Απορίες μετά το πρώτο μου "τρέξιμο"

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Θα περάσω κατευθείαν στο θέμα μου μιας και για το πρώτο μου τρέξιμο το διαβάσατε εδώ.

Απορίες που μου δημιουργήθηκαν.

Εδώ είναι Ολλανδία και μάλιστα ήμαστε στο φθινόπωρο εκεί που έχει ξαστεριά (κατά την διάρκεια της νύχτας) μπορεί ξαφνικά να ρίξει καρέκλες τραπέζια σπίτια ψάρια Ολλανδούς και Ολλανδές για 1 λεπτό και μετά ξανά ξαστεριά ή να συνεχίσει να ρίχνει όλα τα προηγούμενα για μέρες.

Οπότε έχουμε και λέμε.
Τα παπούτσια που θα γίνουν μούλια πως τα στεγνώνουμε ώστε να τα ξανά φορέσουμε την επόμενη μέρα το πρωί για την δουλειά; (οέο!)
Θα μου άρεσε πάρα πολύ να ακούω μουσική κατά την διάρκεια, αν βρέξει καρέκλες θα γίνω παπί μαζί με αυτό το κινητό μου. Υπάρχουν λύσεις για αυτό;
Μου την δίνουν τα καλώδια. Τώρα τα ακουστικά που έχω είναι πολύ ενοχλητικά.
Είναι in ear αυτά που τα χώνεις μέσα στο αφτί, το θέμα είναι ότι τα ακουστικά πέφτουν κάθε τόσο και λιγάκι (έχω δοκιμάσει όλα τα μεγέθη όχι δεν μου κάνει κανένα).
Τίποτα σε ασύρματο (bluetooth?) παίζει;

Έχετε να προτείνετε/πείτε τίποτα άλλο;;;;

Ευχαριστώ
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εγω τρέχω με οποιαδήποτε καιρό, αέρα, βροχή ακόμα και χιόνι και μπορώ να πω ότι τα extreme φαινόμενα με διασκεδάζουν! Μόνο η πολύ ζέστη δεν αντέχεται, οπότε καλά είσαι στην Ολλανδία.
Γενικά τα παπούτσια δεν πρέπει να στεγνώνουν με τεχνητό τρόπο (πχ πιστολάκι ή σόμπα) αλλά μονά τους βάζοντας εφημερίδες ή κάτι αντίστοιχο που να τραβάει την υγρασία.
Έτσι και αλλιώς καλό είναι να έχεις παπούτσια μόνο για το τρέξιμο για να μην φθείρονται περισσότερο και χάνουν την ικανότητα τους απόσβεσης των κραδασμων (ένα τυπικό παπούτσι τρεξίματος αντέχει για γύρω στο 1000 χλμ - περισσότερο ή λιγότερο ανάλογα με το βάρος σου και την επιφάνεια που τρέχεις).
Για τα ακουστικά υπάρχουν λύσεις με "γαντζο" γύρω από το αυτί. Το καλώδιο εγω το περνάω μέσα από την μπλούζα κι το βγάζω από τον λαιμό για να μην κουνιέται. Για το κινητό (αν και δεν το παίρνω μαζί μου όταν τρέχω) κάποια θήκη αδιάβροχη θα υπάρχει, αλλά πάντα υπάρχει και η λύση της σακούλας. Επίσης με την βροχή χρήσιμο είναι το καπέλο για να μην έρχονται οι σταγόνες απ' ευθείας στο πρόσωπο.
Μπράβο και καλή αρχή!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”