Bοήθεια για αγορά smartphone!

Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Συνιστώ κάτι που είδα:coolpad f1.Εχει βγεί στο my phone.gr αρχείο που κάνεις την κάμερα 20,7 mp.Για 100-115 ευρώ τοπ.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Στο πιάσιμο και στον χειρισμό μου φάνηκε λειτουργικότερο του μεγάλου. Συνηθισμένος και απο το πολύ μικρό που έχω, η απόσταση μεταξύ 3'' και 4.6'' "καταπίνεται" ευκολότερα απο το 3'' στο 5.2''.

Στις διαφορές τώρα,

Όχι η κάμερα δεν έχει διαφορά, και τα δύο έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Θα ήταν συν ένας πόντος για μένα στο Ζ3, αφού η κάμερα ( φωτογραφίες και βίντεο ) έχει προτεραιότητα για τη χρήση που κάνω στο smartphone, αλλά τώρα μιλάμε για ισοπαλία.

Στα υλικά κατασκευής το Z3 υπερέχει, μέταλλο και γυαλί σε αντίθεση με το πλαστικό compact, αλλά αυτό μέσα στην απαραίτητη θήκη που θα βρίσκεται το τηλέφωνο απο τη πρώτη στιγμή μικρή σημασία θα έχει. Το ότι είναι αδιάβροχα επίσης πολύ μικρή σημασία έχει. Σε καμμία περίπτωση δε διατίθεμαι να δοκιμάσω την αντοχή τους στο νερό.

Μπαταρία. 3100mAh το Ζ3 2600mAh το compact. Kαι για τα δύο έχω διαβάσει τα καλύτερα..

3 GB RAM για το Z3 2 GB RAM για το compact. Ουσιαστικά και πρακτικά όμως, εγώ τί θα καταλάβω ;

Δεν έχω καταλήξει ακόμα. Μου αρέσει το μικρότερο, λοξοκοιτάζω και το μεγάλο. Σκέφτομαι πως ακόμα και σε προσφορά να έβρικα το Z3 στα ίδια χρήματα που κοστίζει το compact και πάλι θα ήμουν διστακτικός...
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
evaggelos1971
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 216
Εγγραφή: 19 Μάι 2015, 11:41
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Πυλαία
Has thanked: 941 times
Been thanked: 421 times
Ηλικία: 53

Αγαπητέ Ηλία καλησπέρα, θα πρότεινα να πας πάλι σε ένα κατάστημα και να δουλέψεις και τις δύο συσκευές, μπορείς να ζητήσεις να τα βγάλουν από τις ασφάλειες και να τα δεις καλύτερα δίπλα δίπλα (το έχω κάνει σε μεντια μαρκ) , σίγουρα θα έχεις πιο ρεαλιστική εικόνα, επίσης στην διαφορά της ram μην προβληματιζεσαι, το με τα 2 του compact θα κάνεις την δουλειά σου άνετα, η Sony έχει καλογραμμενο περιβάλλον στις συσκευές της σε αντίθεση με άλλα που είναι φορτωμενα, προσωπικά θα πήγαινα στο Ζ3 για την ποιότητα κατασκευής, την μεταπωλητικη αξία σε περίπτωση που θα το αλλάξεις στο μέλλον, και μην υποτιμάς το ότι είναι αδιάβροχο , δεν είναι ανάγκη να το βάζεις σε νερό αλλά σε περίπτωση που θα πέσει επάνω του δεν θα έχεις τον φοβο να χαλάσει η συσκευή , χθες για παράδειγμα με έπιασε το μπουρινι το απόγευμα και το ultra έκανε μπανακι :shocking κανένα πρόβλημα λίγο σκουπισμα μετά και ήταν έτοιμο, :dance3 κλείνοντας να πω ότι το κινητό το χαίρομαι χωρίς θήκη, μου αρέσει η αίσθηση του, μια προστασία με screen protector μπροστά και πίσω μόνο, ευτυχώς ήμουν τυχερός και δεν μου έπεσε ποτέ κάτω .:megagrin
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι......
Evaggelos
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Με την αγορά του Ζ3 θεωρώ ότι έχω αγγίξει το ανώτατο όριο διαγωνίου οθόνης για τα μέτρα μου.
Εξακολουθώ να θεωρώ τις 5.0" το ιδανικό μέγεθος για εμένα, αλλά προσωπικά νιώθω πιο άνετα με τις 5.2" παρά με τις 4.6".
Είχα το nexus 4 και θα ήταν ένα πισωγύρισμα οι 4.6" και τα 2GB για εμένα...

Όπως ανέφερε και ο Ευάγγελος, η χρησιμότητα της υδατοστεγανότητας φαίνεται σε περιπτώσεις ατυχημάτων. Στους 6 μήνες που το έχω χρειάσθηκε τουλάχιστον μία φορά! Επίσης θεωρώ πως με την χρήση που κάνω τα 2GB θα ήταν οριακά και ως γνωστόν...τα GB ουδείς εμίσησε...!
Σε κάθε περίπτωση ελπίζω να μη συνεχιστεί αδιέξοδη αυτή τακτική των εταιρειών με τη συνεχή αύξηση της διαγωνίου των οθονών, γιατί μας βλέπω για μεταμόσχευση παλάμης... :dash
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Καλησπέρα σε όλους . Επειδή σκέφτομαι για πρώτη φορά αγορά smartphone με χρησιμότητα αυστηρά για σερφαρισμα στο Ίντερνετ άντε κ κανένα mp3.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι σχετικά αξιόπιστο κ ανθεκτικό το μπάτζετ μου είναι μάξιμουμ τα 150 ευρω.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 625
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3444 times
Been thanked: 3296 times
Ηλικία: 42

Κάτοχος Realme εδώ και 3 χρόνια και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Προσωπική γνώμη καλύτερο το λειτουργικό τους από τα Xiaomi και με πολύ συχνές αναβαθμίσεις. Δες αυτό
Σταύρος
:text-nocomment:
nobody
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 13 Ιουν 2020, 18:52
3
Has thanked: 1 time
Been thanked: 33 times

ΜανοςT έγραψε:Καλησπέρα σε όλους . Επειδή σκέφτομαι για πρώτη φορά αγορά smartphone με χρησιμότητα αυστηρά για σερφαρισμα στο Ίντερνετ άντε κ κανένα mp3.
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάτι σχετικά αξιόπιστο κ ανθεκτικό το μπάτζετ μου είναι μάξιμουμ τα 150 ευρω.

Ευχαριστώ.
Σε αυτά τα λεφτά, xiaomi ή realme.
Τα xiaomi τα εμπιστεύεσαι λίγο πιο εύκολα λόγω πολλών reviews στο σκρουτζ.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2073
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8338 times
Been thanked: 11287 times
Ηλικία: 55

Για πιο αναλυτικές παρουσιάσεις αλλά κ περισσότερα reviews, ό,τι κ αν προσφέρει το δεύτερο, μπορεί κάποιος να ρίξει μια ματιά στο gsmarena.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
ΜανοςT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 29 Απρ 2020, 11:02
3
Has thanked: 38 times
Been thanked: 29 times

Σας ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 576
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 335 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Mάνο, στο Μπάτζετ σου υπάρχει η δυνατότητα να πάρεις AMOLED οθόνη (χρωματάρες, αντίθεση, φωτεινότητα, εξοικονόμηση μπαταρίας, λειτουργία always on ώστε να βλέπεις την ώρα και ειδοποιήσεις χωρίς να πατάς κουμπί) και NFC (τράπεζες, πληρωμές, αναλήψεις μετρητών, φόρτιση καρτών συγκοινωνίας Αθήνας και οσονούπω Θεσσαλονίκης, bonus στα διάφορα pass για καύσιμα κλπ που βγαίνουν εσχάτως).

Οπότε θεωρώ την εν λόγω συσκευή μονόδρομο, ειδικά εφόσον προέρχεται από την TCL, σοβαρότατη εταιρεία που κατασκευάζει τις πάνω ραφιού Samsung τηλεοράσεις που ο κόσμος μοσχοπληρώνει ως premium. Από εκεί ψωνίζει και ο Λαϊκός Απελευθερωτικός Στρατός της Κίνας τα επικοινωνιακά του καλούδια. :whistle:

εδιτ: Να προσθέσω λόγω πρόσφατης εμπειρίας, ότι οι amoled οθόνες είναι πολύ - πολύ βολικότερες στην πρεσβυωπία.
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”