Tapatalk - χρησιμο ή πεταμενα λεφτα?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας.. :megagrin

Το G3 μου μπαινει στο φορουμ, μπορω να κανω δημοσιευσεις, να δω εικονες, κλπ κλπ, χωρις προβλημα, ενω δεν εχω Tapatalk. Ποια η διαφορα αν ειχα? Τι εχει το Tapatalk που δεν υπαρχει αν δεν το εχεις? Δεν ειναι θεμα τα 2 και κατι, ειναι θεμα για το ποσο χρησιμο ειναι ενα τετοιο προγραμμα.. Ξερω οτι αρκετα μελη το χρησιμοποιουν, και θα ηθελα την αποψη τους..

Ευχαριστω!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το tapatalk το αγορασα για το iPad. Το δούλεψα μια-δυο φορές και δεν μου άρεσε. Δεν μπορούσα να δω τα smilies, και να ευχαριστήσω με χρήση του σχετικού κουμπιού.
Προσωπικα προτιμάω τη δομή και εμφάνιση του φόρουμ όμως φαίνεται στον browser. Ακόμα και στο κινητό μου (Sony Xperia arc s) βλέπω το φόρουμ στο chrome.

Με ενδιαφέρουν και οι απόψεις σας, πιθανόν κάτι να μην κάνω καλα με το tapatalk.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Εγω το ειχω στο ipad το εχω και σας γραφω τωρα και sto blackberry. Παρολο που εχει δικιο ο Χαρης για ευχαριστω και smiles το εχω πολυ βολευτει διοτι σας παρακολουθω παντα και παντου χωρις να ανοιγω υπολογιστες κλπ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω το "Tapatalk" αλλά το "Convo". Μάλιστα το έχω συγχρονίσει με 2 forums.
Παρόλα αυτά, προτιμώ να χρησιμοποιώ τον browser του κινητού.
Ίσως γιατί προτιμώ το γνώριμο περιβάλλον του forum ή ίσως γιατί στον browser ξέρω που βρίσκεται η κάθε επιλογή.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Το αγόρασα εδω και κάτι μήνες, με έχει βολέψει πάρα πολύ είναι η αλήθεια.
Έχω κάποια φόρουμς που παρακολουθώ παράλληλα και έχω όλα τα accounts μαζεμένα εκεί.

Πολύ βολικό γιατί στα ταξίδια μου στο εξωτερικό μπορώ να τσεκάρω το τι γίνεται σε οποιοδήποτε φόρουμ από το κινητό μου (iphone), ακόμα και wi-fi να μην υπάρχει μόνο με το 3G δίκτυο μπορώ να ανοίξω την εφαρμογή να μπω στό φόρουμ, να ποστάρω κανονικά, να διαβάσω όλα τα θέματα και λόγω των μικρών πακέτων επικοινωνίας (επειδή δεν φορτώνει όλο το γραφικό περιβάλλον του φόρουμ τα data είναι περιορισμένου μεγέθους) να έχω πολύ χαμηλότερες χρεώσεις (data roaming).

Τώρα είναι και θέμα προσωπικό, εγώ δεν μπορώ να πω ότι με βολεύει να ανοίξω το Safari στο iphone και να μην μου σπάσει τα νεύρα (λόγω μικρής οθόνης) το browsing. Αν είχα iPad για παράδειγμα δεν θα με ένοιαζε αν θα είχα το Tapatalk. Φυσικά αν έχεις πακέτο δεδομένων με την συσκευή σου (mobile or tablet), και τα ταξίδια σου στο εξωτερικό δεν είναι τόσο συχνά (και δεν σου σπάνε τα νεύρα οι μικρές οθόνες για browsing) τότε είναι θέμα δικής σου αξιολόγησης τι σου "κάθεται" καλύτερα :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μάλλον έχεις δίκιο για το κινητό...και μόλις έμαθα πως γίνεται thanks!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Harry έγραψε: να ευχαριστήσω με χρήση του σχετικού κουμπιού.
Χάρη για να ευχαριστήσεις, απλά πατάς με το δάκτυλο το ποστάρισμα που θέλεις να ευχαριστήσεις και σου βγάζει κάποιες επιλογές, μια από αυτές είναι και το Thanks! :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Πάνω που το έγραφα ρε θηρίο!!!!!!! :hystericalbs1
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Σαν οπαδός της συγκεκριμένης εφαρμογής θα γράψω μερικά πράγματα. Με το tapatalk η παρακολούθηση των μη αναγνωσμένων δημοσιεύσεων σε κάθε forum γίνεται παιχνίδι. Ούτε χρειάζεται να ανοίγεις πολλαπλές καρτέλες όπως σε έναν internet browser ούτε να χτυπάς αλλεπάλληλα το πλήκτρο «πίσω» για να βρίσκεσαι στην επιθυμητή σελίδα. Όσοι το δοκίμασαν και δεν τους άρεσε πιστεύω ότι δεν αφιέρωσαν τον χρόνο που χρειάζεται για να μάθεις πλήρως τις δυνατότητες της εφαρμογής. Αυτό φαίνεται και από τα σχόλια που γράψατε όπως: «δεν έχει κουμπί thanks», «δεν έχει emoticons» κτλ. που είναι γνωστό ότι υπάρχουν στην εφαρμογή. Για τα emoticons βέβαια χρειάζονται κάποιες τροποποιήσεις να γίνουν από τον διαχειριστή (Ανδρέα) για να υπάρχει συμφωνία αυτών που υπάρχουν στο tapatalk και αυτών που υπάρχουν στο forum μας. Τα κυριότερα πλεονεκτήματα της εφαρμογής είναι όπως ανέφερε και ο Γιώργος, η οικονομία στα δεδομένα που καταναλώνει η εφαρμογή όταν συνδέεται μέσω δικτύου 3G λόγω λιτού γραφικού περιβάλλοντος και η σύνδεση πολλαπλών λογαριασμών για όσους παρακολουθούν αρκετά forums. Κατά την γνώμη μου είναι απαραίτητη για όσους διαβάζουν το forum από το κινητό. Σε συνδυασμό με μια εφαρμογή εισαγωγής κειμένου τύπου swiftkey ή swype που διευκολύνει αφάνταστα τις πληκτρολογήσεις θα αποτελέσει έναν καθημερινό σας σύντροφο. :thnx
NavalArchitect

Συμφωνώ με Στέλιο & Γιώργο.

Ούτως ή άλλως Safari δε χρησιμοποιώ καθόλου (Atomic) αλλά σε browser πιστεύω είναι πιό κουραστική η παρακολούθηση του κάθε φόρουμ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”