Αθλητισμός

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Θα ψάξω για κατι καθημερινό. Επειδή ασχολούμαι πολύ με το κομμάτι του αθλητισμού και της διατροφής δεν παρακολουθώ άρθρα από τα γνωστά περιοδικά και ιστοσελίδες διότι δεν τα εμπιστεύομαι. Προτιμώ τις επιστημονικές έρευνες.
Εάν θέλεις κάτι οικονομικό κι αξιόπιστο δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιο. Πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για να πάρεις κάτι καλο. Εγώ έχω ένα Polar FT80 το οποίο δε βγαίνει πλέον. Εάν όντως θέλεις να αγοράσεις κάτι καλο τότε θα σουνδωσω συγκεκριμένα μοντέλα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 25 Νοέμ 2017, 06:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

400 και 300 ευρώ για τέτοιο βραχιολάκι/ρολόι κτλ,υπερβαίνουν τον προυπολογισμό μου κατά κάτι εκατοντάδες %.

Έχω κάποιες απορίες.
1)Εσύ το θεωρείς επένδυση για κάποιον που ενδιαφέρεται για γυμναστική,διατροφή,φίτνες γενικότερα;
Ή μήπως απευθύνεται αποκλειστικά σε αθλητές και όχι σε ερασιτέχνες;
2)Τί εγγύηση έχει το δικό σου,και τί εγγύηση έχουν γενικότερα;
Θεωρείς πως θα σου διαρκέσει πολλά χρόνια,για να κάνει απόσβεση;
3)Και,πώς λειτουργούν αυτά;
Παράδειγμα,μπορείς να δεις τις θερμίδες που καις όλη μέρα,ακόμα το BMR σου;Ή σου χρησιμεύει μόνο την ώρα που αθλείσαι;
Τις θερμίδες που καταναλώνεις μπορεί να τις υπολογίσει;
4)Και για να το πούμε και μπακαλίστικα,μπορείς με τον υπολογισμό της τροφής σου και τον υπολογισμό των θερμίδων που καις,να ξέρεις
ακριβώς πόσες θερμίδες χρειάζεται ο οργανισμός σου,ώστε να τις προσαρμόσεις κατάλληλα σε περίπτωση που θες να χάσεις ή να πάρεις βάρος;
Ευχαριστώ.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

angvar έγραψε: 24 Νοέμ 2017, 15:09
Παντελεήμων έγραψε:Εμείς η χρήστες αναπηρικών αμαξιδίων όταν κινούμαστε μόνη μας με το αμαξίδιο χάνουμε θερμίδες; αν ναι πόσες περίπου;
Καλησπέρα Παντελημων! Οι θερμίδες που χανεις είναι συνάρτηση του καρδιακού Ρυθμού. Ο οποίος καρδιακός ρυθμός ρυθμίζεται συναρτήσει της ηλικίας σου.
Άρα για να δούμε πόσες θερμίδες χάνεις θα πρέπει να παρακολουθούμε την κινητικότητα σου και τον καρδιακό σου ρυθμό. Για καν το πετύχεις αυτό μπορείς να πάρεις ένα βραχιόλι ή ρολόι γυμναστικής που θα σε ενημερώνει για το τι έχεις καψει

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
Παντελεήμων έγραψε:Τι είναι ο μεταβολισμός;
Ο μεταβολισμός είναι ένα σύνολο διαδικασιών στο σώμα το οποίο παράγει ενέργεια.
Ο μεταβολισμός χωρίζεται σε αλλά σκέλη τα οποία δεν ειναι της παρούσης.
Τι εννοείτε; Οι θερμίδες που χανεις είναι συνάρτηση του καρδιακού Ρυθμού
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάποιος στο παραπάνω θέμα; :dance:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”