Τρέξιμο κανείς;

Πάνω απ όλα φίλαθλοι!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Tasos123 έγραψε:Ποιά ειναι τα καλύτερα παπούτσια για τρέξιμο και περπάτημα ;
Ανάλογα το που θα τρέξεις,πως θα τρέξεις,το βάρος σου.Επισής κ το πώς πατάς τα πόδια σου
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@Tasos123 πρωτού επιλέξεις παπούτσια δες
αυτό το άρθρο και κάνε μια επίσκεψη σε εξειδικευμένο κατάστημα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ioannisf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: 25 Οκτ 2016, 22:16
7
Been thanked: 186 times

Eτσι ακριβώς.
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ τα θέλω για απλό φυσιολογικό περπάτημα. Εχω υπερπρηνισμό. Έχω παρατηρήσει ότι υπάρχει φθορά στο δεξί μεγάλο δάκτυλο και σε όλο το σημείο που πατάει η πατούσα το πέλμα πίσω πισω (όχι φτέρνα). Επίσης και η πάνω δεξιά μέρια του παπουτσιού.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
marinos79
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 886
Εγγραφή: 22 Ιαν 2013, 12:57
11
Τοποθεσία: Βύρωνας - Αττικής.
Has thanked: 190 times
Been thanked: 762 times
Ηλικία: 62

Tasos123, συμβουλεύσου έναν ορθοπεδικό. Το πιθανότερο είναι ότι θα σου προτείνει να φοράς ειδικούς πάτους. Κάνεις πελματογράφημα, και ανάλογα το πώς πατά το κάθε σου πόδι, κατασκευάζονται αποκλειστικά για σένα και την ιδιομορφία του βαδίσματός σου. Όταν τους φοράς, ακόμη και το πιο άχρηστο παπούτσι γίνεται κορυφαίο.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10716 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έχετε να προτείνετε εσείς που τρέχετε τίποτα ακουστικά (φθηνά, ali κτλ) ασύρματα για να ακούω στους περιπάτους μου;
Έχω κάποια, αλλά με τον παραμικρό αέρα πέφτουν τα ρημάδια.
Επίσης τίποτα αξεσουάρ για το κινητό κτλ είναι μεγάλο και βαρύ για την τσέπη των παντελονιών μου...
Και γενικά αν έχετε να προτείνετε κάτι είμαι όλος αφτιά...
Σήμερα χρησιμοποίησα αυτό...
https://play.google.com/store/apps/deta ... mily.Run5K
Πολύ φιλόδοξο για εμένα οπότε αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλύτερο πλιζ ντου!

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
thanos9999
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 447
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 14:05
7
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Has thanked: 3975 times
Been thanked: 5668 times
Ηλικία: 38

Ανδρέα εγω σε περπάτημα και ποδήλατο ειμαι υπέρ ευχαριστημένος απο τα ασυρματα huawei am61 sport (και για καθημερινα γενικα τα χρησιμοποιουσα) , απο το eshop σε crazy sundays τα ειχα παρει περιπου στα 25€ αλλα περιπου τοσο τα βρισκεις και στο aliexpress. Πολυ καλη διαρκεια μπαταριας και καλος ηχος για τετοιου ειδους ακουστικά δεν εχω δοκιμάσει πολλα βεβαια αλλα γενικα αν δεν χαλασουν δεν θα ψαξω για κατι αλλο.πιο παλια ειχα ενσύρματα της samsung τα eg920 καλη εφαρμογη αλλα καλώδιο, δεν με εξυπηρετούσε σε δραστηριότητες. Αν θες ριξε μια ματια και για κάποια θηκη χεριου(arm holder case ή καπως ετσι... ) για να μην το εχεις σε τσέπη το κινητο. Υπάρχουν αρκετες και για μεγαλα πλεον.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Σου προτείνω το πρόγραμμα με το οποίο ξεκίνησα να τρέχω που στην αρχή συνδιάζει τρέξιμο με περπάτημα. Αν δεν μπορείς να βγάλεις την πρώτη προπόνηση (4 λεπτα περπάτημα, 1 λεπτό χαλαρό τρέξιμο) μπορείς να ξεκινήσεις από 04:30 λεπτα περπάτημα με 30 δευτερόλεπτα τρέξιμο. Και να το αυξήσεις σε 04:15 - 00:45 την επόμενη εβδομάδα.

Στο κινητό επιλέγω από το Runkeeper (εφαρμογή) το πρόγραμμα προπόνησης και το βάζω σε ζώνη μέσης και το ξεχνάω. Η εκτέλεση του προγράμματος γίνεται μέσω φωνητικών εντολών από την εφαρμογή. Ζώνες θα βρεις εύκολα στο Αλή, λιμάνι και σε όλες τις αλυσίδες με αθλητικά είδη (πχ Intersport, Decathlon, Sports Direct, κ.α).

Δεν έχω να προτείνω ακουστικά γιατί δεν τα χρησιμοποιώ όταν τρέχω ή όταν γυμνάζομαι.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Αντρέα ακουστικά χρησιμοποιώ τα huawei που αναφέρθηκαν παραπάνω και μόνο μετά από το 18°χλμ σε προπόνηση 20 και άνω χλμ. Στις υπόλοιπες <18χλμ δεν μπορώ να ακούω τίποτα άλλο παρά τη φύση και τον εαυτό μου.

Όσον αφορά τα υπόλοιπα αυτό που μετράει είναι η συνέπεια. Βγες και περπατά/τρέχα όσο θες. Κάνε διαφορετικές διαδρομές και χρησιμοποίησε όλες τις αισθήσεις. Αν κουραστείς περπατά λίγο ακόμα. Είναι φυσιολογικό να κουράζεται το σώμα μας, μέρα με τη μέρα θα γίνεται πιο ανθεκτικό στην κούραση.
Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να βγεις από την πόρτα.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12386 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Την Κυριακη 3/10 θα συμμετασχω στο Μαραθωνιο του Υμηττου ως εθελοντης του Συλλογου που τον διοργανωνει. Εαν καποιος συνξυριστης συμμετασχει θα χαρω να τον δω απο κοντα και να τον ενθαρρυνω.
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αθλητισμός”