Ποδήλατο κανείς;;;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

:dt :hellas3
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Πριν λίγο αγόρασα ένα φωτάκι για το ποδήλατο.
Μπορώ να πω ότι είναι πολύ δυνατότερο από το προηγούμενο αλλά και ακριβότερο.
Νεώτερα μετά τη χρήση.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Σήμερα αγόρασα ένα σκελετό για τα ποδηλατικά μου γυαλιά (Endura Stingray) αντί 15€, γιατί ο παλιός ράγισε μετά από μία άτσαλη κίνησή μου για αλλαγή των φακών και μετά από 4-5 μήνες έσπασε. Έχουν βγάλει τα λεφτά τους και με το παραπάνω.
Εικόνα

Υ.Γ. Σε σχέση με τα παραπάνω φωτάκια μετά από 1,5 μήνα χρήσης, ένα έχω να πω. Το τωρινό είναι φωτάκι/φως το προηγούμενο, λαμπιόνι
ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Brompton M6R και εγώ. :)
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Αποφάσισα να αγοράσω ποδήλατο μετά από πάααρα πολλά χρόνια, περισσότερο για γυμναστική. Μετά από ψάξιμο, προσανατολίζομαι προς την αγορά ενός Trekking, καθώς το θέλω πιο πολύ για άσφαλτο. Έχω ξεχωρίσει αυτό και το φετινό του μοντέλο που είναι αυτό. Το πρώτο κοστολογείται στα 500 ευρώ και το δεύτερο 60 ευρώ παραπάνω.

Ήδη έχω υπερβεί το αρχικό μπάτζετ που είχα κατα νου, αλλά αν αξίζουν τα παραπάνω ποδήλατα χαλάλι. Το θέμα είναι αξίζουν; Μπορώ να βρω με αυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο; Επίσης αξίζει η διαφορά χρημάτων μεταξύ του περσινού μοντέλου και του φετινού; Έχουν διαφορά σε κάποια εξαρτήματα όπως πχ. η ανάρτηση, αλλά δεν έχω ιδέα απ'αυτά! :D

Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να γραφτώ και να ρωτήσω στο podilates.gr, γιατί εκτός του οτι δε θα πάρω απάντηση, λίγο να διαβάσεις τι γράφουν εκεί μέσα, μπερδεύεσαι περισσότερο.
Νίκος
chris82
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 19 Φεβ 2013, 01:45
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 410 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 41

Καταρχήν μπράβο για την απόφαση σου να ασχοληθείς με το ποδήλατο!
Και τα δύο είναι "τίμιες" επιλογές, μην στέκεσαι στις μεταξύ τους μικροδιαφορές πάρε ότι σου αρέσει οπτικά και θα σε ξεσηκώνει απο τον καναπέ.
Θα πρότεινα επίσης να βρείς αξιόπιστο ποδηλατάδικο όπου θα σε κατευθύνουν σωστά (μέγεθος ποδηλάτου, ρυθμίσεις, σέρβις κτλ).
Αν δεν έχεις σκοπό να πας σε χωματόδρομο κοίτα και για ποδήλατο χωρίς ανάρτηση καθώς οι αναρτήσεις αυτής της κατηγορίας χρημάτων δεν εξυπηρετούν σε κάτι και προσθέτουν περιττό βάρος (προσωπική άποψη).
Άβαταρ μέλους
Nomad
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 923
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 17:19
8
Has thanked: 6648 times
Been thanked: 3263 times

Ευχαριστώ Χρήστο. Σκέφτομαι να το πηγαίνω και λίγο εκτός ασφάλτου. Μη φανταστείς τίποτα εξωφρενικό, πχ. καλό χωματόδρομο. Η αλήθεια είναι πως μου αρέσει πιο πολύ το άσπρο (μοντέλο του 15). Το φετινό μοντέλο βγαίνει μόνο σε ένα χρώμα.
Νίκος
Αγησίλαος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2015, 19:26
8
Has thanked: 72 times
Been thanked: 79 times

Και τα δυο μοντελα ειναι περιπου τα ιδια (με αμελητεες διαφορες), παρε αυτο που σου αρεσει.
Η ideal γενικοτερα ειναι τιμια εταιρια.
Τα περιφερειακα ειναι της shimano αλλα χαμηλης κατηγοριας (κατα βαση αξιοπιστα)
το πηρουνι μηχανικο RST θα κανει την δουλεια του μια χαρα.
(Αν μπεις σε καταβατικο μονοπατι με αυτο ομως θα σκοτωθεις)
Λαστιχα οικονομικα με συρμα
Η οικονομικη διαφορα εχει να κανει κυριως με την χρονιά και οχι με τα ανταλλακτικα-περιφερειακα κλπ
Γενικα ενα ποδηλατο μεσης- κατηγοριας για βολτες στην ασφαλτο και λιιιγο πατημμενο χωματοδρομο
Αυτα τα ολιγα.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Εγώ έχω το Ergomax του 2012. Έχω ξεπεράσει τα 9000 χλμ και δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κάποια σοβαρή βλάβη πέρα από αναλώσιμα (σαμπρέλες, λάστιχα, τακάκια, συρματόσχοινο ταχυτήτων).
Το θέμα είναι τί χρήση θες να κάνεις; Εγώ πηγαίνω με το ποδήλατο στη δουλειά, επομένως θέλω σχάρα να κρεμάω την τσάντα με τα πράγματά μου γιατί όσο είχα σακίδιο στην πλάτη με πονούσε η μέση μου. Στις μακρινές όμως βόλτες η κούρσα θα βόλευε περισσότερο σε σχέση με το Trekking που έχω τώρα. Καθημερινά όμως με κούρσα στη δουλειά δε θα με βόλευε.
Το 2012 με τη μόδα των freeday αγόρασαν πολλοί ποδήλατα τα οποία κατέληξαν να κάθονται στις αποθήκες έχοντας διανύσει λιγότερα από 500χλμ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”