Τι κινητό έχετε?

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Xiaomi Redmi Note 5A Prime
3 χρονια,και ακομα ειναι και δουλευει σαν καινουργιο
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10717 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Huawei mate 20
Χθες παραλίγο να το κλάψω...
Το ξέχασα στο σούπερ μάρκετ.
Αφού το αντιλήφθηκα μετά από μισή ώρα έτρεξε ο γιος μου να το ψάξει...Το είχαν βρει και το είχαν δώσει στην υποδοχή!
Μαζί με το κτ είχα στην θήκη του και μια χρεωστική και την κάρτα για τα ΜΜΜ...
Όλα στη θέση τους!

Έχασα λίγα χρονάκια...
Πόσο εξαρτημένοι γίναμε από αυτά;
Σκεφτείτε μόνο τι έχουμε σε αυτά...
Τράπεζας, Google, PayPal, ασφάλεια αρχεία, φωτογραφίες, τηλέφωνα, ιστορικό...
Όλη μας ή ζωή πλάκα πλάκα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 268 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 42

Xiaomi Redmi Note 7
Ανδρέας
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

LG V40.

Καλά specs, αναπαραγωγή ήχου, απίστευτη ηχογράφηση ακόμα εως 24/192 και σε flac.
Αδιάβροχο.
Καλή υπερευρυγώνια, καλή tele κάμερα.
Μέτρια κεντρική κάμερα κυρίως λόγω υπερβολικής επεξεργασίας που σιδερώνει λεπτομέρειες και πουσάρει θόρυβο. Μικρό DR.
Ναι τραβάει σε raw αλλά θέλει αρκετή δουλειά για να φέρεις τις φωτό εκεί που πρέπει.
Πολύ δυνατό βίντεο.
Η gcam δεν του κάθεται πολύ καλά. Κολλάει -αργεί
(Σε κάμερες και βίντεο το Lumia 950 ήταν εντελώς καλύτερο)

Κακή screen on επίδοση λόγω μικρής μπαταρίας, αλλά η rom πάει πολύ καλά στην αναμονή.
Κακή ανοιχτή συνομιλία.
Μακάρι να κρατήσει...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Το μεταφέρω εδώ Ανδρέα, για μπορούμε να συζητήσουμε. :)
andreas έγραψε: 02 Ιουν 2020, 19:52 Και ο εξοπλισμός @Tony;
Ο εξοπλισμός μου για αυτές τις γρήγορες εξορμήσεις μου και όχι μόνο είναι πάντα το κινητό μου Ανδρέα, το έχω πολλά χρόνια είναι το LG G4.

Δεν σκοπεύω να το αλλάξω, με καλύπτει, έχει τρομερή κάμερα, κυρίως σε σκοτεινές λήψεις, τραβάω σε raw και jpeg μαζί, και δεν χρειάζεται σχεδόν τίποτα να διορθώσω.

Όταν με ρωτάνε, με ποια DSLR τράβηξα και τους λέω ότι είναι από κινητό δεν με πιστεύουν, έχω βέβαια βάλει και την κάμερα του LG V20 μέσα, με custom rom που την δουλεύω μόνο στο βίντεο για να πάρω 60 fps στο 4Κ, η κεντρική κάμερα που δουλεύω όμως είναι η stock.
~
Και λόγω ότι είχα πολλές DSLR, λόγω δουλειάς, είχα canon - Nikon - Olympus και Sony Alpha a9 Mirrorless ήταν η τελευταία μου, που παίρνει και τους φθηνούς αλλά πολύ καλούς φακούς της Sigma, (ρίξε τους μία ματιά) έχει ανέβει η πολύ Sony, στο τέλος όμως κουράστηκα τις έδωσα και ησύχασα, και έχω μόνο ένα κινητό.

Και εδώ μπαίνει η ζητούμενη ερώτηση, να πάρω μία μέτρια DSLR ή ένα καλό κινητό που τα έχει όλα;

Η απάντηση είναι τελείως αντικειμενική και δύσκολη, η τεχνολογία στα smart έχει προχωρήσει τόσο πολύ που σε βάζει σε σκέψεις, από την μία είναι οι DSLR με τα γνωστά τους καλά αποτελέσματα, για στημένα θέματα, αλλά κουβαλάς μαζί σου ένα σορό, και τα smart από την άλλη, για να πάρεις μία καλή DSLR πρέπει να τα ακουμπήσεις κανονικά, χώρια οι φακοί και τα φίλτρα που θέλεις, και φυσικά δεν βολεύει σε κάτι γρήγορο/αυθόρμητο, αλλά και οικονομικά, και γενικώς στο τέλος μπλέκεις.

Στα smart είναι όλα compact αλλά τα έχεις όλα, καλή κάμερα και βίντεο, πολλούς φακούς μαζί, και πλήθος ευκολιών που παρέχει η κάθε εταιρία.
Η Huawei με το p40 Pro+ προηγείται με μεγάλη διαφορά, και μετά ακολουθούν οι υπόλοιπες εταιρίες στην σκιά της, όταν έπιασα το p40 Pro hands on μου πέσανε τα σαγόνια με τις φωτογραφίες που έβγαζε, βέβαια έχει ένα χιλιάρικο θα μου πείτε, ναι και η Sony Alpha a9 είχε τρία χιλιάρικα μόνο το σώμα... οπότε τα ζυγίζεις και επιλέγεις.

Ανάλογα με την δουλεία που την θέλεις, και κυρίως το πορτοφόλι σου, εμένα και παρότι χρειάζομαι καλή κάμερα στην δουλειά μου, με έχει καλύψει το Smart.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
SAK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 15 Σεπ 2020, 11:25
3
Τοποθεσία: ΒΡΑΧΑΤΙ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ
Has thanked: 28 times
Been thanked: 91 times
Ηλικία: 62
Επικοινωνία:

Iphone xr
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Xiaomi Redmi Note 9. Oι budget σειρές των κινέζων (~150 ευρώ) έχουν γίνει πλέον μονόδρομος για να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου, χωρίς να πληρώσεις μια περιουσία.
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Εγώ είμαι χρονια iphonakias από το iPhone 4.Εκανα μια απόπειρα να πάω σε Android όταν είχα το 4s και πήγα σε galaxy s4 αλλά μέσα σε 3 μήνες ξαναγύρισα στην μήλοεταιρια.Από τότε αλλάζω ανά 2 χρονια περίπου πουλώντας το κινητο (μ αρέσει που κρατάνε την αξια τους)και με ένα επιπλέον ποσό 200-300€ κάνω αναβάθμιση στο τελευταίο μοντέλο της εκάστοτε χρονιάς.Τώρα εδώ και 2 χρονια είμαι κάτοχος ενός xs max από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος!!
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Μετα απο ενα τραγικο περασμα απο Samsung S7 που μου εμεινε στα χερια εντελως ξαφνικα και με χρηση σωστη εκ μερους μου τα χωσα χοντρα και πηγα στο iPnone 11 Pro Max. Κανενα προβλημα μεχρι στιγμης. Μου αρεσει παρα πολυ σαν κινητο. Βεβαιως οι 36 δοσεις πονανε λιγακι αλλα λεφτα (δεν) υπαρχουν 8)
Ford Focus MkII f/l 2008
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

iphone 12

..ΑΝ
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή τηλεφωνία”