Τρέξιμο κανείς;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Χθες έτρεξα τον αγώνα των 5χλμ, στο πλαίσιο του ημιμαραθωνίου της Αθήνας.
Πάρα πολύς κόσμος, ζέστη αλλά και ευχαρίστηση. Ο υιός δεν με ήθελε στην παρέα του (προτίμησε να τρέξει με τους συμμαθητές του), αλλά τα πήγε μια χαρά, διανύοντας τα 5χλμ σε 30'. Ο δικός μου χρόνος ήταν στα 27', μακριά από τον στόχο των 25', αλλά τι περίμενα χωρίς κανονική προετοιμασία; Το ερώτημα είναι μήπως έχω αρχίσει να γερνάω;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Τριήμερο Τουρνουά τενις με 5 φίλους στα Ίρια, απο Παρασκευή μέχρι εχθές.
Έπαιξα 5 παιχνίδια και κέρδισα μόλις το ενα :cry . Το πιάσιμο όμως, άστα να πάνε.
Η παρέα όμως ήταν πολύ καλή και περάσαμε φοβερά . :D
Μαζί με όλα τα άλλα έκανα και το προσωπικό μου ρεκόρ με 2 μπάνια 1 & 2 Μαίου. ;)
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Μήπως να κανονίσουμε κανένα μίνι τουρνουά τένις "men's only"; Έχω καιρο να παίξω και ζήλεψα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μιας και μιλαμε για ρακετες ενδιαφερετε κανεις για σκουος?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Harry έγραψε:Μήπως να κανονίσουμε κανένα μίνι τουρνουά τένις "men's only"; Έχω καιρο να παίξω και ζήλεψα!
Χάρη, εγω μέσα είμαι αλλά μην φανταστείς οτι παίζω και τίποτα σπουδαίο.
Εξάλλου αυτός είναι ο λόγος που έκανα 4 ήττες. Οι άλλοι, αν και μεγαλύτεροι με νίκησαν εύκολα.
Δυστυχώς αν δεν έχεις καλή φυσική κατάσταση δεν μπορείς να σταθείς και οι άλλοι έπαιζαν τουλάχιστον 2 φορές την εβδομάδα.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Συνεχίζω την κουβέντα εδώ.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Ξεκίνησα ένα πρόγραμμα εισαγωγής στο τρέξιμο που σε παίρνει από τον καναπέ και σε φτάνει μέχρι μαραθώνιο. Τρέχω 3 φορές την βδομάδα και έχω καλύψει τις πρώτες 6 βδομάδες του προγράμματος. Ένας τραυματισμός με κράτησε λίγο πίσω αλλά πιστεύω πως τον ξεπέρασα και συνεχίζω σε πιο συντηρητικό ρυθμό. Στόχος μου είναι να τρέξω σε ημιμαραθώνιο το 2020 και να πετύχω χρόνο κάτω από 2 ώρες. Για καταγραφή των επιδόσεων μου χρησιμοποιώ το κινητό μου και την εφαρμογή Runkeeper.

Συνιστώ ανεπιφύλακτα το τρέξιμο σε όλους ανεξαρτήτως ηλικίας εφόσον βέβαια δεν υπάρχει ιατρικός λόγος που να το απαγορεύει. Το τρέξιμο, πέρα από τα οφέλη που προσφέρει στην υγεία μας, είναι εθιστικό, σαν το πξ, με μια κύρια διαφορά, το τρέξιμο είναι πιο οικονομικό :)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Το πρόγραμμα έιναι αρκετά πλήρες. Βέβαια το μόνο που θα άλλαζα είναι κανένα tempo μεσα στην εβδομάδα κατα το τελευταίο stage.

Και όχι το τρέξιμο δεν είναι πιο φτηνό. Ειδικά αν διανύεις 50 με 70 χιλιόμετρα την εβδομάδα. Κάθε 2-3+ μήνες θέλεις παπούτσια 120ε+ κ ένα κάρο εξοπλισμό (μια κάλτσα σωστή έχει 6 με 12 ευρώ κ θες καινούργιες κάθε 2 μήνες επίσης). Άσε που μπορεί να είσαι σάπιος σαν κ εμένα κ για να βγάλεις 20χλμ μπορεί να θέλεις 3 δόσεις ηλεκτρολύτες.
Κ δεν θα συζητήσω τις περιπτώσεις που πρέπει να πας σε αθλητίατρο...

Αυτή την στιγμή με το budget που έχω τα παλεύω κ τα δύο...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Μπάμπη, ευχαριστώ για την παραπομπή στο άρθρο που αναφέρεται στο τέμπο. Και στον σύλλογο δρομέων που είμαι μέλος την ίδια συμβουλή μου δώσανε. Φυσικά έχω αρκετό δρόμο να διανύσω μέχρι να φτάσω στο τελευταίο στάδιο του προγράμματος. Και δεν ξέρω αν θα το ακολουθήσω μέχρι το τέλος ή αν θα αντικαταστήσω το 3ο στάδιο με πρόγραμμα προετοιμασίας για ημιμαραθώνιο. Προς το παρόν παραμένω προσηλωμένος στο να ολοκληρώσω το 1ο στάδιο.

Τα έξοδα μου μέχρι στιγμής είναι 11 ευρώ που έχω δώσει για θήκη για το κινητό :) Αλλά θα συμφωνήσω ότι το τρέξιμο μπορεί να γίνει ακριβό χόμπυ. Ήδη ξαχαρώνω μια ζώνη HRM της Polar και ένα ζευγάρι NB των 120ευρω. Για την ζώνη ακόμη δεν έχω πειστεί ότι είναι απαραίτητη αλλά ένα ζευγάρι καλά παπούτσια για τρέξιμο είναι απαραίτητα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17007 times
Ηλικία: 51

New balance + ASICS tiger τα καλύτερα για τρέξιμο.

Και ναι... Ειναι όντως εθιστικο το τρέξιμο! Άσε που σε μένα ήταν και αφροδισιακό!!! (είμαι καλά γιατρέ μου?)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”