Αερόβια "ενδυνάμωση"

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παρόλο που πλεόν γυμνάζομαι εντατικά κάνοντας aikido τρεις φορές την εβδομάδα, και έχοντας κάνει αρκετά χρόνια βάρη στο παρελθόν η γενική φυσική μου κατάσταση σε ότι αφορά την αντοχή στο αερόβιο χρειάζεται ενδυνάμωση. Αν και μυικά είμαι αρκετά δυνατός και αντέχω, στις αερόβιες δραστηριότητες ζορίζομαι καρδιοαγγειακά. Χρειάζομαι λοιπόν μια πρόταση για δύο φορές την εβδομάδα σε μέρες που δεν θα προπονούμε σε άτι άλλο.Θα προτιμούσα τουλάχιστον αρχικά να μην υπερβούν την μισή ώρα. Από την στιγμή που είμαι υγιείς και γυμνάζομαι θεωρώ ότι μπορώ να δεχτώ συμβουλές απομακρυσμένα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα σου πρότεινα αρχικά το περπάτημα. Όχι βολτάρω με τα χέρια στις τσέπες και χαζεύω τις βιτρίνες. Περπάτημα με ένα καλό ρυθμό μισής ώρας σε διαδρομή δικής σου επιλογής. Μετά να υποθέσω πως όπου υπάρχει ασανσερ εσύ θα πηγαίνεις απο τις σκάλες, σωστά ? ;)
Νομίζω πως αυτά και μόνο για αρχή είναι πολύ καλά. Ίσως περπατώντας νιώσεις τη παρόρμηση και να τρέξεις. Καλύτερα περισσότερο περπάτημα παρά λίγο απ'όλα.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Απόστολε αυτή τη δημοσίευση την έχεις δει;

Νομίζω κανείς πρέπει να ξεκινήσει ένα πρόγραμμα τρέξιμο-περπάτημα, όπου σταδιακά μικραίνει το περπάρημα και αυξάνει το τρέξιμο. Πιστεύω ότι μισή ώρα για 3 φορές την εβδομάδα σε διάστημα 3-4 εβδομάδων θα έχουν αισθητή βελτίωση στην αερόβια δυνατότητα.
Χάρης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

μια μερα τζοκινγ για 30 λεπτα συνεχομενα
και την αλλη προπονηση παλι τζοκινκ 30 λεπτα με ενδιαμεσα ανοιγματα του 1 λεπτου.πχ 4 λεπτα τζοκινγκ 1 λεπτο αρκετα πιο γρηγορο τρεξιμο. μετα τα ανοιγματα αμα εισαι πολυ κουρασμενος μπορεις και να κανεις περπατημα για 1-3 λεπτα και μετα παλι τραξιμο 1 λεπτο ανοιγματα κτλ
αυτο ειναι ενα καλο πλανο για μια γρηγορη βελτιωση. το δευτερο γυμνασμα μπορεις να το κανεις και σε καποιο στιβο
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Κι εμένα το πρόγραμμα μου ήταν κάπως έτσι.
3-4 μέρες την εβδομάδα από 30 λεπτά περπάτημα-τρέξημο.
Τις 3 μέρες 3 λεπτά περπάτημα 1 λεπτό τρέξιμο την 4η μέρα "αποθεραπεία" περπάτημα με ταχύ βήμα.
Την επόμενη εβδομάδα αυξάνεις το τρέξιμο κατά ένα λεπτό και μειώνεις το περπάτημα αντίστοιχα. σαφώς στο τέλος της εβδομάδας "αποθεραπεία"
Και πάει λέγοντας μέχρι που θα τρέχεις ένα ολόκληρο μισάωρο.
Σαφώς αν βλέπεις ότι δεν μπορείς να τρέξεις για περισσότερο δεν το κάνεις. κάτσε 1-2 μέρες ακόμα στον ίδιο χρόνο και ξαναπροσπάθησε.

Είχα φτάσει στα 4 λεπτά τρέξιμο 1 λεπτό περπάτημα και για μένα, με τα προβλήματά μου, ήμουν χαλαρά. Δεν το πίστευα!
Μετά μπήκα σε άλλες λούμπες και τώρα περιμένω να αναρρώσω λίγο και να ξανά ξεκινήσω.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”