Η άθληση ημέρας!

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Διονύση σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάπως έτσι τα είχα στο μυαλό μου και στην πράξη ακολουθώ αυτά που γράφεις. Η ερώτηση μου αφορούσε περισσότερο το TRX καθώς θα είναι πιο απαιτητικό στους μύες και ίσως να χρειάζονται περισσότερη τροφή.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

captain_hx έγραψε:Μετά το τέλος των καλοκαιρινών διακοπών ξεκινήσα να γυμνάζομαι σχεδόν καθημερινά με σκοπό να βελτιώσω την φυσική μου κατάσταση και να χάσω μερικά κιλά. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει κολύμβηση στην θάλασσα (ελεύθερη, πρόσθιο, ύπτιο) και χρήση βοηθητικών πτερυγίων στα χέρια και στα πόδια. Επίσης έχω εφοδιαστεί με ιμάντες TRX και σχοινάκι γυμναστικής και σύντομα θα τα εντάξω και αυτά στο πρόγραμμα εκγύμνασης.

Έχουν περάσει 2.5 εβδομάδες από τότε που ξεκίνησα και ήδη έχω δει ευεργετικά αποτελέσματα κυρίως στην τόνωση του οργανισμού και την αύξηση της φυσικής ενέργειας του σώματος. Καθώς όμως αυξάνω τους χρόνους και την ένταση των ασκήσεων αυξάνεται η ανάγκη πρόσληψης θερμίδων και ίσως το διατροφολόγιο μου να μην ενδείκνυται για κάποιον που γυμνάζεται καθημερινά. Μήπως να ήταν καλύτερα αν έψαχνα για επαγγελματική συμβουλή ώστε να έχω ένα εξατομικευμένο πρόγραμμα γυμναστικής και διατροφής από κάποιο ειδικό; :think:

Added in 8 minutes 13 seconds:
Πάντως η ιδέα της πρόσληψης συμπτωμάτων διατροφής για αθλητές (κυρίως πρωτεϊνών) δεν μου αρέσει ιδιαίτερα.
καλημερα, εγω θα ελεγα,δεν συμβουλευω σε καμμια περιπτωση, απλα λεω...
να μην κανεις κολυμβηση γιατι δεν μπορεις να πιεστεις πολυ υπαρχει παντα και ο κινδυνος πνιγμου
να αγορασεις και μια σουστα εκγυμνασης με ελατηρια,ειναι πολυ καλη για πλατη ωμους και τρικεφαλα
να μην κανεις σχοινακι καταπιεζονται πολυ οι χονδροι στα γονατα και γενικα στα ποδια
να μην αυξησεις τις θερμιδες παρα μονο αν δεις οτι χανεις πολλα κιλα, και μονο τοτε να θεωρησεις οτι χρειαζεσαι περισσοτερες, :roll:
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Σωστά τα έγραψες φίλε Σπερμαν, για την ώρα συνεχίζω με την διατροφή μου και αν θα χρειαστώ περισσότερες θερμίδες ή πρωτεΐνη θα φανεί στην πορεία.

Σήμερα πήγα στο πάρκο και για πρώτη φορά έκανα σχοινάκι και TRX. Είναι και τα δύο φοβερά εργαλεία για κάποιον που επιλέγει να αθλείται και ιδιαίτερα το TRX που προσφέρεται για εκγύμναση όλου του σώματος.

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Χθες
30 λεπτά TRX

Σήμερα
1200μ ελεύθερη κολύμβηση
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

5 λεπτά ζέσταμα
10 λεπτά σχοινάκι εκ των οποίων τα 5 με HIIT (high-intensity interval training)
5 λεπτά τεντώματα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

45 λεπτά εργασία στον κήπο για ζέσταμα :)
10 λεπτά σχοινάκι
5 λεπτά τεντώματα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Για τη φετινή σεζόν εγκαινιάζω μια νέα ενδιαφέρουσα διαδρομή που δεν την είχα κάνει ποτέ παλιότερα. Έχει κάποιες ανηφορίτσες αλλά ο δρόμος είναι καλός με πανοραμική θέα στο τέλος της διαδρομής τη Μονή Αγίου Ιωάννου Καρέα. Την επόμενη φορά θα χρονομετρηθώ. :hellas3 :hellas3 :hellas3
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
omegasnik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 05 Απρ 2016, 19:41
7
Has thanked: 216 times
Been thanked: 887 times
Ηλικία: 53

Χθες 5χλμ στο Via Egnatia Run Κομοτηνής... χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια ή δυσκολία ... συνηθίζω σιγά σιγά τη μετάβαση από το γρήγορο περπάτημα στο χαλαρό τρέξιμο ... για σήμερα αλλά 5χλμ στο διάδρομο αργότερα το βράδυ!
Χρόνου φείδου!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

8χλμ τρεξιμο στο βουνό. Είμαι τελείως εκτός φόρμας, αλλά σκοπεύω σιγά-σιγα να βελτιώσω την απόδοσή μου.
Χάρης
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

Ελα Αλεκο έγραψε: 24 Σεπ 2017, 12:57 Για τη φετινή σεζόν εγκαινιάζω μια νέα ενδιαφέρουσα διαδρομή που δεν την είχα κάνει ποτέ παλιότερα. Έχει κάποιες ανηφορίτσες αλλά ο δρόμος είναι καλός με πανοραμική θέα στο τέλος της διαδρομής τη Μονή Αγίου Ιωάννου Καρέα. Την επόμενη φορά θα χρονομετρηθώ. :hellas3 :hellas3 :hellas3
χωματοδρομος ειναι; εχει μεγαλες πετρες;ειναι καταληλος για ποδηλατα; :)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”