300: Rise of an Empire

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κατά την άποψή μου η ταινία δεν είναι καλογυρισμένη όσο η πρώτη, αλλά για να περάσει κανείς την ώρα του (και να δει λίγο και την Eva Green) δεν είναι άσχημη.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ο σκηνοθέτης της ταινίας δεν, πιστεύω, ότι υποστηρίζει ότι τα γεγονότα που παρουσιάζει έγιναν όπως τα παρουσιάζει.

Προφανώς πατάει πάνω στο κόμικ (το οποίο προφανώς δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα, από ότι καταλαβαίνω) και αυτό παρουσιάζει στην ταινία. Δεν νομίζω ότι ζητάει το ιστορικό "αλάθητο" ...

Από εκεί και πέρα όμως, σαφώς και υπάρχουν ιστορικά λάθη ...
Εμένα προσωπικά, σε μία ιστορική ταινία, με ξενερώνει να βλέπω να διαστρεβλώνουν τα στοιχεία που υπάρχουν ...

Π.χ η Τροία ωραία ταινία, ο Αχιλλέας παρουσιάστηκε όπως ακριβώς ήταν ως χαρακτήρας, αλλά ποτέ δεν μπήκε στην Τροία, πως να το κάνουμε .... Εκεί ξενέρωσα ... Σαν ταινία όμως ωραιόταταη δεν λέω ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Μια που βλέπω ενδιαφέρον για τα ιστορικά μυθιστορήματα, αλλά και της επικαιρότητος που δημιουργήθηκε, λόγω της ταινίας, λέω να σας δώσω ένα μικρό ιστορικό διήγημα, που το έγραψε ένας φίλος. Η ΜΑΡΑΤΟΥΝΑ
Άβαταρ μέλους
Sakperi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2013, 22:44
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Πολλοί δυστυχώς ξεκινούν να βλέπουν αυτές τις ταινίες περιμένοντας πιστή απόδοση των όσων ξέρουν από την ιστορία, και μετά ξενερώνουν. Η Τροία ήταν μεγάλη παπάντζα γιατί ενώ θέλησε να παρουσιαστεί ως "πιστή" στα γεγονότα άλλαξε αρκετά στοιχεία με αποτέλεσμα το ξενέρωμα να είναι μεγαλύτερο. Αντίθετα, στους 300, στους πρώτους τουλάχιστον, έχοντας την κόμικ αισθητική ήταν πιο αποδεκτές οι όποιες αλλαγές. Για την δεύτερη ταινία επιφυλάσομαι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σινεμά, σειρές, τηλεοπτικά.”