300: Rise of an Empire

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Τον επομενο Μαρτιο θα βγει στις κινηματογραφικες αιθουσες η συνεχεια της ταινιας 300. Πληροφοριες για το καστ και την πλοκη εδω

Επισημο trailer
[youtube][/youtube]
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Ωραίο φαίνεται. Το οτι τα διαφημίζουν σχεδόν ένα χρόνο πριν δεν μπορω να καταλάβω.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αααα βγαίνει και δεύτερο??Φαίνεται δυνατό και αυτό!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

To ειδα σημερα...

Δεν με αρεσε για να πω την αληθεια. Πολλες ανακριβιες, καπου τα εχουν μπερδεψει τα ιστορικα γεγονοτα και τα εχουν κανει αχταρμα, πραγματικα πολλες ανακριβιες, σε σημειο που κανει εργα οπως το "Μεγας Αλεξανδρος", "Τροια" κλπ να φανταζουν φωτοαντιγραφα της ιστορικης πραγματικοτητας! Δεν ειμαι ικανοποιημενος (οχι οτι το "300" ηταν και αυτο τερας ιστορικης πραγματικοτητας, αλλα ηταν πολυ πιο ακριβες αποτι αυτο!)

Βαθμος 1-10 (οπου 10 το καλυτερο): 0,02 (μονο για τον πυρινο λογο του Θεμιστοκλη)
Εικόνα
nikos.a

Στέφανε, θα συμφωνήσω. Μέτρια ταινία, με ανακρίβειες. Το πρώτο αρκετά καλύτερο. Τα γραφικά υπερβολικά "πολλά". Ο Μέγας Αλέξανδρος και η Τροία( πολύ προσεγμένη δουλειά κατ' εμέ) είναι πολύ πιο φυσικά, με την άποψη ότι δεν είναι υπερφοτρωμένες γραφικά και τραβηγμένες σκηνές. Αλλά Hollywood είναι αυτό...
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Aπο ιστορικη αποψη ο Μ. Αλεξανδρος και η Τροια ειναι λιαν επιεικως Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Α. Οι μαχες στον Μ. Αλεξανδρο ηταν προσεγμενα στημενες, αλλα απο εκει και μετα ηταν :scream
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δικιο εχετε για το τελικο αποτελεσμα αλλα και οι 2 ταινιες ειναι μεταφορες στον κινηματογραφο ενος κομικ οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να ειναι ακριβεστερες ιστορικα απο το ιδιο το εργο στο οποιο βασιστηκαν.
Το πρωτο 300 μου αρεσε πολυ, για το τωρινο θα δειξει :-)
Εικόνα
nikos.a

nikos.a έγραψε: είναι πολύ πιο φυσικά, με την άποψη ότι δεν είναι υπερφοτρωμένες γραφικά και τραβηγμένες σκηνές. Αλλά Hollywood είναι αυτό...

Μα δεν διαφώνησα για την ιστορική πλευρά των πραγμάτων. Στους 300, λες τώρα θα βγει ο Keanu Reeves με τον Fishburne... Περισσότερο προσεγμένη δουλειά είναι στην Τροία, ξαναλέω όχι από ιστορική άποψη, αλλά στο σύνολο. Την βλέπεις ευχάριστα. Εδώ δείχνει το λιμάνι της Σπάρτης( δεν έχει λιμάνι, ούτε καν θάλασσα), ενώ είναι γνωστό ότι το λιμάνι που έφυγε η Ωραία Ελένη είναι αυτό του Γυθείου και ειδικότερα της νήσου Κρανάης. Δεν χαρακτήρισα προσεγμένη δουλειά την ταινία του Μ. Αλέξανδρου, καθώς ήταν απαράδεκτη κατά τη γνώμη μου. Δεν αρκούν γνωστοί ηθοποιοί, για να βγει καλό αποτέλεσμα.



Αλλά... μήπως όλα έγιναν... για ένα πουκάμισο αδειανό, για μιαν Ελένη; :confused
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

herco έγραψε:Δικιο εχετε για το τελικο αποτελεσμα αλλα και οι 2 ταινιες ειναι μεταφορες στον κινηματογραφο ενος κομικ οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να ειναι ακριβεστερες ιστορικα απο το ιδιο το εργο στο οποιο βασιστηκαν.
Το πρωτο 300 μου αρεσε πολυ, για το τωρινο θα δειξει :-)
Είδα και εγώ την ταινία την προηγούμενη εβδομάδα.

Θα συμφωνήσω με τον herco.
To 1o βασίστηκε σε κόμικ το οποίο ως κύριο στοιχείο είχε τις "ατμοσφαιρικές" εικόνες κάτι που πέρασε πολύ όμορφα και στην ταινία.
Το 2ο δεν νομίζω να υπάρχει σε κόμικ.Πιθανότατα σκέφτηκαν ότι αφού πούλησε η πρώτη ταινία γιατί να μην κάνουμε και δεύτερη?

Και εδώ οι εικόνες ήταν πολύ όμορφες. Σαν ταινία νομίζω ευχάριστα βλεπόταν. Βέβαια από ιστορικά λάθη και ανακρίβειες άλλο τίποτα ...

'Οποιος είδε την πρώτη θα έπρεπε να είναι προετοιμασμένος για το τι πρόκειται να δει στην δεύτερη, δηλαδή μία ταινία στην οποία θα υπήρχαν ωραίες - από υπολογιστή βέβαια βγαλμένες - εικόνες, αίμα και αρκετά ιστορικά "ψέματα", κάτι που σε πολλές άλλες ιστορικές ταινίες επίσης συνέβαινε.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Για να λέμε τα πράγματα όπως είναι...

From Wikipedia, the free encyclopedia
300: Rise of an Empire
Directed by Noam Murro
Produced by Gianni Nunnari
Based on Xerxes (unpublished)[1][2]
by Frank Miller

300: Rise of an Empire is a 2014 American fantasy war film directed by Noam Murro. It is a follow-up to the 2007 film 300, taking place before, during, and after the events of that film with a fictionalized retelling of the Battle of Salamis.[7] It is based on the as-yet-unreleased Frank Miller graphic novel Xerxes. Zack Snyder, who directed and co-wrote the original film, acts as writer and producer on Rise of an Empire.

Οπότε κουβέντες περί ιστορικών ανακριβειών απλά δεν στέκουν.
Την ταινία δεν την έχω δει ακόμα, θα την δω μόλις έχω χρόνο. Είμαι σίγουρος πως θα την απολαύσω όπως απόλαυσα και την πρώτη.

:thnx
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σινεμά, σειρές, τηλεοπτικά.”