Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Από την δικιά μου μεριά δεν το παρεξήγησα, δεν νομίζω ότι άφησες να εννοηθεί κάτι τέτοιο.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
NavalArchitect

Δεν έχω κάνει Aikido, μόνο Kendo, κι αυτά τα πολύ λίγα που γνωρίζω από δύο πολύ κολλητούς που έχουν κάνει στο εξωτερικό αλλά και στην Ελλάδα για πάρα πολλά χρόνια είναι 99.99% ακριβώς όπως τα περιέγραψε ο George.

Καμμία διάθεση αντιπαράθεσης ή μεροληψίας, απλά κι εγώ έτσι τα γνωρίζω μέσω ανθρώπων που έχουν ασχοληθεί πολλά χρόνια.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

xiopc έγραψε:Αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με τις πολεμικές τέχνες θα του πρότεινα με την εξής σειρά τα παρακάτω:

Ελληνορωμαϊκή
Το "ρωμαϊκη" ειναι ενα προσθετο σκοπιμως για να μην ονομαζεται Ελληνικη
Οι ρωμαιοι περαν απο κλεφτες ηταν και αντιγραφεις σε πολλα
Η Παλη (οπως και η Πυγμαχια) δεν ειναι πολεμικη τεχνη,δεν εχει μεσα οπλα και δεν φτιαχτηκε επι τουτου για πολεμο
Ηταν Αθλημα και ετσι παραμενει,το αν στην μαχη σωμα με σωμα κανεις καποια λαβη στον εχθρο αυτο ειναι αλλο.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

H ελληνορωμαϊκή πάλη δεν εχει καμιά σχέση με την ελληνική πάλη η όποια γινοταν μονο σε όρθια θεση και τελείωνε με την ριψη ή το γονάτισμα ενος εκ των δυο αγωνιζομένων
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Η Παλη ηταν κομματι του Παγκρατιου
Ενα ποιο "ευγενες" ας το πουμε και δεν εχει σχεση με Πολεμο
Επισης μερικοι εξυπνοι πανε να συνδιασουν και θρησκειες με αυτα πχ Κουνγκ-Φου
Εχουν ακουστει διαφορα για προσηλυτισμο κλπ και φυσικα ολα γινονται για το χρημα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Φιλαράκι μηπως εχεις μπερδευτεί με το τζουντο που σημαινει ευγενης τροπος , αλλα με τα δικα σου λεγόμενα θα πρεπει να το βγαλω και αυτο απο την λιστα.

το πως μεταφραζει ο καθενας το martial ειναι δικο του θεμα, σχετικα με το θεμα της θρησκείας δεν εχω κανενα οικονομικό συμφέρον ουτε παω να μπλέξω τιποτα στην τελικη καθολου δεν με νοιαζει τι θα μαθει ο καθενας, ας μαθει οτι γουστάρει

την ιδια διαφωνία θα μπορούσαμε να έχουμε και για αν το ζεν ειναι θρησκεία ή οχι , οι δυτικοι εχον στο μυαλο τους μια πιο δογματική ιδεα για την θρησκεία, οι ανατολίτες ειναι ελαστικοί και θελουν ολα συνδυάζονται αρμονικά μεταξύ τους, εγω φταίω που είναι ετσι οι ανατολίτικες θρησκείες

το αικιντο συνδυάζει και διάφορα θρησκευτικά πιστεύω (religious beliefs), έχει δική του φιλοσοφία αλλα κ μια μεταφυσική θεώρηση του κόσμου

νομίζω κατά ενα κομμάτι συμφώνησε και ο φίλος που το εξασκεί

Γι αυτό σε παρακαλω πολύ αν αναφέρεσαι σε μενα ως έξυπνος να το σβήσεις γιατι εισαι κακεντρεχής
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Μιλησα για διαφορους "δασκαλους" που εχουν περασει απο τον χωρο εδω και δεκαετιες
Κοιτα να δεις μιλα λιγο καλυτερα γιατι δεν νομιζω να ημασταν μαζι στο ιδιο θρανειο
Δεν εφερες εσυ τις Πολεμικες τεχνες-Μαχητικα σπορ στην Ελλαδα αρα δεν πρεπει σε σενα να δινουμε λογαριασμο σε οτι πουμε
Εχουν περασει τοσοι και τοσοι "δασκαλοι αστερες" με dan κλπ που θελουμε σελιδες ολοκληρες
Καποτε ολοι αυτοι ειχαν μαζευτει σε ενα φορουμ και το τι βρισιδι επεφτε μεταξυ τους δεν περιγραφεται
Οι κατα τα αλλα με "ηθος-ευ αγωνιζεσθαι"
Ακομοι το ποσοι απο "καρατεκα" κατεληξαν νταβατζηδες-μπραβοι-εκβιαστες-ζιγκολο αλλα κατα τα αλλα "φιλοσοφια-αγνο πνευμα" και τα συναφη.
Δεν εχω να σβησω τιποτα
Εαν εσυ θεωρεις την Πυγμαχια σαν Πολεμικη τεχνη δικαιωμα σου,εισαι ο μοναδικος στον κοσμο που το λεει
Δεν ανεφερα περι Τζουντο τιποτα,αυτα ειναι δικα σου
Κατι μου θυμιζουν ολα αυτα και να δεις που θα καταληξουμε στο ιδιο σημειο με τον "ειμαι αριστος".
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
xiopc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 28 Αύγ 2012, 21:21
11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Ας δεχτω οτι δεν το ειπες για μενα, οι "πολεμικές τεχνες" αγαπητέ δεν φτιαχτήκαν ολες για πόλεμο ουτε εχουν ολες όπλα.

Σχετικά με την παλη, η παλη δεν θεωρούταν πιο ευγενές αθλημα απο το παγκράτιο, απεναντίας το παγκράτιο ηταν το κορυφαίο άθλημα τον Ολυμπιακών αγωνων, το πιο όμορφο οπως το χαρακτήριζαν. Η πάλη ήταν μέρος της εκπαίδευσης των αρχαίων, και οι καλοί παλαιστές έμπαιναν συνήθως στις πρώτες γραμμές στην μαχη, ειδικά οι Σπαρτιάτες που πίστευαν οτι έπρεπε να νικούν και στο παγκράτιο ακόμη, με την δύναμη τους. Κορυφαίοι ήταν και κάποιοι καβαλιώτες αν θυμάμαι καλα. Τωρα απ το παγκράτιο και από την πάλη δεν διασώθηκε τίποτα. Μονο παραστάσεις σε αγγεία.

Η ελληνορωμαϊκή ειναι μεταγενέστερη, και στις μερες μας πολλοί αθλητές της έχουν ξεχωρίσει σε τουρνουά πολεμικών τεχνων και catch wrestling

Οπως πχ ο Zangief , που εγινε και χαρακτήρας στο videogame street fighter

" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

1 ον, :!@#! παρακαλώ προσέξτε πως εκφράζεστε! έχουμε πει και θα το ξαναλέμε... ο γραπτός λόγος παρεξηγεί και παρεξηγείται.
2ον, Zangief??? πες μου τώρα ότι και Dhalsim είναι αληθινός να πέσω κάτω!!! :shocking

Η αλήθεια είναι ότι πολλές τέχνες της ανατολής έχουν κάποια "σχέση" με θρησκεία ή τουλάχιστον κάποια "μεταφυσική" σχέση.
Το αϊκίντο όμως δεν θεωρώ πως είναι ένα από αυτές. Βέβαια δεν έχω κάνει και μιλάω μόνο με όσα βλέπω.
Και με αυτά που βλέπω είναι μια πολύ καλά δομημένη τεχνική εκμετάλλευσης της κινητικής ενέργειας του αντιπάλου σε σχέση με την "στατική" ενέργειας του αμυνόμενου (όσο στατικής μπορεί να είναι).
[youtube][/youtube]
Εδώ τα παλικάρια είναι και φρέσκα στο aikido κατά πόσο μας λένε!

Σε αντίθεση με το tai-chi που του αποδίδουν πολύ περισσότερες μεταφυσικές ιδιότητες.
Σε βαθμό υπερβολικό.
πχ εδώ...
[youtube][/youtube]
Συγνώμη αλλά είμαι και λίγο άπιστος Θωμάς, πρέπει να το πάθω για να το πιστέψω.
Μην μου πείτε πως είναι φυσική...
Στο 0:07 ο "μάστερ" ούτε το δαχτυλάκι του δεν κουνάει και ο τύπος πέφτει λες και τον έχει χτυπήσει τρένο!
Για να μην συνεχίσω και πω για το 0:35 0:40 κτλ κτλ!

:thnx
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Αυτό που κάνει ο παππούς που γίνεται να το μάθω και εγώ :megagrin ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”