Προτάσεις για υλικό μονόζυγου

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλοι μου καλοί,καλοί μου φίλοι..
Θέλω να φτιάξω ένα μονόζυγο εξωτερικού χώρου,με δοκάρια βυθισμένα στο χώμα και μια μπάρα που τα ενώνει ψηλά.
Η μπάρα θα είναι 3 μέτρα μήκος,30μμ πάχος.Το χειμώνα έχει υγρασία αρκετή,σημαντικό αυτό.
Τί υλικό μου προτείνετε για τη μπάρα;
Να 'ναι ανοξείδωτο,να'ναι αλουμίνιο,να'ναι γαλβανιζέ?
Και αν ξέρει κάποιος,πόσο μπορεί χοντρικά να στοιχίζει το μέτρο για κάθε ένα από αυτά τα υλικά;
Μαστόρια του φόρουμ,βοήθεια! :D
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δες εδώ για να πάρεις ιδέες για τα κάθετα.

Για το οριζόντιο, το υλικό κατασκευής είναι το λιγότερο, αφού μπορείς να το βάψεις και να αποφύγεις τα προβλήματα σκουριάς. ΑΛΛΑ μπάρα 3 μέτρων για να κρεμιέσαι πάνω της, πρέπει να είναι συμπαγής ή τουλάχιστον να έχει πολύ χοντρά τοιχώματα. Που θα βρεις τέτοια, είναι ένα ζήτημα. Και μάλιστα,αν βρεις σίγουρα δεν θα είναι οικονομική...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
stergios

Η δικη μου προταση ειναι τρυπες στο χωμα, τσενταρισμα 2 σωληνες γαλβανιζε κ δεσιμο με συρματοσχοινα 5mm σε καθε κολωνα 2 κ αντικριστα.

Η μπαρα κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ μεγαλη κ ακομη κ να σε αντεξει θα χει μεγαλη ταλαντωση κ κραδασμους οπως ειπε κ ο Φωτης. Τα κανονικα αθλητικα μονόζυγα εχουν στανταρτ διαστασεις. Ψαξε κ βρες υψος, πλατος κ διαμετρος οριζοντιου. Το οριζοντιο θα μπορουσε να ναι βαμμενο ατσαλι, πχ απο υδραυλικη μπουκαλα η αμορτισερ. Η ακομη κ αντιστρεπτικη ραβδο αναρτησης που δεν εχει γυαλισμα, αλλα εχει αντοχη στη σκουρια.

Βεβαια ολα εξαρτωνται απ την ποιοτητα ανταλλακτικου που θα πετυχεις κ που θα διαλεξεις. Λιγο δυσκολο βεβαια τοσο μακρυ κ στη διαμετρο που χρειαζεσαι. Αν ειναι χοντρο δε θα κλεινουν τα δαχτυλα σωστα. Αν ειναι λεπτο δε θα χεις επισης καλο πιασιμο. Φιλικα παντα θα διαφωνησω με το βαψιμο με μπογια γιατι με τον ιδρωτα θα χει θεμα η βαφη, οπως κ καποια ειδη γυμνου μεταλλου. Κ με τιποτα δε θες ξεφλουδισματα η ψωριασματα του μεταλου η της μπογιας κατω απο τις λαβες σου. Υστερα η μπογια ακομη κ να μεινει, δεν τη θεωρω ιδανικη για μονοζυγο. Η δε θα γλιστραει οσο χρειαζεται, η θα γλιστραει πολυ κτλ. Θα αναβει το χερι σου κ.α. Δωσε βαση με λιγα λογια κ στην προσφυση που θα χει το μεταλλο με το χερι σου. Βεβαια αν θες απλα ελξεις ισως να ναι μια χαρα κατι βαμμενο η μια σωληνα απλη.

Αλλη ενναλακτικη για οριζοντιο ειναι παλι σωληνα νερου για τοποθετηση κατω απο χωμα. Εχει αντοχη στη διαβρωση μεσα-εξω.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”