Ταινιες,σειρες ή οτιδηποτε αλλο παρακολουθειτε

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Πρόσφατα είδα μερικές ταινίες...

1) The Revenant
2) The hateful Eight
3) Creed

Οι δύο πρώτες είναι πολύ καλές (το περίμενα άλλωστε) η κάθε μια σε διαφορετικά σημεία βέβαια.
Η πρώτη με εξαιρετικά οπτικά εφε και φοβερά σκηνικά (+ Τον DiCaprio να παίζει πολύ καλά όπως πάντα αλλά όχι στο Top3 των ταινιών του.)και η δεύτερη σε μια πολύ ωραία πλοκή όπως συνηθίζει ο Tarantino.
Το Creed είναι μια πολύ καλή ταινία πυγμαχίας με το Stallone σε ένα ρόλο που δεν τον έχουμε συνηθίσει!
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Πρόσφατα είδα μία φοβερή ταινία...
Μία προειδοποίηση έχει σκηνές για γερά στομάχια.

Bone tomahawk
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το Reverant για μενα ηταν σκετη απογοητευση. Μετριο σεναριο, καλες ερμηνειες σε ρολους ομως μονοδιαστατους. Κλασικα ο καλος ολα τα σφαζω ολα τα μαχαιρωνω και ο κακος με την σκοτεινη ψυχη και την βλαχικη προφορα που στο τελος παιρνει οτι του αξιζει.

Αν παρει το οσκαρ ο ΝτιΚαπριο θα ειναι καθαρα λογω του "αστειου" που εχει δημιουργηθει σχετικα με την ανικανοτητα του να κανει δικο του ενα χρυσο αγαλματιδιο ή σε μια περιπτωση την ανικανοτητα των κριτικων (Shutter island).

Πολυ χαμηλο το επιπεδο των φετινων Οσκαρ παιδια, σαν τα περσινα θα κανουμε χρονια να δουμε.

Το μονο βραβειο που το αξιζει ειναι αυτο της καλυτερης φωτογραφιας.
Το Ιασονας με Ο
nodas21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 22 Φεβ 2016, 19:14
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να βλέπω το Banshee, κι οφείλω να πω ότι χωρίς να έχει ιδιαίτερα καλές ερμηνείες, καταφέρνει να κρατάει τον θεατή. Επίσης, για τους λάτρεις του "ασθενούς" φύλου, έχει πολλές αξιομνημόνευτες περιπτώσεις, οι οποίες δεν είναι ιδιαίτερα ντροπάλες μπροστά στον φακό :P
Από ταινίες είδα το Martian και έμεινα εντυπωσιασμένος από την ερμηνεία του Ματ Ντέιμον. Πολύ καλή ταινιά, χωρίς να κουράζει παρά την μεγαλη της διάρκεια.
Άβαταρ μέλους
Constantinos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 28 Δεκ 2015, 22:04
8
Τοποθεσία: Ωρωπός
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times
Ηλικία: 55

The Missing 2014
Την 1η σεζόν την λάτρεψα, τη 2η την άρχισα χθες και έχω δει μέχρι το 2ο επεισόδιο.
Πολύ καλή !
Ακολουθεί το μοτίβο των anthology series, δηλαδή κάθε σεζόν είναι αυτοτελής με άλλους ηθοποιούς. Ερμηνείες, φωτογραφία, τοποθεσίες (Αγγλία, Γαλλία, Βέλγιο), και κυρίως σενάριο με τρομερή υπόθεση. Η σειρά εξελίσσεται σε 3 διαφορετικές χρονικές περιόδους και παρόλο που σαν θεατής βλέπεις τα αποτελέσματα κάποιων γεγονότων σε μια μετέπειτα χρονική στιγμή, σοκάρεσαι όταν βλέπεις τι έγινε σε κάποια άλλη χρονική στιγμή.
Το imdb του δίνει 8.2, είναι για 9αράκι τουλάχιστον.
Δείτε την.
Να έχεις υπομονή με τους ανθρώπους...δεν ξέρεις τι ζόρια κουβαλάει ο καθένας...
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Γεια σας!
Αν και λογω υποχρεωσεων και δουλειας οι επισκεψεις μου στο forum εχουν μειωθει, θα ηθελα να μοιραστω οτι ειδα εχθες μια ελληνικη ταινια του 1981 του σκηνοθετη Πανουσοπουλου (ο οποιος μετεχει και στη διαμορφωση του σεναριου).
"Οι απέναντι" λοιπον ειναι μια ταινια που με κερδισε.
Να πω την αληθεια, δεν ειμαι φιλος του κινηματογραφου. Εβλεπα μια ταινια στον 1,5 χρονο κι αν... Ωστοσο καποιες ταινιες που μου προταθηκαν με εβγαλαν απο την ισοπεδωτικη γενικη εντυπωση οτι δεν υπαρχει κατι αξιολογο να δω.

Λογω μιας εργασιας που εχω αναλαβει (σε σεμιναριο της σχολης μου) "Ποια ειναι η υψηλη τεχνη/Τι την καθιστα ως τετοια" αναζωπυρωθηκε το ενδιαφερον μου.
Συνοπτικα, αυτο που εν τελει ξεχωριζει το "υψηλο" απο το "ελαφρυ" ειναι η αποσταση Προσληψης (ενος εργου τεχνης πχ μουσικο κομματι, ταινια κλπ) και Κατανοησης του.
Για να μην ειμαι ομως off topic, προτεινω με τη σειρα που ειδα:
''Κυνοδοντας" 2009
"Η φωτογραφια" 1986
"Οι απεναντι" 1981

*Αυτα τα λεω με ενθουσιασμο και οχι για να κανω τον εξυπνο σε ενα πεδιο οπου οι γνωσεις μου ειναι ελαχιστες.
Τετοιες ταινιες με αργη εκδιπλωση της πλοκης, με... βασανιστικα μεγαλες σκηνες για σημερα, δημιουργουν δυστυχως δυσανεξια στις νεες γενιες που εχουμε μαθει στην ταχυτητα.
Ομολογω οτι στην τελευταια που ειδα χρειαστηκε να διαβασω 5-6 γραμμες στο ιντερνετ για να βαλω συνδετικους κρικους. Μια ημερα μετα, συλλογιζομενος, κατανοησα επιπλεον στοιχεια σχετικα με το ραδιοφωνο και τη μουσικη που παιζει στο δωματιο του πρωταγωνιστη...
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Πριν λίγες μέρες τελείωσα τον τρίτο κύκλο του True Detective
Σύντομα θα αρχίσω τον έκτο κύκλο του Endeavour
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
4
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Λοιπόν, περιμένω πως και πως:
3η σεζόν Stranger Things (μέχρι στιγμής οι 2 πρώτες ήταν πολύ καλές)
4η σεζόν Mr.Robot (1η σεζόν πολύ καλή, 2η σεζόν το μεγαλύτερο filler στην ιστορία των σειρών - παραλίγο να εγκαταλείψω τη σειρά, 3η σεζόν τα'σπασε)
3 σεζόν La casa de papel (Οι 2 πρώτες σεζόν εξαιρετικές... Η 3η δεν έχει λόγο ύπαρξης, κρατάω μικρό καλάθι)
2η σεζόν The Kominsky method (απλή ανάλαφρη σειρούλα, ατακαδόρικη, βλέπεται άνετα για ξεκούραση. Πολύ καλοί ο Ντάγκλας και ο Άρκιν)

Δεν έχω δει ακόμα
3η σεζόν True Detective (1η σεζόν τα έσπασε, 2η σεζόν με απογοήτευσε...)
2η σεζόν The sinner (1η σεζόν εξαιρετική)

και έχω μια μεγάλη watchlist να περιμένει...

Κανείς που να βλέπει τα παραπάνω;
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27821 times
Been thanked: 29045 times
Ηλικία: 64

Η δεύτερη season του True Detective μπορεί να μην ήταν ισάξια της πρώτης, αλλά η τρίτη δίνει επίσης ρέστα.
Το casa del papel είναι ευχάριστη σειρά γενικά, αλλά περιγράφει πράγματα που δεν γίνονται στη πραγματικότητα....
To sinner και στην 2η saeson είναι εξαιρετικό.

Γενικά, προτιμώ τις Βρετανικές σειρές, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου.
Εξαιρετική τέτοια σειρά που είδα τελευταία ήταν το Apple Tree Yard με πρωταγωνιστές την μεγάλη ηθοποιό Emily Watson και τον καταξιωμένο Ben Chaplin.

Οι αμερικάνικες σειρές είναι πολλές αλλά η καλλίτερη (και πιό ανθρώπινη που έχω δει) είναι το The Night Of
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Τελειωσε χτες η δευτερη σεζον του Star Trek Discovery. Καλυτερη απο την 1η, οποτε με το σκεπτικο αυτο περιμενουμε ακομα πιο εντυπωσιακα σεναρια στην επομενη.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σινεμά, σειρές, τηλεοπτικά.”