Ποδήλατο κανείς;;;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Με έκπληξη διαπίστωσα πως δεν υπάρχει νήμα ποδηλατικό,μιας και έχουμε (και είχαμε) ποδηλάτες στην παρέα μας.
Παλιός ποδηλάτης εγώ,όπως όλοι σχεδόν οι έφηβοι,αλλά κάπου το παράτησα και θέλω να το ξαναρχίσω άμεσα.
Θέλω να ρωτήσω λοιπόν,κυρίως τους φανατικούς του πεταλιού,να μας πουν δυο λόγια εισαγωγικά και χρήσιμα για είδη/μάρκες ποδηλάτων,απαραίτητο εξοπλισμό κτλ.Ακόμα και να μας παραπέμψουν σε αξιόλογα άρθρα σχετικά,σαν μπούσουλα,να πάρουμε καμιά ιδέα και εμείς και να αρχίσουμε σιγά σιγά να οργανωνόμαστε και να κάνουμε τα κουμάντα μας.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Υπάρχει εδώ στην κατηγορία του αθλητισμού (οι κ.Διαχειριστές ας κρίνουν αν πρέπει να ενσωματωθεί).

Τώρα σχετικά με το ερώτημα, αν έχεις παλιό ποδήλατο που με αλλαγή ελαστικών/σαμπρελών, πλύσιμο και λάδωμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί (Προσοχή: μην ρίξεις παραπάνω λεφτά για χειριστήρια κλπ γιατί δεν αξίζει), προτίμησέ το σε σχέση με την αγορά νέου. Με το Χρήστο (christostz03) ξεκινήσαμε με τα παλιά ποδήλατά μας και μετά από 2-3 χρόνια αγοράσαμε καινούργια. Μετά τη μόδα με το Freeday που κάποιοι αγόρασαν ποδήλατα για να συμμετάσχουν, βγάλανε γκόμενα κλπ, στο δια ταύτα το παράτησαν γιατί πονάς, ιδρώνεις, που να τρέχουμε τώρα κλπ. Υπάρχουν λοιπόν πολλά τα οποία έχουν φίλοι και γνωστοί μας κλειδωμένα στις αποθήκες τους. Αν δεν έχεις ποδήλατο, ξεκίνα να ρωτάς εκείνους πρώτα μήπως και πουλάνε. Σε πολλές αγγελίες η τιμή μεταχειρισμένου είναι όση και του καινούργιου. Οι εταιρείες βέβαια μετά τη μόδα διατήρησαν τις τιμές τους, τοποθετώντας όμως περιφερειακά από φτηνότερες σειρές, χωρίς αυτό να δικαιολογεί την ίδια τιμή καινούργιου και μεταχειρισμένου. Σε αγγελίες από site αγγελιών να δίνεις βάσει στο να υπάρχει βιβλιαράκι και απόδειξη αγοράς για να αποφύγεις τυχόν προϊόντα κλοπής.
Είδος ποδηλάτου ανάλογα με τη χρήση. Δεν ξέρω που μένεις, πήγαινε σε 2-3 μεγάλα ποδηλατάδικα και θα σε βοηθήσουν. Έχουν την εμπειρία και τις γνώσεις. Τα σημερινά ποδήλατα σε αντίθεση με αυτά που είχαμε σαν έφηβοι έχουν νούμερα (S,M,L,XL ή 51, 53 κλπ). Αν πας επομένως μάθε και τί νούμερο πρέπει να ψάχνεις. Στα 3 ή τα 5 χιλιόμετρα δεν θα έχεις ίσως θέμα, στα 30 όμως θα πονάς ή θα κουράζεσαι ενώ δε θα έπρεπε. Σωστή ρύθμιση σέλας για να μην πονάνε τα γόνατα (πετάλι κάτω και πόδι ελαφρά λυγισμένο).
Κράνος και φωτάκια εμπρός πίσω, (για εμένα και καθρέφτης) απαραίτητα.
Γάντια, αντιανεμικό ποδηλατικό μπουφάν, ισοθερμικό για τον ιδρώτα (όχι για να ζεσταίνεσαι), γυαλιά με εναλλάξιμους φακούς και οτιδήποτε άλλο τα βλέπεις στην πορεία.
Υπάρχει και ένα φόρουμ σχετικό που όμως μπορεί να σε μπερδέψει καθώς υπάρχουν κάποιες εγωιστικές τάσεις και προστριβές μεταξύ κάποιων μελών.
Είδη σε γενικές γραμμές: Mountain (26",27.5",28",29") ανάλογα το μέγεθος τροχού, City με λασπωτήρες κλπ,Trekking (Το SUV των ποδηλάτων, τα κάνω όλα, αλλά μέτρια), Fitness (σκελετός κούρσας, λεπτά λάστιχα και ίσιο τιμόνι=όχι σκυφτό), κούρσα, σπαστά.
Εγώ έχω ένα Trekking Ideal Ergomax 2012 μοντέλο με το οποίο έχω διανύσει 6350 χλμ. Τα περισσότερα με τη διαδρομή σπίτι-δουλειά-σπίτι. Κάποια στιγμή έκανα και μεγαλύτερες βόλτες 55-80 χλμ και ίσως έπρεπε να πάρω κούρσα, αλλά δε με βολεύει για τη δουλειά πολύ. Θέλω σχάρα για να κρεμάω τσάντα.
Ότι άλλο χρειάζεσαι...
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Με κάλυψε πλήρως ο προηγούμενος συνξυριστης... [SMILING FACE WITH OPEN MOUTH]

Σου εύχομαι να το ξαναπιασεις (εγώ δυστυχώς εδώ και κανένα δίμηνο το έχω αφησει), πρόσεχε μόνο ειδικά στην αρχή αν δεν έχεις γενικά γυμναστει να ξεκινήσεις χαλαρά λίγα χλμ, ώστε να το συνηθίσεις και εσύ και τα πόδια σου, και μετά σταδιακά προσθέτεις παραπάνω χλμ.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ευχαριστώ πολύ μπαταζανάκηδες για την μακροσκελή απάντηση!
Δύο απορίες βασικές έχω.Γιατί τα μεταχειρισμένα έχουν την ίδια τιμή με τα καινούρια και γιατί να προτιμήσω κάποιο παλιό αν έχω (που δεν έχω) από το να αγοράσω κάποιο?
Και,να προτιμήσω να αγοράσω,όταν μπορέσω,με μεταλλικό σκελετό ή αλουμινένιο?Το θέλω για διαδρομές σε άσφαλτο κυρίως,αλλά και σπανιότερα χώμα και χαλίκι.Δικαιολογείται η διαφορά τους στην τιμή?Και αν σου σκουριάσει το μεταλλικό,υπάρχει τρόπος να το φέρεις στα ίσια του?
(Τελικά,ήταν περισσότερες από 2.. :d )
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Τα μεταχειρισμένα έχουν την ίδια τιμή με τα καινούργια γιατί ο ο πωλητής ψάχνει το θύμα ή συνοδεύονται από έξτρα περιφερειακά (αλλαγμένες ζάντες / ελαστικά κλπ).
Να προτιμήσεις το παλιό, αν υπάρχει η δυνατότητα, για την περίπτωση που διαπιστώσεις αργότερα ότι δε σου αρέσει να ποδηλατείς και να μη χρεωθείς ένα σεβαστό ποσό 400+ €.
Οι σημερινοί σκελετοί είναι κράματα αλουμινίου, ανθρακονήματα και κάποιοι αλουμίνιο με ανθρακόνημα στο πηρούνι (χωρίς ανάρτηση).
Αν πάρεις ποδήλατο με ανάρτηση να έχει κλείδωμα, ούτως ώστε σε ανηφόρες και ορθοπέταλο να μην ανεβοκατεβαίνει και χάνεις έργο. Στην άσφαλτο - πόλη η ανάρτηση απορροφά το έντονο τράνταγμα αλλά μπορείς και χωρίς.
Σε ότι αφορά τα ποδήλατα Trekking οι έχοντες mountain, που έχουν πιο ακριβές και καλές αναρτήσεις, θα σου πουν ότι του trekking είναι για τα μπάζα και οι έχοντες κούρσα, θα σου πουν ότι οι αναρτήσεις δεν χρειάζονται στην άσφαλτο.
Τόσα μεταλλικά εξαρτήματα που περιλαμβάνει, το ποδήλατο όλο και κάτι θα σκουριάσει. 2 Βίδες και στο δικό μου έχουν σκουριάσει. Θέλει καθάρισμα και λάδωμα συνέχεια. Την αλυσίδα για παράδειγμα την σκουπίζω - λαδώνω - σκουπίζω κάθε βδομάδα. Θα πρέπει για να μην σκουριάσει το ποδήλατο να είναι προστατευμένο από τα καιρικά φαινόμενα και υγρασίες.
Τέλος να ενημερώσω ότι τα περισσότερα καινούργια ποδήλατα είναι με quick release βίδες σε ρόδες και σέλα που σημαίνει ότι στα ξεβιδώνει κάποιος χωρίς εργαλεία. Το ποδήλατο το βάζω στην αποθήκη και το κλειδώνω με πέταλο από σταθερά βιδωμένο σημείο στον τοίχο και περνώντας ένα συρματόσχοινο (δεν είναι απόλυτα ασφαλές γιατί κόβεται εύκολα σε σχέση με το πέταλο) από ρόδες και σέλα. Έχουν μπει 2 φορές στις αποθήκες της πολυκατοικίας μας οπότε δεν είναι για πειράματα. Αν επομένως κυκλοφορήσεις στην πόλη θες και κλειδαριά για να το κλειδώνεις.
Δες εδώ ένα κατάστημα, έχω πάει και έχω αγοράσει το σταθερό σημείο που κλειδώνω το ποδήλατο στην αποθήκη. Από εδώ αγόρασα εγώ με το Χρήστο επειδή είχε την Ideal που θέλαμε και ήταν και κοντά στα σπίτια μας. Οι τιμές είναι ίδιες πάνω / κάτω. Επίσης βρίσκεις ποδήλατα του 2013, 2014 σε συμφέρουσες τιμές επειδή κυκλοφόρησαν του 2015 αν σου κάνει το νούμερο.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για χρήση σε δρόμο και ήπιο χωματόδρομο, χρειάζεσαι ένα trekking ή ένα mountain με μπροστά ανάρτηση μόνο (hardtail).
Σκελετό από αλουμίνιο απαραιτήτως, αυτά τα φτηνά στα Praktiker και στα Jumbo είναι 20+ κιλά και στην ανηφόρα θα τα δεις όλα. Κοίτα τα GT, Orbea και βέβαια τα Ελληνικά Ideal.

Επίσης πρέπει να δεις τα εξαρτήματα να μην είναι η πιο φτηνή σειρά της Shimano. Τώρα αναλόγως των χρημάτων που θέλεις να διαθέσεις, αρχίζεις και βάζεις καλύτερα εξαρτήματα (καλύτερο ντεραγιέ, αλλαγές ταχυτήτων, δισκόφρενα κτλ).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ευχαριστώ πολύ Νίκο και Δημήτρη.Κρατάω για αρχή ότι το αλουμίνιο είναι μονόδρομος ,την προτροπή για trekking και ότι τα αρχικά έξοδα είναι κοντά στο 400άρι.Τις υπόλοιπες συμβουλές θα τις αξιοποιήσω και άπαξ γίνει το αρχικό βήμα.
Νίκο,φαίνεσαι να το έχεις ψάξει πολύ το θέμα.Είχαμε μια φορά και έναν καιρό και έναν Calmato εδώ,αλλά δεν τον πρόλαβες να τα λέγατε,επί του ποδηλατικού.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εμμ τον εχουμε ακομα :D
Εικόνα
ΛΑΡΡΥ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 03 Ιουν 2012, 11:35
11
Τοποθεσία: Χανιά
Been thanked: 35 times
Ηλικία: 48

Το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι ότι 8/10 που αγοράζουν trekking, στο τέλος το μετανοιώνουν και το αλλάζουν.
Ή τους κερδίζει ο δρόμος (κούρσα), ή το χώμα (mountain).
Τώρα για την πόλη, κάνοντας 50 χλμ για να πάω στη δουλειά (25 πήγαινε, 25 έλα) κατέληξα στο fitness. Κούρσα με ίσιο τιμόνι δηλαδή και ταχύτητες 2χ10 με ελαστικό σίγουρα 700χ25 και πάνω. Το τιμόνι βολεύει στην κίνηση απίστευτα.Καλυτερα να έχει δισκόφρενα.
Καλή περίπτωση τα cyclocross. Ίσως τα καταληλότερα.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ξέρεις κάτι που αγνοώ Ηρακλή :?: :?: :?:
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”