"Αναζωογόνηση" κινητού τηλεφώνου με εγκατάσταση νέας ROM.

Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Το Σεπτέμβριο του 2011 αγόρασα ένα κινητό Huawei Ideos X5 με Android OS, v2.2.
Εδώ και 3 μέρες είμαι με Unofficial Cyanogenmod 12.1 [5.1 (Lollipop)] από Cyanogenmod 11.
Υπάρχει αυτό το φόρουμ για όλα σχεδόν τα κινητά με βελτιωμένες/τροποποιημένες εκδόσεις. Αν κάποιος έχει όρεξη για πειραματισμούς.....
Θέλει διάβασμα όμως κυρίως για το αν έχει δυσλειτουργίες η ROM και σε τί.
Επίσης συνήθως μετά από την εγκατάσταση δεν ισχύει η εγγύηση αν υπάρχει ακόμα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο πως τρέχει το Lollipop στο κινητό σου;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Νίκο ωραίες οι πληροφορίες και πραγματικά σε αυτήν την κοινότητα γίνεται αρκετή δουλειά από τους προγραμματιστες, είχα πάρει μία προγευση της lollipop όταν φορούσε kitkat το sony, η παραμετροποιηση είναι τεράστια και μπορείς να αξιοποίησεις στο έπακρο την συσκευή σου, βέβαια μπορείς να γυρίσεις στην εργοστασιακή έκδοση και να έχεις πάλι την εγγύηση :megagrin
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

έγω έμαθα πρόσφατα για το myphone.gr βέβαια να πώ την αλήθεια αυτά πιάνουν κυρίως σε επεξαργατσές κινέζικους mtk.Δεν ξέρω όμως λεπτομέρεις.Είδα σε ένα φίλο οτι μπορούν να κάνουν παπάδες.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Ναι φίλε ρητορα το εν λόγω φόρουμ είναι αξιόλογο και μπορείς να βρεις τις πληροφορίες που θέλεις για την συσκευή που σε ενδιαφέρει , φυσικά εκεί γράφει και η αφεντια μου :megagrin στο θέμα του root ενδεικτικά να πω ότι στην δική μου συσκευή με 8αρα κάμερα χωρίς led φλας δίνει τέτοιες δυνατότητες σε επίπεδο κινητών με 20αρες κάμερες, και δεν μένεις μόνο εκεί μπορείς να κάνεις πάρα μα πάρα πολλά πράγματα :ninja_hide
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Σε πολλές συσκευές, όπως και στη δική μου η εξέλιξη των εκδόσεων του λειτουργικού έχει σταματήσει ή είναι ανεπαρκής. Κάποιοι προγραμματιστές, χομπίστες και συνάμα κάτοχοι των συσκευών διαμορφώνουν εκδόσεις λειτουργικού ή τροποποιούν άλλες (Cyanogenmod, Miui, κλπ) οι οποίες αντιστοιχούν σε άλλα μοντέλα της ίδιας εταιρείας ή σε τελείως διαφορετικά ούτως ώστε να λειτουργήσουν στο συγκεκριμένο. Συνήθως στην αρχική σελίδα σημειώνουν τί δυσλειτουργεί (π.χ. Charging does not work in aeroplane mode, Phone may lag from time to time, TV out is not implemented Compass is sensitive to issues) και τί αλλαγές υπάρχουν από έκδοση σε έκδοση . Eμένα η δική μου συσκευή αρχικά δεν είχε ραδιόφωνο. Σελίδες επί σελίδων να τσακώνονται προγραμματιστές και μη για το αν υπάρχει chip για ραδιόφωνο. Τελικά υπάρχει!!! Η Huawei δεν το λειτούργησε ποτέ και λειτούργησε με μία Custom Rom αρχικά και για όλες από εκεί και μετά. Η Custom Rom (προγραμματιστής - αφιλοκερδώς) δηλαδή έκανε κάτι που η μαμά εταιρεία ποτέ δεν έκανε για εμένα (πελάτης).
Για τη συσκευή μου η Huawei τοποθετούσε 2 τύπους/εταιρείες οθονών Atmel και TS αν θυμάμαι καλά. Με τη μία συγκεκριμένη οθόνη μέχρι και σήμερα δημιουργούνται κάποια προβλήματα στην ομαλή λειτουργία.

Δημήτρη για το πως τρέχει:
Καθυστερεί να εκτελέσει την κλήση. Από τη στιγμή που θα κάνω touch στην επαφή θέλει 7 δεύτερα για να αρχίσει να αναβοσβήνει ο proximity sensor και να εμφανίσει την επαφή με το κουμπί διακοπής συνομιλίας. Στην προηγούμενη έκδοση είχε θέμα με τον proximity sensor (είναι ο αισθητήρας που όταν πλησιάσουμε το κινητό στο αυτί σβήνει την οθόνη). Κλειδώνει όμως ταχύτερα τους δορυφόρους GPS. Καλύτερη απόδοση στο θέμα μπαταρία 40% - 50% σε σχέση με πριν. Τέλεια δεν είναι αλλά είναι καλύτερη από την αρχική σίγουρα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ προσπάθησα να βάλω μια MIUI ROM σε ένα Galaxy S3 και κάηκε ο Δίας!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Σχεδον απ οταν πρωτοπηρα το samsung tab 2 ηθελα να δοκιμασω την cyanogen. Ευκαιρεσα να την περασω τωρα, τρια χρονια μετα!
Τον τελευταιο καιρο η stock rom μου εβγαζε συνεχεια ενδειξη χαμηλης μνημης και γενικα αργουσε... Με την cyanogen (official, v11) ειδα σημαντικοτατη και γενικη αυξηση του performance απο την πρωτη στιγμη. Το ταμπλετ μου ποτε δεν ηταν τοσο αερατο με την στοκ ρομ, ουτε καν οταν το πρωτοπηρα! Στην μπαταρια δεν ειδα δραματικη αλλαγη, ετσι κι αλλιως κρατουσε παρα πολυ.
Μοναδικα issues καποια ψιλοπροβληματακια με τις ελληνικες γραμματοσειρες / πληκτρολογιο (σε καποιες εφαρμογες δεν εμφανιζονται οι τονισμενοι χαρακτηρες, για να γραψει ελληνικα το εξωτερικο πληκτρολογιο θελει καποια μαϊμουδια κλπ που, απ οσο ενχ καταλαβει, αποτελουν γενικοτερα προβληματα του android 4 με το ελληνικο localization...)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο να φορτώσεις νέο rom εκτός και αν έχεις πραγματικό πρόβλημα με το πρωτότυπο που έχει ήδη.
Αν σε πειράζουν τα bloatware απλά rootαρεις και τα παγώνεις ή στην χειρότερη τα σβήνεις.
Βέβαια αν θες να παίξεις άλλο αυτό.
Παλιά που το έκανα πάντα κατέληγα στο πρωτότυπο, γιατί πάντα συναντούσα διάφορα προβλήματα.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αντρεα, η διαφορα στην επιδοση που ειδα με την cyanogenmod ειναι σε συγκριση με ρουταρισμενο στοκ ρομ απο το οποιο ειχαν αφαιρεθει ή παγωσει ολες οι αχρηστες αηδιες της samsung. Τεραστια διαφορα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”