Τρέξιμο κανείς;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Καλή δύναμη στον Δημήτρη και τον Χάρη, γιά τον αυριανό αγώνα. Να τον ευχαριστηθείτε!
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Καλησπέρα,

Έχω μια απορία προς τους πιο έμπειρους αθλητές. Τρέχω κάπου στα 7χλμ τώρα και σύμφωνα με το πρόγραμμα που ακολουθώ το ζέσταμα είναι 5 λεπτά, αυτό είναι κάπου στα 500 με 600 μέτρα γρήγορο περπάτημα. Τον τελευταίο καιρό παρατηρώ ότι δεν είναι αρκετό γιατί κάπου από το 2ο μέχρι το 4ο χλμ πονάνε τα πόδια μου μέχρι να ζεσταθούν. Μετά από αυτό δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημά.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Πόσο θα πρέπει να είναι το ζέσταμα μου με ένα γρήγορο περπάτημα; An έκανα 2,5 χλμ ποδήλατο πριν το τρέξιμο, θα ήταν αρκετό;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Λευτέρη, πριν το ζέσταμα αλλά και μετά απ' αυτό, κάνε πολλές... πολλές διατάσεις. Εάν ο πόνος είναι στο εμπρός μέρος της κνήμης, δοκίμασε να βάζης θερμαντική αλοιφή πριν από την προπόνηση και να κάνης ένα ελαφρύ μασάζ.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εχω καταλάβει οτι οι μυς μου έχουν σε σταθεί πραγματικά όταν αισθάνομαι το σώμα μου να αρχίζει να ιδρώνει. Το τοποθετώ τουλάχιστον στο 1χλμ χαλαρό τρέξιμο. Το περπάτημα θα σου ζεσταίνει τους μυς αλλά οχι όλους όπως πρέπει, γιατί κάποιο δουλεύουν μόνο στο τρέξιμο, όπως μπροστά στην κνήμη.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Καταρχήν ευχαριστω για τις απαντήσεις. Στο χθεσινό τρεξιμο εκανα 10 λεπτα γρήγορο περπάτημα που ήταν λιγο παραπάνω απο 1 χλμ. Είδα κάποια διαφορα προς το καλύτερο. Με το ποδηλατο θα εκανα τίποτα; Η απόσταση ειναι 2,5 χλμ.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Δεν γνωρίζω απο ποδήλατο!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Ήρθε επιτέλους το εμαιλ με την έγγραφη. Κυριακή θα τρέξω σε αγώνα 10K στο Μαρούσι. Μαλλον με βροχή.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

1 μιση ώρα περίπου τένις σε μονό αγώνα και μετά 2km τρέξιμο!

Χρησιμοποιώ το runtastic pro και viewranger αν και για να δει κάποιος πχ στο facebook το χάρτη του runtastic πρέπει να είναι μέλος!

Το viewranger μου το συστήσανε ως πιο πολύ για πεζοπορία και πιο mountain καταστάσεις αλλά στο χωριό μου δεν έχει κάποιους χωματόδρομους που ξέρω εγώ ενω άλλους ναι.Ξέρετε κάποιο άλλο παρόμοιο για να το τσεκάρω?Μιλάμε για android πάντα..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ένας από τους σημαντικότερους εν ενεργεία αθλητές στον χώρο του τρεξίματος είναι ο Kilian Jornet. Ορεινός δρομέας, υπερμαραθωνοδρόμος και σκιερ. Χθες έμαθα ότι ψηφίστηκε από τους αναγνώστες του national geographic ως ο "adventurer of the year"!
Υπάρχουν πάρα πολλά video στο διαδίκτυο, απίστευτα καλογυρισμένα, που αξίζει να τα δει όποιος αναζητά έμπνευση. Ένα από τα αγαπημένα μου video είναι από την επίσκεψή του στην Ελλάδα στον Όλυμπο το 2011. Μία γεύση στο teaser:

[youtube][/youtube]
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θα τρέξει κανείς στον ημιμαραθώνιο της Αθήνας;
Εγώ φέτος θα τρέξω στον αγώνα των 5χλμ, με τον 12χρονο γιο μου!
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”