Η άθληση ημέρας!

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Ηλία,μπορείς να προσθέσεις και HIIT στο πρόγραμμά σου μία φορά την εβδομάδα ή όσο συχνά ή αραιά θες.
Είναι ζόρικο,αλλά θα δεις διαφορά στη γυμναστική και την αντοχή σου.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ Διονύση! Το δοκίμασα σήμερα το πρωί εντελώς συμπτωματικά και με πέθανε. Εννοείται πως δεν πήγα για κολύμπι μετά.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

72 χλμ. ποδήλατο σήμερα το πρωί. Καιρός ιδανικός για δραστηριότητα έξω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Συνεχίζω να αθλούμαι αλλά έχω αποτραβηχτεί λίγο από το κολύμπι και κάνω περισσότερο ασκήσεις με το βάρος του σώματος.

Το ΣΚ είχα πρόσβαση σε γυμναστήριο και έκανα ασκήσεις με βαράκια για το άνω μέρος του σώματος. Κάνουν φοβερή γυμναστική και σκέφτομαι να πάρω πάγκο και βάρη για το σπίτι αλλά θα έχω θέμα με το χώρο, ίσως η εγγραφή σε γυμναστήριο να είναι καλύτερη λύση.

Χθες έκανα σχοινάκι με τον μόνιμο σύντροφό μου στην προπόνηση, την η επετειακή πετσέτα του φόρουμ :)

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ηλία καλημέρα, αν μου επιτρέπεις διαφωνώ με την αγορά του πάγκου. Τον θεωρώ περιττή πολυτέλεια, πόσο μάλλον αφού έχεις και θέμα χώρου. Είναι εύκολο να γυμναστείς και σίγουρα θα έχεις δει αλλαγές στο σώμα σου τόσο καιρό ακόμα και χωρίς αυτόν και τα βάρη. Εγώ προσωπικά για το 'άνω μέρος του σώματος' δουλεύω με κάμψεις ( μπορείς να τις δυσκολέψεις με πολλούς τρόπους και να ανεβάσεις το επίπεδο όσο θες ) , έλξεις σε μονόζυγο, βυθίσεις σε παράλληλες δοκούς και με "ταναλάκια" τα hand grips που λένε για τους πήχεις. Έχω και βαράκια να σου πω την αλήθεια 2 12κιλα αλλά σπάνια πια τα χρησιμοποιώ. Μπορεί να τα πιάσω σήμερα που μου τα θύμησες όμως..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Δεν γράφω ποτέ εδώ τη γυμναστική μου,αλλά σήμερα είπα να κάνω μια εξαίρεση.
ΗΙΙΤ για 50 λεπτά.Και νηστικός από χτες βράδυ (για να είναι πιο αποδοτική) .Και τα μυαλά στα κάγκελα.

Ιδέες για τη ρουτίνα σας




Συνδυάστε κάποιες από τις παραπάνω με άλλες δικές σας αν θέλετε,αρκεί να ανεβαίνουν κατακόρυφα οι παλμοί.
5-8 διαφορετικές ασκήσεις είναι καλά,για 3-5 γύρους.
Όσα περισσότερα δευτερόλεπτα μπορείτε,με 15 δευτερόλεπτα διάλειμμα ανάμεσα στις ασκήσεις,και 2 λεπτά ανάμεσα στους γύρους.
Συνήθως προτείνεται 30'-45' άσκηση/15' διάλειμμα.

Και αν κουραστείτε μην εγκαταλείπετε,πάρτε μια ανάσα και συνεχίστε μέχρι να λήξει ο χρόνος σας.
Η ουσία είναι αυτή,να κουραστείτε,για να κάψετε λίπος και να βελτιώσετε την καρδιαναπνευστική σας λειτουργία.

Καλό λιώσιμο!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπορεί να μην γράφω εδώ συχνά αλλά συνεχίζω να αθλούμαι 3 με 5 φορές την εβδομάδα χωρίς όμως να ακολουθώ κάποιο αυστηρό πρόγραμμα εκγύμνασης. Εκτός από ασκήσεις με το βάρος του σώματος, προπονούμαι με ένα 12κιλο κετελμπελ, ένα σχοινάκι και ένα λάστιχο ενώ τους ιμάντες TRX τελευταίως τους έχω παρατήσει. Το κινητό είναι ο βοηθός μου στην προπόνηση καθώς σε αυτό έχω εγκαταστήσει χρονόμετρο για HIIT, apps με ασκήσεις γυμναστικής και apps για τρέξιμο.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Καλά που μου το θύμισες Ηλία.Πρόσφατα πήρα λάστιχα γυμναστικής (resistance bands) και είμαι ενθουσιασμένος με αυτά.
Υπάρχουν σε διαφορετικά χρώματα ,που αντιστοιχούν σε διαφορετικές αντιστάσεις,και κάνουν μια άσκηση όσο ευκολότερη ή δυσκολότερη θέλουμε.
Φοβερή βοήθεια,και πάνε παντού μαζί σου.Σε αντίθεση με τα βάρη..
Αν δεν τα έχετε δοκιμάσει,προτείνω να πάρετε με τα χίλια.Δεν θα το μετανιώσετε.

Εδώ τρόποι να τα χρησιμοποιήσετε




Καλές γυμναστικές!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
angvar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 16 Οκτ 2017, 00:04
6
Been thanked: 55 times

Δικέφαλα τρικεφαλα κοιλιακούς και 40 λεπτά ελλειπτικό

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:

50 λεπτά HIIT είναι εξαιρετικά επώδυνη για το σώμα ειδικά μετά από περίοδο νηστείας ( έτσι θεωρείται ο υπνος) μέσα σε 20 λεπτά έκαψες τη γλυκόζη στο αιμα κι αντί να πας για κάψιμο λίπους μετά έκανες γλυκολυση η οποία δυστυχώς γίνεται μετά από καταστροφή μυϊκού ιστού και μετατροπής σε γλυκόζη. 25 λεπτά HIIT είναι αρκετά αλλιώς 45 λεπτά στο 65-70% του μέγιστου καρδιακού σου παλμού.
Στο τέλος ξυρίζουν το γαμπρό
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Φίλε @a[mention]angvar[/mention] 50 λεπτά HIIT με τα διαλείμματα μέσα. 26 λεπτά καθαρά. Σε αυτή την ένταση δεν νομίζω να άντεχε κανείς 50 λεπτο.
Έχω ενστάσεις σε αυτό που λες για καταστροφή του μυϊκού ιστού.Εγώ ξέρω πως αν δεν υπάρχει αρκετό γλυκογόνο άμεσα διαθέσιμο (από υδατάνθρακες ) ,τότε το σώμα στρέφεται στο λίπος.Με την διαδικασία της κέτοσης.
Οι μύες θα μετατραπούν σε ενέργεια εφόσον δεν τους χρησιμοποιείς, δίνοντας στον οργανισμό το σήμα ότι δεν τους χρειάζεσαι.Εγώ όμως κάνω και έντονη καλισθενική γυμναστική καθημερινά,οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα .
Πάντως η γνώμη σου είναι χρήσιμη, αν ασχολείσαι πολύ καιρό με τη γυμναστική γράψε μας εδώ κάποιες συμβουλές για να ξέρουμε και οι υπόλοιποι.

*Κάνω και διαλειμματική νηστεία παράλληλα.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”