Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Ο Προκόπης Παυλόπουλος Ανδρέα.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Α έχω μείνει πολύ πίσω... :megagrin
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Ξέρει κανείς για krav maga? Αν έχει κάνει κανείς ποια η άποψή σας? Καμιά καλή σχολή στην Αθήνα? Το είδα και μου αρέσει γιατί είναι πολύ ρεαλιστικό.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Αν και δεν γνώριζα καν για αυτήν την τέχνη, εδώ βρήκα μερικά πράγματα που ίσως σε ενδιαφέρουν.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Το Krav Maga είναι η πολεμική τέχνη των Ισραηλινών, πάρα πολύ άγρια, η αντιμετώπιση του αντιπάλου είναι της φιλοσοφίας "no mercy". Ότι καλύτερο για μάχη σώμα με σώμα. Γνώριζα παλιότερα κάτι "παιδιά" της γνωστής υπηρεσίας τους :!@#! και ειλικρινά δεν ήθελες ούτε τα τσιγάρα σου να είναι δίπλα τους.

Πολύ αποτελεσματική, άμεση, ρεαλιστική, βάρβαρη, αποτελεσματική (2 φορές, έχει σημασία!).
Για μένα είναι η επόμενη πολεμική τέχνη που θέλω να κάνω (χλωμό βέβαια να γίνει σύντομα).
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Εγώ θα σας πρότεινα το Παγκράτιο
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
NickAthens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 27 Οκτ 2012, 15:26
11
Been thanked: 5 times

Thanks! Ναι κ εγώ βλέπω βιντεάκια κι έχω πορωθεί για το λόγο ότι είναι τόσο ρεαλιστική και χωρίς κανόνες. Επίσης όσοι κάνουν μου είπαν ότι τη μαθαίνεις σχετικά γρήγορα σε σχέση με τις άλλες πολεμικές τέχνες. Έστειλα μέιλ σε 2-3 σχολές κι όλοι γύρω στα 50 ευρώ μου είπαν. Εντάξει δεν είναι πολλά. Το θέμα είναι ποια είναι καλή γιατί λένε στα διάφορα φόρουμς ότι πολλοί λίγοι δάσκαλοι ξέρουν πραγματικό krav maga
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Το krav maga, έχει κάποια σχέση με το Wing chun. Οπότε αν κάποιος δεν βρίσκει σχολή krav maga μπορεί να ψάξει για wing chun (ή jeet kune do) που υπάρχουν περισσότερες σχολές. Βέβαια στο wing chun δεν έχει άμυνα απέναντι σε όπλο, όμως αν ο δάσκαλος ξέρει μπορεί να διδάξει αυτοάμυνα απέναντι σε κλασσικά αντικείμενα, όπως μαχαίρι και ρόπαλο.
Γενικά στην χρήση μαχαιριών οι Φιλιππινέζοι είναι κορυφή με την τέχνη panantukan.

Το wing chun είναι κινέζικη πολεμική τέχνη, η οποία μαθαίνεται σχετικά γρήγορα, αλλά απαιτεί πολύ προσπάθεια για να τελειοποιήσεις τις τεχνικές. Δεν απαιτεί να έχεις καμιά τρομερή φυσική κατάσταση (αν και αυτή αποκτάται σιγά σιγά). Επίσης, δεν απαιτεί δύναμη, αλλά μυαλό! Στόχος είναι η ακρίβεια και οι ταχύτητα των χτυπημάτων. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του προτείνω σχολές σε πολλές περιοχές της Αθήνας.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σε ολες τις πολεμικες τεχνες η φυσικη κατασταση παιζει πρωταρχικο λογο , εαν κανεις αγωνιστικο αθλημα η διαρκεια του μπορει να ειναι 6 λεπτα και ανω .Πολλοι αγωνες εχουν χαθει επειθη ο αθλητης στον 2 γυρω εμεινε απο δυναμεις και ας ηταν τεχνικα καλυτερος . Η φυσικη κατασταση βοηθαει τον εγκεφαλο να παιρνει το αναλογο οξυγονο αρα μπορει να χρησιμοποιηθει αποδοτικοτερα , επισης το λαχανιασμα προεχεται απο την ελειψη φυσικης καταστασης , οι πνευμονες δεν μπορουν να αφομιωσουν το οξυγονο και το διοξειδιο του ανθρακα μενει μεσα .
Οτι και να κανετε μην παραμελητε την φυσικη σας κατασταση -την προθερμανση και φυσικα διατασεις στο τελος . Εαν εχετε καιρο να αθληθειτε ξεκινηστε με το μαλακο ,το βραδυ μετα την προπονηση παρτε ενα αναλγητικο για να μην πιαστειτε .
Krav maga εχει μια καλη σχολη στο Μαρουσι στο Ολυμπιακο σταδιο εαν θυμαμαι καλα , εχουν περασει τα χρονια για μενα ,τετοια αθληματα θελουν νιατα . Καποτε εκανα 2-3 ωρες προπονηση καθε μερα τωρα περπατημα και ασκησεις ριψεων judo ετσι για ψυχολογικους λογους .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
fask
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 02 Οκτ 2012, 13:02
11
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

καμμια σχεση γουινγκ τσουν και κραβ μαγκα. παναντουκαν ειναι το πυγμαχικο μερος της φιλιππινεζικης τεχνης καλι η αρνις, που στο μαχαιρι ειναι πραγματι κορυφαια απο τις παραδοσιακες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”