Περί συντονισμού

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Εδώ καιρό έχω στο μυαλό μου κάποια πράγματα και θέλω να τα πω και δημόσια. Διαβάζω εδώ και καιρό πράγματα από νεότερα μέλη στο forum, με συγκεκριμένη αντίληψη των πραγμάτων και με κάθε ευκαιρία μεταφέρουν τις απόψεις τους στα κείμενά τους. Ασφαλώς και αναφέρομαι σε πολιτικές τοποθετήσεις, με συγκεκριμένα μηνύματα. Αν και είναι ρητός όρος η απαγόρευση των πολιτικών συζητήσεων, εγώ προσωπικά (δεν έχει να κάνει με την υπόλοιπη συντονιστική ομάδα), δεν το θεωρώ κατ' ανάγκην κακό να εκφράζονται ήπια και πολιτισμένα τέτοιες απόψεις, από όπου και αν προέρχονται, συμφωνώ δεν συμφωνώ.

Παρότι με την θεώρηση των συγκεκριμένων απόψεων απέχω χιλιόμετρα μακρυά, τις αποδέχτηκα χωρίς να πω τίποτε. Σκεπτόμεος ότι πρέπει να ακούγονται όλες, εφόσον δεν ξεφεύγουν από την από κάποια διακριτά όρια. Παρότι ενόχλησαν αρκετό κόσμο και μου έχει αναφερθεί, παρότι ενοχλούσαν και εμένα σε σχέση με κάποιες αναφορές για την πατρίδα μου.

Κατά καιρούς έχουμε ακούσει τα σχολιανά μας από διάφορα μέλη, ότι είμαστε φασίστες, ότι δεν κάνουμε σωστά την δουλειά μας, ότι είμαστε αυταρχικοί και πολλά άλλα που δεν μεταφέρονται για ευνόητους λόγους. Δικαίωμα του καθενός να μας κρίνει σκεφτόμουν πάντοτε και δεν αντιδρούσα. Είναι κομμάτι του ρόλου του συντονιστή, που πρέπει να υπομένει πολλά παραπάνω από όσα μπορεί να φαντάζεται κάποιος...

Ως συντονιστές λοιπόν, φέρουμε ευθύνη για το τι λέμε, πότε και πως (όπως έχω πει πολλάκις). Είμαστε όμως και μέλη, που πάρα πολλές φορές έχουμε την ανάγκη να εκφραστούμε. Έχω βιώσει πάρα πολλές φορές την ανάγκη να πάρω θέση σε αυτά που συζητιούνται εδώ και να εκφραστώ όπως εγώ θέλω, τις περισσότερες όμως φορές έκανα πίσω για να μην οξύνω τα πνεύματα, σκεπτόμενος την θέση μου. Και αυτό δεν είναΙ καθόλου εύκολο για όποιον το έχει ζήσει. Ειδικά για χαρακτήρες σαν και εμένα, που λένε ευθέως την άποψή τους, είτε κάτι τους αρέσει είτε όχι.

Εχθές λοιπόν, εκφράστηκε μια άποψη αντίθετη στο πνεύμα όλων των προηγούμενων μηνυμάτων που αφήναμε (εν γνώσει μας) να περνάνε στο forum. Κάποιοι θα πουν άκομψη, κάποιοι θα πουν εριστική. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν άρεσε σε μια μερίδα. Ο άνθρωπος λοιπόν αυτός δεν έχει το δικαίωμα να εκφράσει άποψη, έστω και αν δεν αρέσει; Γιατί θα πρέπει να δέχεται να λένε για την πατρίδα του ότι είναι χούντα, ότι δεν ζούμε σε δημοκρατία και χίλιους μύριους άλλους χαρακτηρισμούς, που δεν τον εκφράζουν; Είναι πιο τίμιο να αποκαλείς τον άλλο φασίστα και λαμόγιο και πιο ανεπίτρεπτο να τον αποκαλείς αναρχικό; Και πόσο "δημοκρατικό" είναι να μην μπορεί να εκφέρει άποψη κάποιος, όταν ακούεισυνεχώς τα παραπάνω; Αν έγραφε χτες το συγκεκριμένο μέλος "βοηθήστε να γλιτώσουμε από τους αλήτες που κυβερνάν", ποιοι και πόσοι από αυτούς που αντέδρασαν θα αντιδρούσαν όπως χτες;

Ως μέλος (και όχι ως συντονιστής), δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλεί να συμφωνώ ή να διαφωνώ με κάποιον. Δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί και από που μου απογορεύεται να εκφέρω άποψη, με κόσμιο πάντα τρόπο. Ή θεωρείτε ότι εξέφρασα κάτι άκομψα και έντονα. Η αντίθετη άποψη, όταν είναι καυστική (στα ίδια επίπεδα με αυτά που γράφονται εδώ μέσα), γιατί δεν μπορεί να γίνει αποδεκτή; Γιατί θα πρέπει να απολογηθώ όταν εγκαλώ κάποιον να γράφει σε κόσμιο επίπεδο, την ώρα που με φτύνει κατάμουτρα (κάτι που δεν είναι ορατό στους υπόλοιπους); Γιατί ξαφνικά η άποψή του και ο τρόπος που την εκφράζει δεν ενοχλεί, την ώρα που οι περισσότεροι από εσάς ζητήσατε επιτακτικά το κεφάλι του και εμείς υπερασπιζόμαστε το διακίωμά του να εκφέρει άποψη; Πόσο τίμιο είναι αυτό;

Τα γράφω όλα αυτά, γιατί εκτός από ένα μέλος που έχει δίκιο να ζητάει εξηγήσεις (επειδή θεωρεί ότι τον αδίκησα και του έδωσα δίκιο), ξέρω ότι υπάρχουν μουρμούρες και απευθύνονται σε λάθος άτομα. Εξηγήσεις μπορείτε να ζητήσετε από εμένα ή από τον Αντρέα. Οι υπόλοιποι ούτε να εξηγήσουν μπορούν, ούτε να σας δώσουν απαντήσεις!

Αν λοιπόν θεωρείτε ότι δεν κάνω για αυτήν την θέση, ότι προσέβαλά κάποιον ή ότι έκανα λάθος, μπορείτε κάλλιστα να ζητήσετε από τον διαχειριστή (Αντρέα) την αντικατάστασή μου. Δεν ζήτησα να γίνω συντονιστής, ούτε και θεωρώ ότι "πρέπει" ντε και καλά να είμαι εσαεί σε αυτήν την θέση. Και πολύ περισσότερο, δεν έχω και κανένα αλάνθαστο!

Σχετικά με τα μηνύματα που φύγαν στον κάδο, πρέπει να γίνει σαφές ότι από την στιγμή που ενοχλεί η πολιτική κουβέντα, θα έχουν την ίδια μεταχείρηση όλα ανεξαιρέτως τα μηνύματα που εκφέρουν άμεσα ή έμμεσα πολιτική άποψη. Δεν σημαίνει ότι όλα αξίζουν να βρίσκονται εκεί (για το μέλος που του δίνω δίκιο), αλλά ή τα αφήνουμε όλα να περάσουν ή τα κόβουμε όλα. Γιατί διαφορετικά, θα πρέπει να εξηγούμε στους υπόλοιπους γιατί το δικό μου και όχι το άλλο. Ή τα αφήνουμε όλα, ή όχι.

Οφείλω όμως να ξεκαθαρίσω ότι οι απόψεις μου είναι συγκεκριμένες και δεν αλλάζουν, είτε αρέσουν είτε όχι. Όπως εγώ αποδέχομαι τους υπόλοιπους έστω και αν διαφωνώ, θα πρέπει να με αποδεχτείτε (ως μέλος, όχι ως συντονιστή) και εσείς. Αν θεωρείτε ότι δεν κάνω, δεν έχετε παρά να επικοινωνήσετε με τον μόνο αρμόδιο, τον Αντρέα.


Φιλικά,

Αντώνης
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προτάσεις”