Περί πολιτικής.

Ότι νέο κυκλοφορεί στο forum θα ανακοινώνεται εδώ
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Harry έγραψε:Συγνώμη Θοδωδή, αλλά να ζητάς επίμονα τον αποκλεισμό του Κωνσνταντίνου δείχνει λίγο ...άσχημα.

Κρίμα. Δυστυχώς δεν έχεις καταλάβει την συνεισφορά του στο φορουμ.

Συμφωνώ με το Γιάννη και παρακαλώ να αρθεί η απαγόρευση.
Η συνεισφορά του Κωνσταντίνου είναι αδιαμφισβήτητη. Αν και νέο σχετικά μέλος, ασπάζομαι πλήρως τον χαρακτηρισμό "Πρύτανης". Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι πρέπει να παραβαίνει τους κανόνες του φόρουμ και τις ρητές προειδοποιήσεις των συντονιστών. Το αντίθετο, ως σεβαστό μέλος της κοινότητας θα πρέπει να δείχνει το σωστό δρόμο. Εκείνος αντίθετα επίλεξε να βάλει μία βόμβα στα θεμέλια του φόρουμ με αποτέλεσμα να δοκιμάζονται τώρα τα όρια ανοχής της συντονιστικής ομάδας, να υπάρχουν απειλές για αποχωρήσεις μελών με σημαντική παρουσία και προσφορά και να δημιουργείται προτετελεσμένο αστείας ποινής σε περίπτωση σοβαρού παραπτώματος.
Πέστε μου σας παρακαλώ Χάρη και Δημήτρη πού διαφωνείτε με τα παραπάνω.
Και για να μην υπάρχουν παρερμηνείες, η αρχική μου τοποθέτηση βρίσκεται στο Trash area, για κάποιο μέλος που δεν την έχει υπόψη του. Εκεί φαίνεται καθαρά η άποψή μου για τον Κωνσταντίνο και για το αν θέλω την ενεργή συμμετοχή του στο φόρουμ.
Και για τον Δημήτρη: Δημήτρη, δυστυχώς μάλλον δεν έχω μάθει να κρύβω τα λόγια μου. Η στάση του απλού παρατηρητή δεν μου ταιριάζει μάλλον. Στο φόρουμ τα διαβάζω όλα. Έχεις δίκιο για αυτό που λες για τον γραπτό λόγο. Όμως ο γραπτός λόγος έχει ένα κακό: μένει. Θα πρέπει λοιπόν να το σκεφτόμαστε δυο και τρεις φορές πριν γράψουμε κάτι που ξέρουμε οτι θα ταράξει τα νερά. Επίσης, δεν μίλησα για αποχώρηση κανενός. Για επιβολή ποινής μίλησα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος desperado την 30 Ιαν 2015, 11:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2204 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Harry έγραψε:Συγνώμη Θοδωδή, αλλά να ζητάς επίμονα τον αποκλεισμό του Κωνσνταντίνου δείχνει λίγο ...άσχημα.

Κρίμα. Δυστυχώς δεν έχεις καταλάβει την συνεισφορά του στο φορουμ.

Συμφωνώ με το Γιάννη και παρακαλώ να αρθεί η απαγόρευση.

Ασχέτως με τα περί πολιτικής κλπ, αυτό που ζητάμε εν προκειμένω είναι να θέσουμε ντε φάκτο κάποια μέλη της παρέας υπεράνω των κανονισμών που υποτίθεται ότι διέπουν την παρέα;
Παρά την -κοινώς αποδεκτή- συνεισφορά του στο φόρουμ, ο Κωνσταντίνος ενσυνείδητα και επαναλαμβανόμενα δυναμίτισε το κλίμα και τις συζητήσεις. ΟΛΕΣ οι πολιτικές συζητήσεις των τελευταίων ημερών προέκυψαν έπειτα από δικές του εμπρηστικές παρεμβάσεις. Ζητάμε λοιπόν να τον θέσουμε εκτος κανόνων;

Αν αυτό είναι που ζητάμε, ας το ξεκαθαρίσουμε για να το καταλάβουμε όλοι μας. Διότι αν είναι η παλαιότερη συνεισφορά ενός να τον μεταμορφώνει σε τοτέμ απέναντι στα μάτια των υπολοίπων και να του επιτρέπει την οποιαδήποτε συμπεριφορά, τότε λυπάμαι αλλά εμένα σαν ενήλικο και σκεπτόμενο άνθρωπο μια τέτοια παρέα δεν με καλύπτει... Και πραγματικά με εκπλήσσει η άρνηση πολλών να αποδεχτούν ότι πρώτη αιτία όλων ήταν η απαράδεκτη συμπεριφορά του Κωνσταντίνου, και αποδίδουν την κατάσταση σε φανατισμό, μίση, κοινωνική ανωριμότητα κλπ. Δεν το καταλαβαίνετε ότι έτσι διαχέετε την υπαιτιότητα σε όλη την κοινότητα; Αν εσάς δεν σας πειράζει, εγώ δεν αποδέχομαι μεγαλύτερο μερίδιο από αυτό που μου αναλογεί....

ΥΓ: Δεν μιλάω προσωπικά, δεν είμαι θιγμένος ούτε και θεωρώ ότι φέρω κάποιο μερίδιο ευθύνης. Διατυπώνω απλα τις λογικες διαπιστώσεις μου. Αν κάποιος θεωρεί παράλογο τον συλλογισμό μου, με πολύ μεγάλο ενδιαφεον θα παρακολουθήσω τον δικό του.

ΥΓ2: Τώρα είδα και την τοποθέτηση του Θοδωρή, που αναρτήθηκε ενώ εγώ έγραφα τη δική μου.

Καλημέρα σας.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ενω ο Γιακουμης ηταν "παναγιτσα", και το παιδι "αντεδρασε" γιατι τον "εξωθησαν", ε;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Παροτι, οι ενεργειες του Κωνσταντινου και του Γιακουμη ηταν ακραιες και δεν βοηθησαν στη διατηρηση του οποιου καλου κλιματος - μην κανουμε οτι ξεχναμε και οτι προηγηθηκε τον τελευταιο καιρο. Πολιτικες θεσεις πανε και ερχονται ετσι ? Ολοι συνφορουμιτες ειναι - ολοι εχουν κερδισει τη φιλικη μας σταση (ελπιζω να ισχυει και αμφοτερα) - ολοι μαζι μια παρεα ειμαστε - αλλα - εχουν γραφτει διαφορα πραγματακια που ενοχλουν μιας και δεν ειμαστε ολοι πολιτικα στην ιδια πλευρα.

Φιλος μου ειναι ο Μαχος - και γειτονας - και τον γουσταρω πολυ για τα ξυριστικα του γραφομενα - αλλα καπου πεταξε οτι "εχουμε χουντα" στην Ελλαδα (νομιζω οτι βρισκεται στο "trash") - και ο Digibill που επισης συμπαθω πολυ (ισως περισσοτερο απο οτι νομιζει) εγραψε για "προτεκτορατα και μπανανιες, που επισκεπτεται ο ηγετης της μητροπολιτικης χωρας" (Αυτο δεν σβηστηκε, ειναι ακομα στο "Μικρα πραγματα που μας τσαντισαν"). Θα μου πεις ειναι αυτα τα 2 ψιλοτυχαια παραδειγματα του ιδιου βαρους με οτι επακολουθησε ? Ισως οχι - αλλα ΔΕΝ συμφωνω - δεν ειναι αυτος ο τροπος που βλεπω τα πραγματα - και με προκαλουν οτι γραφονται ετσι. Τι πρεπει να κανω ? να απαντησω ? να βγαλω το σκασμο ? γιατι να με τσιτωνει οποιος νομιζει οτι μπορει να γραφει αυτο που πιστευει ενω καποιος αλλος οχι ?

Αν ΔΕΝ θελουμε πολιτικες κουβεντες εδω μεσα - πρεπει απλα να εφαρμοστει ο κανονισμος - χωρις εξαρσεις χωρις φωνες, απροσωπα και με ποινες λογικες. Οχι οτι θα μπαναρεται "ισοβια" οποιος υπερασπιστει τον οποιο καταδικασε ο κανονισμος. Δεν φανταζεσαι Στεφανε ποση ελλειψη ψυχραιμιας δειχνει αυτο που εγραψες. Ειναι πιο απλο, εγινε κατι ? γεια σου για μια βδομαδα - ουτε απολογεισαι ουτε νευριαζεις ουτε τιποτα. Τα "ισοβια" bans τα ριχνει ο διαχειριστης - αλλη ιστορια. Και χωρις σηριαλ βρε παιδια. Γενικα το moderation πρεπει να ειναι λιτο/κοφτο και γρηγορο.

Τωρα, για τη σταση του Θοδωρη να ζητησει μεγαλυτερη ποινη για τον Κωνσταντινο (ή οποιον αλλον) - για μενα εχει δικιο το σκεπτικο του - απλα αυτα στελνονται με pm στον διαχειριστη και τελος. Δεν ειναι ωραιο να γραφονται δημοσιως.

Δεν ξερω αν εκανα καλα να γραψω εδω - νομιζω ομως οτι το ιδιο το thread φανηκε ανοιχτο για σχολια/αποψεις.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7372
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11105 times
Been thanked: 10587 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Και επειδή πάλι φοβάμαι πως θα παρεκτραπούμε κλειδώνω το θέμα.
Καλές οι απόψεις δεν λέω αλλά καταναλώνετε πολύ ενέργεια και χρόνο για κάτι που δεν θα έπρεπε.
Αν θέλετε να σχολιάσετε/κρίνετε/κατακρίνετε/διαμαρτυρηθείτε ή οτιδήποτε άλλο για την απόφασή μου, ο φάκελος με τα πμ έχει άπειρο χώρο και εγώ διάθεση να σας ακούσω.

Φιλικά,

Ανδρέας
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ανακοινώσεις”