Πολεμικές Τέχνες

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
nikolas88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 18 Φεβ 2013, 23:53
11
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

hero έγραψε:Σε ολες τις πολεμικες τεχνες η φυσικη κατασταση παιζει πρωταρχικο λογο , εαν κανεις αγωνιστικο αθλημα η διαρκεια του μπορει να ειναι 6 λεπτα και ανω .Πολλοι αγωνες εχουν χαθει επειθη ο αθλητης στον 2 γυρω εμεινε απο δυναμεις και ας ηταν τεχνικα καλυτερος . Η φυσικη κατασταση βοηθαει τον εγκεφαλο να παιρνει το αναλογο οξυγονο αρα μπορει να χρησιμοποιηθει αποδοτικοτερα , επισης το λαχανιασμα προεχεται απο την ελειψη φυσικης καταστασης , οι πνευμονες δεν μπορουν να αφομιωσουν το οξυγονο και το διοξειδιο του ανθρακα μενει μεσα .
Οτι και να κανετε μην παραμελητε την φυσικη σας κατασταση -την προθερμανση και φυσικα διατασεις στο τελος . Εαν εχετε καιρο να αθληθειτε ξεκινηστε με το μαλακο ,το βραδυ μετα την προπονηση παρτε ενα αναλγητικο για να μην πιαστειτε .
Krav maga εχει μια καλη σχολη στο Μαρουσι στο Ολυμπιακο σταδιο εαν θυμαμαι καλα , εχουν περασει τα χρονια για μενα ,τετοια αθληματα θελουν νιατα . Καποτε εκανα 2-3 ωρες προπονηση καθε μερα τωρα περπατημα και ασκησεις ριψεων judo ετσι για ψυχολογικους λογους .
Φίλε hero συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Όμως αναφέρεσαι στο αγωνιστικό κομμάτι μιας πολεμικής τέχνης. Το Wing Chun δεν έχει αγωνιστικό κομμάτι, δεν προετοιμάζει αθλητές να ανέβουν στο ρινγκ και αγωνιστούν 6 λεπτά. Απευθύνεται σε οποιονδήποτε (ανεξαρτήτως ηλικίας, σωματικού βάρους, φύλου κτλ.) θέλει να μάθει ένα σύστημα αυτοάμυνας για να μπορεί να προστατέψει τον εαυτό του στον δρόμο.

Για να μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι το Wing Chun είναι το καλύτερο ή μπορεί να αντιμετωπίσει τους πάντες και τα πάντα, αλλά εξασκώντας το μπορεί κάποιος ακόμα και χωρίς τρελή φυσική κατάσταση να αυξήσει τις πιθανότητες να αντεπεξέλθει με επιτυχία σε μια επικίνδυνη κατάσταση στον δρόμο.

Στις περισσότερες σχολές Wing Chun οι δάσκαλοι δίνουν ιδιαίτερη σημασία στην προθέρμανση και στην αερόβια άσκηση, οπότε θες δεν θες θα αποκτήσεις σιγά σιγά φυσική κατάσταση. Ωστόσο, έχω διαβάσει για σχολή στο κέντρο, όπου ο δάσκαλος προτρέπει τους μαθητές να έρχονται και να κάνουν προπόνηση με τα κανονικά τους ρούχα (τζιν, κουστούμι κτλ), με αυτά δηλαδή που κυκλοφορούν καθημερινά ώστε η προπόνηση να είναι πιο ρεαλιστική. Έχει την φιλοσοφία ότι αν δεχθείς μια επίθεση στον δρόμο, δεν θα προλάβεις να κάνεις προθέρμανση και θα πρέπει να αντιδράσεις άμεσα.
Προσωπικά είμαι υπέρ της προθέρμανσης και της αερόβιας άσκησης για να δυναμώσει το σώμα και για να μην έχεις κανένα τραυματισμό κατά την διάρκεια της προπόνησης. Αλλά όπως ανέφερα παραπάνω πιστεύω τελικά ότι σημαντικό ρόλο παίζει το μυαλό και η αντίληψη που έχει κανείς.

Και μια ερώτηση: το judo ή το jiu jitsu βγήκε πρώτο; δηλαδή ποιο βασίστηκε στις αρχές του άλλου για να αναπτυχθεί; :thnx

@ φίλες fask είχα την εντύπωση ότι το krav maga είχε την ίδια φιλοσοφία με το wing chun (προστασία κεντρικής γραμμής, τυφλή περιοχή, αλυσιδωτές γροθιές κτλ). Σ'ευχαριστώ για την πληροφόρηση και συγγνώμη για την παραπληροφόρηση. :thnx
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 943 times
Ηλικία: 36

Το jiu jitsu (Ιαπωνικό) εμφανίστηκε περίπου τον 16ο αιώνα, ενώ το judo τον 19ο. Το Brazilian jiu jitsu (βραζιλιανικό) αναπτύχθηκε τον 20ο αιώνα και βασίστηκε στο judo.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσπαθώντας να καλύψω την ανάγκη να γυμναστώ, γιατί είχα πολλά πιασίματα, χωρίς να έχω κάποιο ορθοπεδικό πρόβλημα, και επειδή ήθελα κάτι ενδιαφέρον και όχι ένα απλό γυμναστήριο, παρόλο που είχα κάνει μικρός, τώρα αναζητούσα κάτι διαφορετικό. Μετά απο πολλές συζητήσεις με διάφορους φίλους και εδώ και έξω και αφού επισκέφτηκα αρκετές σχολές και μίλησα με αρκετούς δασκάλους επέλεξα το Aikido. Η επιλογή είναι ένας συνδυασμός από κριτήρια, γεωγραφική τοποθεσία σχολής, κατά πόσο ο δάσκαλος ενέπνευσε εμπιστοσύνη, χαμηλό ποσοστό τραυματισμών, κατάλληλη για την ηλικία μου κ.λπ.

Έχω ήδη κάνει δυο εβδομάδες και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πολύ και είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος εκγύμνασης του σώματος αλλά και του πνεύματος. Βέβαια τις πρώτες μέρες ήμουν σαν να με πάτησε οδοστρωτήρας αλλά σιγά σιγά βρίσκω τους ρυθμούς μου.

Να μας έχει ο Θεός καλά να συνεχίσουμε!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Μπράβο Απόστολε, πολύ καλή επιλογή, εύχομαι να το συνεχίσεις για πολύ καιρό και τα οφέλη να είναι τα μέγιστα...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πλέον κλείνω περίπου τρεις μήνες στο aikido και το μόνο αρνητικό που έχω να πώ, κρίμα που δεν το ήξερα από μικρός να το ξεκινήσω από τα 20 μου. Είχα μια εικόνα για τις πολεμικές τέχνες ότι είναι όλες βίαιες, προφανώς πολλές είναι αλλά κάποιες όπως το aikido είναι περισσότερο ειρηνικές και πιο ήπιες από άλλες μορφές εκγύμνασης.

Δεν γράφω ούτε για όσους ασχολούνται χρόνια καθώς αυτοί τα ξέρουν ήδη και καλύτερα από εμένα ούτε για τους πιτσιρικάδες καθώς αυτοί ότι και να κάνουν θα βρουν τον δρόμο, ούτε βεβαίως για όσους ασχολούνται αδιάκοπα με τον αθλητισμό, αυτοί μπορούν να προσαρμοστούν σε κάθε νέα κατάσταση.

Αν όμως είστε 30,40,50 και νιώθετε ότι έχετε σκουριάσει, και θέλετε να αθληθείτε με έναν ενδιαφέροντα τρόπο, που δεν θα βαρεθείτε και θα σας βοηθήσει εκτός από το να αποκτήσετε σταδιακά μια καλύτερη φυσική κατάσταση να αποκτήσετε μεγαλύτερη ηρεμία, καλύτερη ισορροπία, έλεγχο του σώματος και ψυχική ευφορία, αξίζει να δοκιμάσετε μια ήπια πολεμική τέχνη όπως το aikido.

Βέβαια όλα είναι θέμα προσωπικής προτίμησης για αυτό και σχεδόν όλες οι σχολές παρέχουν κάποια πρώτα μαθήματα δωρεάν για να δείτε αν σας αρέσει. Επίσης είναι βασικό να μην εγκαταλείπουμε με την πρώτη δυσκολία, λογικό είναι ότι τον πρωτο καιρό θα παιδευτείτε.( Πολλοί έρχονται μια φορά και δεν ξανάρχονται. Τι συμπέρασμα να βγάλεις με μία φορά; Ότι και να κάνεις μετά από περίοδο αγυμνασιάς σαν πεθαμένος θα είσαι την άλλη μέρα). Δείτε το σαν ένα προσωπικό στοίχημα εξέλιξης του εαυτού σας. Το aikido σας δίνει την δυνατότητα να το προσαρμόσετε στα δικά σας μέτρα.

Σε γενικές γραμμές διδάσκεται μόνο η αμυντική τεχνική - δεν υπάρχει επίθεση και χτυπήματα - με λαβές στις οποίες δεν ρίχνουμε κάτω τον άλλο αλλά του "δείχνουμε τον δρόμο" να πέσει μόνος του για αυτό και διδάσκεται το πως να πέφτουμε με ασφάλεια.

Τα παραπάνω απλοϊκά είναι για να ξεκαθαρίσουν το τοπίο, στο site της δικής μου σχολής για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν πληροφορίες.

Με την ευκαιρία να ευχαριστήσω τον nikolas88 που με βοήθησε πολύ στην επιλογή πολεμικής τέχνης αλλά πιο πολύ στην απόφαση να αρχίσω.

Υ.Γ.: Το θέμα αυτοάμυνα και εφαρμογή στο δρόμο δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να το συζητήσω δεν έχει αξία για εμένα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ζημιά μου έκανες. Τώρα διάβασα το θεματάκι. Θα κατεβάσω την Μatsuru απο τη ντουλάπα :ninja_hide

Έχω πάνω απο 11 χρόνια να προπονηθώ. Αikido έκανα στα λυκειακά μου χρόνια και λίγο πρίν το στρατό.
Τότε πήγαινα στο dojo του Γιώργου Κολιόπουλου στην Γ' Σεπτεμβρίου ( Αθήνα ). Αργότερα μικροτραυματισμοί στα γόνατα και στους ώμους και ο φόβος του πόνου με απότρεψαν να συνεχίσω τα ukemi και κατά συνέπεια και το Αikido. Ίσως αν δε τα παράταγα...αλλά με το αν δε γίνεται δουλειά.

Η πλάκα είναι πως το aikido δε το " χρειάστηκα " ποτέ παρά μόνο μιά φορά και η ειρωνία είναι πως συνέβη πριν κανα μήνα. Μιά απλή λαβή ακινητοποίησης για να εκτονωθεί η ένταση περισσότερο και να προστατευθώ και γω αλλά και ο επιτιθέμενος απο τα χειρότερα.

Μάλλον δε το " ξέχασα " και ποτέ.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Pedro
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 16 Φεβ 2016, 07:20
8
Has thanked: 49 times
Been thanked: 81 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα σε όλους.
Θα ήθελα να γράψω για το AiKiDo.
Το AiKiDo δεν είναι καθόλου βρώμικη τέχνη,είναι ένας είδος τρόπου ζωής.Έχει και είναι μια διαφορετική φιλοσοφία στον κόσμο των πολεμικών τεχνών.Είναι καθαρά ενεργειακή αμυντική τέχνη με έμφαση στην εσωτερική διαύγεια και καλλιέργεια του ατόμου.Στο AiKiDo "xρησιμοποιείς" την δύναμη του επιτιθέμενου εναντίων του.Στόχος του AiKiDo είναι η πειθαρχία, η καλλιέργεια του πνεύματος μέσα από ασκήσεις και τεχνικές που γίνονται με Αγάπη, Ειλικρίνεια, και Σεβασμό προς τον συνάνθρωπο μας.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Καλημέρα και από εμένα!
Έχω κάνει shidokan karate (βασίζεται στο kyokushikai) σε πολύ μικρή ηλικία σχετικά και έφτασα μέχρι μαύρη ζώνη.
Μετά ασχολήθηκα με muay thai για 2 χρόνια.
Η αναζήτηση μου με έσπρωξε για ένα χρόνο στο wing chun και στη συνέχεια τα τελευταία χρόνια κάνω φιλιπινεζικες πολεμικές τέχνες (fcs kali ) και είμαι στο 3ο level με ανωτέρω για τον απλό ασκούμενους το 5ο.
Όλα αυτά τα χρόνια αυτό που κατάλαβα και δεχομαι είναι ότι ναι μεν δεν υπάρχουν καλες και κακές πολεμικές τέχνες αλλά καλός ή κακός μαχητής γιατί δεν ταιριάζουν όλες οι πολεμικές τέχνες σε όλους. Αυτό όμως που θέλω να τονίσω είναι ότι το ξύλο στο δρόμο (και όπως έλεγε κάποιος δάσκαλος μου παλιά "το ξύλο θέλει μυαλό ") είναι μια εντελώς άλλη υπόθεση γιατί στις πολεμικές τέχνες όλα είναι mind set. Παλεύεις όπως έχεις μάθει στην προπόνηση . Και δυστυχώς οι περισσότερες πολεμικές τέχνες έχουν κανόνες και όρους . Στο δρόμο δεν υπάρχει κανόνας , δεν υπάρχει διαιτητής δεν υπάρχει καμπανάκι να σε σώσει . Γιαυτό οποίος επιθυμεί κάτι για επιβίωση και όχι για απλά και μόνο άθληση πρέπει να ψαχτεί σε κάτι εφαρμοσιμο στο δρόμο ή όπως συνηθίζω να λέω εγώ η πολεμική τέχνη που κάνεις πρέπει να είναι αυτή που σου δίνει την δυνατότητα να παλέψεις μέσα στο ασανσέρ και με κλειστή την πόρτα ... μεγάλες βαθιες στάσεις , γυριστές κλωτσιές και λαβές στο έδαφος στο δρόμο για μένα είναι άκυρες .... απλή και ταπεινή άποψή κάποιου που ασχολείται
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Να το αναβιώσουμε το νήμα; :)
Ασχολούμαι 14 χρόνια με "πολεμικές τέχνες", με ιδιαίτερο βάρος στο Tai Chi Chuan αλλά και Dim Mak, Chi Gong, Wu Gong, και γενικά παραδοσιακές Κινέζικες πολεμικές τέχνες.
Το πολεμικές τέχνες σε εισαγωγικά, γιατί σύμφωνα με τη φιλοσοφία τους, ο εχθρός που μάχεσαι είναι ο ίδιος σου ο εαυτός, το μυαλό σου, που σου λέει ότι δεν μπορείς π.χ. να σταθείς στο ένα σου δάχτυλο.
Δεν έχει καμία σχέση με ξυλοδαρμούς, δεν είναι αυτό που μαθαίνεις αν έχεις σωστό δάσκαλο, αλλά αν βρεθείς στη φάση που δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αναγκαστικά κοιτάς να τον "απενεργοποιήσεις" όσο πιο γρήγορα γίνεται.
Κάτι σαν, "Τρέχα. Αν ο άλλος τρέχει γρηγορότερα, σπάσε του το πόδι να σταματήσει".
Και επειδή δεν μαθαίνουμε να "παίρνουμε πόντους", αλλά να κάνουμε αποτελεσματικά χτυπήματα δεν συμμετάσχουμε σε αγωνίσματα όπως άλλες πολεμικές τέχνες.
Το αγωνιστικό κομμάτι τους, που μπορεί να συμμετάσχει σε τέτοιους αγώνες είναι το Wushu Sanshou/Wushu Sanda.
Αλλά μόνο πνευματικό δεν το λες.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κύριοι καλησπέρα.

Πρόσφατα ο πολύ καλός μου φίλος και -ανενεργό δυστυχώς- μέλος, Θοδωρής εξέδωσε ένα βιβλίο πάνω στις πολεμικές τέχνες.



Εγώ, παρόλο που δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο, το αναμένω να έρθει μιας και ξέρω οτι όσα γράφονται σε αυτό, δεν έχουν εφαρμογή μόνο στις πολ.τέχνες αλλά σε πολλές πτυχές της καθημερινότητας.
► Εμφάνιση spoiler
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”