Η άθληση ημέρας!

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Φυσικα και το σώμα στρέφεται στο λίπος μέσω της κετοσης. Μόνο που για να γίνει αυτό θα πρεπει να βρίσκεσαι σε καρδιακό ρυθμό 65-70% κι όχι στο αναεροβιο κατώφλι (85%+)που φτάνει HIIT. Τα 26 λεπτά HIIT λοιπόν είναι εξαιρετικά. Τα 50 Όχι.
Όσον αφορά τα 50 λεπτά που σου βγαίνουν 26 αυτό θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το γράψεις πως το κάνεις. Θα με βοηθούσε στους υπολογισμούς μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Νοέμ 2017, 09:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Όντως δεν βγαίνει. Τα ξαναμέτρησα και τελικά βγαίνει 28 λεπτά καθαρή άσκηση και 17-18 λεπτά διαλείμματα. Το έξτρα πεντάλεπτο το έβαλα για στρογγύλεμα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Ότι χρειάζεστε από θέμα διατροφής κι άσκησης μπορείτε να με ρωτάτε :) κάτι ξέρουμε κι εμείς από γυμναστική;)
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Χαίρετε, σας έστειλα ένα μήνυμα σχετικό με διατροφή αν θέλετε μου απαντάτε. :)
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Seated Wrist Hammer Curls 3kg x 20 επ x 3 σετ
Seated Wrist Straight Curls 3kg x 20 επ x 3 σετ
Seated Reverse Wrist Curls 3kg x 20 επ x 3 σετ
Finger Curls 3kg x 20 επ x 3 σετ

Το πρόγραμμα περιγράφεται αναλυτικά στο βίντεο που ακολουθεί. Το ξεκίνησα πριν 3 μέρες σε συνδιασμό με ένα hand grip που έχω στην δουλειά για να δυναμώσουν οι καρποί και τα χέρια μου και να μην πονάνε όταν κάνω κάμψεις. Δεκτές οποιεσδήποτε συμβουλές επί του θέματος.

ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Exθές επέστρεψα στους ποδοσφαιρικούς 5*5 αγωνιστικούς χώρους ...

Μια κλωτσιά με προσγείωσε απότομα ...

Πίσω έχει όμως η αχλάδα την ουρά ...

Το τέρμα μου αρέσει ... Αλλά το χθεσινό δεν περιγράφεται ...
3 - 3 στο ημιχρονο ...
Μπαίνω τέρμα, κατεβάζω ρολά.
2 γκόλ σε άμεση αντεπίθεση με μεταβίβαση με τα χέρια δηλ πάσα από μένα απευθείας, σουτ και γκόλ ... :greetings-clappingorange:

4-0 στο δεύτερο ημίχρονο ... Συνολικά 7 - 3 ... :happy-cheerleadersmileygirl: :happy-cheerleadersmileyguy:

Ενθουσιάστηκα τόσο πολύ που λέω να το καθιερώσω το τέρμα. Αφήστε που πλέον δεν βαστάνε τα γόνατα για πολλά πολλά μέσα, ούτε και οι ανάσες μου ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Τελικά Ηλία, βλέπεις να δυναμώνουν οι καρποί και οι πήχεις σου με την παραπάνω προπόνηση ;
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ναι Διονύση, οι πήχεις έχουν δυναμώσει αρκετά και έχω δει βελτίωση σε πρόβλημα που είχα στους καρπούς όταν έκανα κάμψεις. Εκτός από τις πιο πάνω ασκήσεις κάνω επαναλήψεις σε ελατήριο καρπού που έχω στην δουλειά και μια άσκηση με σκουπόξυλο, σχοινί και βάρος, κάτι σαν το "Rolls με δίσκο" που περιγράφουν εδώ

Μπορώ να πω ότι είμαι ευχαριστημένος με την πρόοδο που έκανα στα χέρια, μακάρι να μπορούσα να πω το ίδιο και για τα πόδια......
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iapetos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 175
Εγγραφή: 20 Σεπ 2017, 22:20
6
Has thanked: 1122 times
Been thanked: 781 times
Ηλικία: 29

Πριν γραψω για το χομπι με το οποιο ασχολουμαι ευχαριστω -εστω και μετα από 10 μηνες τον Διονυση ( @paratairosexthros ) διοτι τα βιντεο του με την καλλισθενικη με βοηθησαν στην απωλεια λιπους τον Ιανουαριο σε ένα σημειο που δεν κατεβαιναν τα ποσοστα του.
Ως ανηκων στη σωματικη κατηγορια του «ενδόμορφου», είναι αδυνατον να εχει κεντρικη θεση στην αθλητικη δραστηριοτητα μου. Ο σωματοτυπος αυτος χαρακτηριζεται από πυκνες κοιλοτητες λιπους και εχει από φυσικου του πολλους μυς. Κάθε φορα που δεχεται στερητικη διατροφη χανει ευκολοτερα μυς παρα λιπος.
/
Το bodybuilding αποτελει κεντρικο πυλωνα της καθημερινοτητας μου. Θα αρχισω με μια μικρη περιοδολογηση για να αναφερω τους παραγοντες που κατεστησαν τη στροφη στο συγκεκριμενο αθλημα απαραιτητη:
Το 2012 – 13, βγαινοντας σταδιακα από τη νευρικη ανορεξια και εχοντας χασει 65 κιλα σε 14 μηνες το σωμα μου ειχε χαλαρωσει σε τετοιο σημειο ώστε να ντρεπομαι να φορεσω κοντομανικο γιατι η χαλαρωση ηταν εμφανεστατη και στο σημειο των βραχυωνων διπλωνε το δερμα. Η κατασταση στο στηθος και την κοιλια ηταν απεριγραπτη. Στα ποδια μονο δεν αντιμετωπισα τρομερο προβλημα γιατι ασχολουμουν σε καθημερινη βαση, αγωνιστικα, με το παρεξηγημενο ping pong ακομη και εν καιρω της ανορεξιας.
Καποια στιγμη το 2014 όταν επαθα βαριες τενοντιτιδες στους καρπους, οι παλαμες από την (αναγκαια) αχρησία ζαρωσαν. Μετα τις φυσικοθεραπειες που ακολουθησα αρχισα μικρες ασκησεις, κατοπιν δυσκολοτερες, πηρα αλτηρες με βαρακια και αρχισα να ανακτω την αφη μου. Εκει ειδα ένα μονοπατι που αν ακολουθουσα ισως ηταν ευκαιρια ανακτησης χαμενου εδαφους υλικου και ψυχολογικου.
Πλεον, μετα από τρια χρονια συστηματικης ενασχολησης -αφου αρχισα το bodybuilding τελη του 15’, το προβλημα της χαλαρωσης στους βραχιονες εχει σχεδον εξαφανιστει. Στο στηθος δεν είναι τοσο αισθητο, ενώ αν και τραβηχτηκε αρκετα πανω η κοιλια, η λογικη λεει ότι καποια στιγμη θα χρειαστει επεμβαση.
Είναι το χομπι στο οποιο αφιερωνω περισσοτερο χρονο και χρημα. Τα τρια αυτά χρονια εχω βαλει πολλη μυικη μαζα και αρκετα μυικα κιλα. Βεβαια, σε καθημερινη βαση βλέπω δυστυχως στον καθρεπτη πώς υπερβολές του παρελθοντος μπορουν να παιξουν καθοριστικο ρολο μετ’επειτα. Πώς νομίζεις ότι καταβαλλεις προσπαθεια για κατι καλυτερο ορισμενες φορες και τελικα εχεις κατορθωσει να στρεψεις τον εαυτο σου εναντιον και να γινεις ένα παίγνιο του ασυνειδήτου σου.
Εν τελει, θελει κι αυτή η ασχολια τον χρονο της, απαιτει τεχνικη, ξεκουραση, επενδυση σε ποιοτικη τροφη και (με προσοχη) σε συμπληρωματα διατροφης.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

07:00ΠΜ
60λεπτά τρέξιμο στο 60%
Απόσταση: 8χλμ
Θερμοκρασία: 27°C
Υγρασία: 70%
Άνεμος: 1.5 κόμβος (άπνοια)

Η αφόρητη ζέστη δεν με πτόησε αλλά με δυσκόλεψε αρκετά. Για να συνεχίσω το πρόγραμμα μου τους μήνες Ιούλιο και Αύγουστο θα πρέπει ή να ξεκινώ πιο νωρίς το πρωί ή να τρέχω το βράδυ.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”