Προτάσεις για αλλαγή κανόνων λειτουργίας

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σχετικά με τον αριθμό των ενεργών μελών/ εγγεγραμμένων δεν νομίζω ότι το φόρουμ μας διαφέρει αναλογικά σε σχέση με τα άλλα. Απλά εκ των πραγμάτων η Ελληνική Γλώσσα και το μέγεθος της χώρα θέτει κάποιους περιορισμούς. Να πω όμως την αλήθεια, αυτό μου αρέσει. Η μικρή μας παρέα (και εννοώ όλα τα μέλη μας) κάνει το φόρουμ "ζεστό" και ευχάριστο να το παρακολουθείς. Το thread "τι πήρα σήμερα" το παρακολουθώ με χαρά, νοίωθοντας ότι αγοράζει ένας φίλος.
Αντιθέτώς τα μεγάλα ξυριστικά φόρουμ (όπως το TSR & SRP) προσωπικά δεν μπορώ να τα παρακολουθήσω και καταφεύγω σ'αυτά μόνο για αγορές ή για εξειδικευμένη αναζήτηση, ειδικά όσο αφορά τα μαχαίρια.
Εξαίρεση, όπως λέει και ο Δημήτρης αποτελεί το ξύρισμα της ημέρας. Ειδικά στο SRP είναι απόλαυση να το παρακολουθείς, τόσο για την πληροφόρηση όσο και για τις καταπληκτικές φωτογραφιες.
Η κόπωση για δοκιμές από τα παλαιότερα μέλη είναι κάτι το φυσιολογικό. Όπως όμως σε όλα τα χόμπι ο ενθουσιασμός κανει κύκλους και πιστεύω ότι η διάθεση θα επανέλθει.
Πάντως η ποιότητα του φορουμ είναι πάρα πολύ υψηλή και για αυτό θα πρέπει να ευχαριστήσουμε και τους συντονιστές. Σε όλα τα ξυριστικά πεδιά (software, straight, vintage DE κλπ) υπάρχουν μέλη με απίστευτη εξειδίκευση και διάθεση να βοηθήσουν τα νεότερα, αλλά και τα παλαιότερα μέλη. Η διάθεση για αφιλοκερδή βοήθεια μεταξύ των μελών, ακόμα και για θέματα που θέλουν σημαντικό χρόνο, δεν είναι κάτι που το βλέπεις εύκολα παντού.
Επίλυσης η θεματολογία του φορουμ είναι μεγάλη και συνεχώς διευρύνεται. Το τελευταίο εξάμηνο δημιουργήθηκε μια τελείως καινούργια ενότητα με πένες και είδη γραφής, περισσότερα θέματα για αθλητισμό και βιβλία.
Γενικά, αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν υστερούμε σε σχέση με τα άλλα φόρουμ. Απλά η κλίμακα ειναι μικρότερη.

Τώρα για τις προτάσεις. Θα συμφωνήσω με χαλάρωση κάποιων από των αυστηρών κανόνων για τα νεότερα μέλη (με εξαίρεση τα greeklish), αν και εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν καθόλου. Επίσης θα συμφωνήσω για περιορισμό κάποιον άσκοπων δημοσιεύσεων που μπορεί κουράζουν, αλλά δεν πιστεύω ότι χρειάζεται η απαγόρευσή τους.
Αυτό που πιστεύω ότι χρειάζεται περισσότερο το φορουμ είναι η ψυχραιμία και κατανόηση οτι μερικές φορές το γραπτό κείμενο εντυπώνεται διαφορετικά από ότι το προφορικό. Δεν χρείαζονται εντάσσεις από οποιαδήποτε πλευρά!

Συνεχίζουμε γερά!!!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5375
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4469 times
Been thanked: 5443 times

Ηλίας έγραψε:
α. Να μή μετράνε τα posts Καλημέρα, Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και το νήμα του Καλώς ήρθες αθροιστικά με τα υπόλοιπα.
Μόνο με καλημέρες και καλησπέρες έχω 730 επιπλέον ποσταρίσματα, να βάλουμε και καληνύχτα και όνειρα γλυκά και στο τέλος μέσα σε δύο χρόνια φτάνουμε στην εξειδίκευση χωρίς ουσιαστικά να έχουμε γράψει τίποτε άλλο.
+1 στον Ηλία, συμφωνώ απόλυτα .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα και απο εμενα
Θα συμφωνήσω με τις "επεμβάσεις" που προτείνονται παραπάνω από τα παιδιά μην τις αναφέρω και γίνομαι κουραστικός.

Ποτέ δεν συμμετείχα σε κάποιο Φόρουμ! Αυτό είναι το πρώτο από την στιγμή που μπήκα στον όμορφο κόσμο του ΠΞ!
Μου αρέσει πολυ το Φόρουμ, οι προτεινόμενες αλλαγές πιστεύω θα έχουν θετικό αντίκτυπο.
Εγώ θα πρότεινα λίγο πιο χαλαρή διάθεση από τους συντονιστές - τους οποίους πρέπει να ευχαριστήσουμε για τη δουλειά που έχουν προσφέρει.
Βέβαια και τα μέλη θα πρέπει να είμαστε και εμείς προσεκτικοί και καλοπροαίρετοι χωρίς διάθεση προσβολής άλλων μελών - κάτι που έχει παρατηρηθεί στο παρελθόν αλλά ευτυχώς ήταν ελάχιστες περιπτώσεις.

Βρε παιδιά στο κάτω κάτω είμαστε εδώ για να χαλαρωνουμε και να ανταλλάσσουμε απόψεις. :)
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Για να κλείνουμε ένα ένα τα θέματα που ανοίγουν και να πάμε στα πιο ουσιαστικά τα οποία πρέπει να μείνουν και να συζητηθούν στο τέλος το forum αυτό ουδέποτε είχε κλίκες και πιο ανοιχτές παρέες από αυτές που δημιουργήθηκαν σε αυτό το forum δεν υπάρχουν πουθενά. Όσοι θέλουν να είναι πιο "κοντά" είναι στο χέρι τους. Υπήρξαν άνθρωποι που έχουν έρθει σε συναντήσεις με δέκα δημοσιεύσεις όπως και άνθρωποι που μέσα σε δύο μήνες είναι πιο αναγνωρίσιμοι ως αξία στο forum από εμένα που το συνδημιούργησα με τον Αντρέα. Μη μπλεχτούμε με προσωπικά εδώ, για οποίον ενδιαφέρετε είναι αναγκαίο να πιάσει την ουσία του θέματος. όποιος θέλει φυσικά...

Προτάσεις του τύπου συγχωνέυστε αυτό το θέμα ή να δημιουργήσουμε μια νέα ενότητα θα εκτιμηθούν αλλά μην σπαταλάτε τόση ενέργεια. Ούτε να αντιμετωπίζετε το forum σαν κάτι σοβαρό και σημαντικό στην ζωή. Είναι απλά ένα μέσο ψυχαγωγίας και κατα την γνώμη μου απλά χρειαζόμαστε μια ιδέα για τόνωση.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Λοιπόν θα συμφωνήσω με τον Χάρη και τον Απόστολο αλλά και με τα μέλη που είπαν για το καλημέρα καλησπέρα κλπ. Εγώ προσωπικά την μονή καλημέρα που διαβάζω είναι του yiannichris που μας την λέει από τα διάφορα νησιά μας. Μια πρόταση δίκη μου θα ήταν η συγχώνευση του τι παρήγγειλα με το τι πήρα τι παρέλαβα. Ίσως να υπήρχε μονό το παρέλαβα.
Τώρα όσον αφορά το «βαλτωμα» πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό να υπάρχει αλλά επίσης πιστεύω ότι είναι κατά περιόδους.
Εάν μπορούσα να εντοπίσω μια διάφορα του τώρα με παλιά, χωρίς καμία διάθεση κρίσης η κατάκρισης, είναι ότι παλιότερα τα πράγματα συνέβαιναν σε πιο αργούς ρυθμούς. Τουλάχιστον αυτή την αίσθηση είχα. Βλέπαμε ένα προϊόν διαβάζαμε γιαυτο ρωτούσαμε τα παλαιοτέρα μέλη και τελικά περνάμε την απόφαση. Μετά είχαμε τον χρόνο να συζητήσουμε γιαυτο να ρωτήσουμε λεπτομερές τρόπου ξυρίσματος (με τον Χάρη κάναμε έξι μήνες να ξυρίσουμε το σαγόνι μας) κλπ. Άλλωστε ένα από πλεονεκτήματα του παραδοσιακού ξυρίσματος είναι η χαλάρωση που έρχεται και μέσα από την αργή διαδικασία. Σήμερα όλοι μας αγοράζουμε σωρηδόν. Ένα νέο μέλος έχοντας πολλές πληροφορίες από το φόρουμ αγοράζει δέκα ξυραφάκια πέντε μηχανές οκτώ σαπούνια με την μια. Δεν το κατακρίνω επαναλαμβάνω αλλά έτσι δεν έχεις τον χρόνο να το επεξεργαστείς να γράψεις την γνώμη σου ακόμη ακόμη να αλλάξεις την γνώμη σου.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Πόσοι από εσάς έχετε δει στις βόλτες σας καλοξυρισμενους ; Πόσοι από αυτούς είναι νέοι ; Πόσοι από αυτούς είναι πάνω από 40+ ηλικιακά; Πόσοι από εσάς είδατε γενιοφόρους ; Ποια είναι η πλειοψηφία ; Τα γένια φυσικά...
Που θέλω να καταλήξω; Όταν η τάση, η μόδα πείτε το είναι τα γένια, τα τατουάζ, η αξυρισιά και μόνο ηλικιακά βλέπεις καλοξυρισμένους άνδρες, τι περιμένατε ; Να έχουμε 5 εκατομμύρια μέλη και κάτι χιλιάδες ενεργα ; Είμαστε μια κοινότητα που αγαπάμε αυτό το σπορ, χόμπυ, τρέλα για άλλους και δεν αλλάζουμε. Είμαστε πιστοί στο παραδοσιακό ξύρισμα, από τότε που το ξεκινήσαμε βελτιώσαμε την τεχνική μας, δοκιμάσαμε προιόντα ανάλογα με την τσέπη μας και κάνουμε όνειρα για μελλοντικές αγορές. Που θα το πούμε και δεν θα μας κοιτάξουν με περιέργεια;;; Που μπορούμε να πούμε ότι γράφουμε τα ξυρίσματά μας και φωτογραφίζουμε το υλικό μας και είμαστε περήφανοι για αυτό και δεν θα μας κοιτάξουν κάπως, δεν θα μας ρωτήσουν γιατί και πως;;; Όταν η μόδα είναι αξυρισιά και 5 λεπτά ξύρισμα με 15λεπίδες και μπουκαλοαφρό όταν απαιτείται και επιβάλλεται όχι λόγω επιθυμίας, οτιδήποτε διαφορετικό ξενίζει και σίγουρα φοβίζει. Η πρώτη ερώτηση που μου κάνουν όταν τους λέω το σπορ είναι, μα καλά δεν κόβεσαι, δεν φοβάσαι ότι θα σφαχτείς;; Όταν επαγγελματίες κουρείς-κομμωτές ξυρίζουν ακόμα με σπλεντιτ και λεπίδα αστορ τι να πεις και τι να γράψεις μετα;; Όταν οι ίδιοι ενώ έχουν την δυνατότητα να εξελιχθούν, να ψάξουν ρε αδερφέ τι υπάρχει στον κόσμο για παραδοσιακό ξύρισμα και δεν το κάνουν, τι να πεις μετά ;;;
Είμαστε μια κοινότητα με επίπεδο και απευθυνόμαστε σε ένα κύκλο στην Ελλάδα άντε και Κύπρο που μπορούν να καταλάβουν τι γράφουμε, αυτό και μόνο και σε συνδυασμό με τα παραπάνω είναι άδικο να συγκρινόμαστε με ξενα φόρουμ. Τα ξένα φόρουμ εκτός του πλεονεκτήματος της γλώσσας όπου μπορεί να γράψει και να γραφτεί ο οποιοσδήποτε από την κάθε γωνιά του κόσμου, έχουν και το τεράστιο πλεονέκτημα των artisan σαπωνοποιών καθώς και των επαγγελματιών-ερασιτεχνών πωλητών ειδών αλλά και υπηρεσιών παραδοσιακού ξυρίσματος.
Το φόρουμ όπως είναι μου αρέσει πολύ καθώς και τα μέλη του που διαθέτουν επίπεδο, γνώσεις και είναι πρόθυμα να βοηθήσουν ανά πάσα στιγμή. Δεν το βρίσκεις εύκολα αυτό. Νομίζω μπορούν να αλλάξουν πολλά, να χαλαρώσουμε τους κανόνες, να συγχωνευτούν νήματα, να αλλάξει εμφανισιακά το φόρουμ, να εκσυγχρονιστεί. Αυτά είναι προς την σωστή κατεύθυνση, να τονωθεί ο ενθουσιασμός των μελων με λίγα λόγια. Ο ενθουσιασμός και η όρεξη από τα παλιά μέλη μπορεί να έχουν χαθεί όπως γίνονται σε όλα στην ζωή, στις σχέσεις, στην εργασία, στα πάντα, ο χρόνος δυστυχώς σε κάνει να χάνεις το ενδιαφέρον-ενθουσιασμό-όρεξη που είχες στην αρχή, όμως οι γνώσεις και η εμπειρία από τις δημοσιεύεσεις που μπορεί να αποκτήσει ένας νεός σίγουρα έχει μείνει.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Επιστρέψτε μου να σχολιάσω κάποιες τοποθετήσεις που έγιναν αφορμή για αυτή την κουβέντα. Για προσωπικούς λογους συντονίζω ελάχιστα το τελευταίο διάστημα, αλλά δεν υπάρχει λέξη αδιάβαστη λέξη στο forum και σας γνωρίζω όλους πολύ καλά.
yakoumis έγραψε:έκανα τον κόπο και μια μίνι ερευνα για να απαντήσω εμπεριστατωμένα. και ο παρασημοφορημένος Στέφανος μου τραβάει το αυτί δημοσίως για τα λινκ.

χμμ... καλή συνέχεια παιδιά. Δεν με σηκώνει εδω αποτι βλέπω.
Μια χαρά σε σηκώνει. Δεν έχει ο Στέφανος προσωπικά μαζί σου. Η τήρηση των κανόνων δεν είναι προσωπική. Αν οι κανόνες είναι αποδεκτοί, αυτό ναι είναι θέμα συζήτησης και αυτό κάνουμε σε αυτό το νήμα. Αλλά όσο υπάρχουν πρέπει να τηρούνται. Να παραμείνεις ρίχνοντας νερό στο κρασί σου και το ίδιο θα προσπαθήσουμε να κάνουμε και εμείς.
minime έγραψε:Δεν είναι τυχαίο που τα περισσότερα μέλη γειώνονται τόσο πολύ με την επιβολή των κανόνων και την προσπάθεια ανάπτυξης νέων θεμάτων που ξενερώνουν τόσο, ώστε δεν ασχολούνται πια και μένει σταθερά η κλασσική παρέα να τα λέει.

(Ρίξτε μου τώρα και ένα ban γιατί το έγραψα σε άσχετο νήμα και γιατί κριτικάρω την ΣΟ.)
Κανείς στην ιστορία αυτού του forum δεν έχει ρίξει ban εκτός απο ανθρώπους που ηθελημένα και προμελετημένα σκόπευαν σε χαβαλέ και αποδιοργάνωση. Επίσης δεν είναι τυχαίο που το forum αυτό έχει και μεγάλο αριθμό μελών, και μεγάλο αριθμό συμμετεχόντων και πολύ υψηλό επίπεδο. Αν κάνετε μια πληθυσμιακή αναγωγή και λάβετε υπόψη την γλώσσα αλλά και την κουλτούρα μας θα καταλάβετε ότι αναλογικά δεν απέχουμε πολύ σε επιτυχία απο το B&B. Σε όλα τα forum του κόσμου, κάθε θεματολογίας, οι ίδιοι λίγοι γράφουν. Αλλα όταν η δύναμη του forum είναι μεγάλη φαίνονται πολλοί.
nikos.a έγραψε:Eίναι πράγματι λυπηρό αυτό. Ίσως θα έπρεπε να χαλαρώσουν λίγο κάποια πράγματα γιατί δεν είναι δυνατόν από τα 700 τόσα μέλη, να συμμετέχουν ενεργά στις συζητήσεις τα 25-30( μπορεί να λέω και πολλά). Επίσης είναι άσχημο να βλέπουμε μέλη που έχουν προσφέρει τόσα κι έχουν πάρα πολλά ποστ να μην συμμετέχουν στο φόρουμ και να επιλέγουν να συμμετέχουν σε ξενόγλωσσα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Δορυφέρων στο Β&Β και στο ΤSR. Έχω πέσει "πάνω του" πολλές φορές. Προφανώς και έχει ξενερώσει.
arxiloxos έγραψε:Αν και ειναι τελειως ασχετο με το θεμα της cella καποια στιγμη πρεπει να ανεβει απο τους διαχειριστες ενα θεμα γιατι το οτι το forum εχει τοσα πολλα μέλη εντούτοις γραφουνε μονο οι ιδιοι και οι ιδιοι.
Και δεν καταλογιζω το οτιδηποτε στα παιδια που γραφουν,απλα γιατι οπως εγω παραδειγμα μπαινω καθε μερα μεσα αλλα δεν γραφω ποτε.ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ? Και γιατι ανθρωποι οπως ο δορυφερων η ο slur φυγανε?Δεν θελω να σκαλίσω πληγές αλλα κατι συμβαίνει στο βασίλειο της δανιμαρκιας.
Πολυ ευχαριστως καποια στιγμη να αναλύσω πολλα η να σταματήσω και να μπαινω,απλα να διαβαζω,αν ακολουθησει σταύρωμα .

Για το πρώτο μέρος του συλλογισμού σας , σχετικά με τις συμμετοχές απαντώ στον προηγούμενο φίλο. Ο Δορυφέρων όπως και ο Slur, έφυγαν για πολύ συγκεκριμένο λόγο και αυτός είμαι εγώ. Υπήρξε αμιγώς προσωπικό ζήτημα απέναντι στον τρόπο συμπεριφοράς μου και τα πιστεύω μου. Το forum δεν είχε καμία σχέση.
meletios έγραψε:Έσκασε η χυτρα
Υπερβολή. Απλές διαφωνίες και η αντίληψη κάποιων ότι εδώ μέσα είναι η ουσία της ζωής.
Iasonas έγραψε:Να πω και εγω την αποψη μου σαν καπως πιο παλιο μελος.

Πιστευω και εγω οτι καποια πραγματα ειναι πολυ αυστηρα και θα επρεπε (συνδεσμοι, μεταφορικα στις αγγελιες κτλ.) με καποιο τροπο να χαλαρωσουν λιγο κανοντας το φορουμ πιο προσβασιμο στους νεους. Αν υπαρχει πραγματικα σοβαρος λογος που γινονται ολα αυτα παω πασο.
Όταν έχεις να κάνεις με πολύ κόσμο, με ανθρώπους που δεν γνωρίζεις και πρέπει να επιβάλεις κανόνες αναγκαστικά ζητάς 10 για να γίνουν 6. Αυτός είναι ο σοβαρός λόγος. Λειτουργούμε προληπτικά. Έχουμε δώσει μια ταυτότητα σε αυτό το forum και αυτή είναι η αυστηρότητα στους κανόνες και η τάξη. Σαφώς κάνουμε λάθη αλλά δεν είαι αυτός λόγος να το χαλαρώσουμε. Μαζί με όσους διαμαρτύρονται υπάρχουν πολλοί που αγάπησαν αυτό το στυλ, την τάξη, τη μηδενική ανοχή, την οργάνωση και είναι μαζί μας εδώ, συνέχεια, ενεργοί, από την πρώτη μέρα που ήρθαν όπως εσύ Ιάσονα.

---

Θα μου επιτρέψετε να σας πω ότι κάποιοι πολλές φορές είστε υπερευαίσθητοι. Και σας το λέει αυτό ένας υπερευαίσθητος. :megagrin

Είπα και πριν ότι το forum είναι ένα ψυχαγωγικό μέσο, αποτύπωσης και έκφρασης ενός Hobby και δεν χρειάζεται να τρελαινόμαστε.

Η αυστηρότητα εφαρμογής των κανόνων δεν θα αλλάξει. Το forum είναι αυτό που είναι. Μπορούμε να αλλάξουμε πράγματα, κανονισμούς, αλλά σε αυτά που καταλήγουμε θα είμαστε αυστηροί. Είναι κουλτούρα και των τεσσάρων μας και από την άλλη υπάρχουν εκατοντάδες μπάχαλα στο Internet όπως αν ήμασταν ένα από αυτά ποτέ δεν θα είχαμε μέλη όπως αυτά που έχουμε. Εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι απίστευτης μόρφωσης, με υψηλό κοινωνικό επίπεδο και status, ιδιαίτερα καλλιεργημένοι, μεγάλη ευφυίας. Για κάποιους απο αυτούς πολλές φορές δεν το πιστεύω ότι μας κάνουν την τιμή. Είναι λογικό αυτός ο χώρος να δέχεται πυρά συνεχώς και να υποβαθμίζονται οι αρετές του ως κακώς κείμενα. Πάντα το καλό βάλλεται. Αναμένω σχόλια από όλους σε αυτό το νήμα, ίσως αποτελέσει μια αφορμή να γνωριστούμε καλύτερα και μια βαλβίδα εκτόνωσης οπως είπε και ένας φίλος ώστε το υπόλοιπο forum να λειτουργεί απρόσκοπτα και με θετική ενέργεια.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Petros.Mp δεν είχα δεί την ανάρτηση σου, λόγω μπερδέματος, και για αυτό στην ουσία λέω κάποια πράγματα, που ανέλυσες πιο εύστοχα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
nikos.a

Απόστολε, μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό σου. Από την άλλη όμως, διαφωνώ στο χαρακτηρισμό υπερευαίσθητοι. Δηλαδή κάποιος που διαφωνεί με κάποια πράγματα, δεν μπορεί να δεχτεί την απότομη απάντηση κάποιου, που δεν του αφήνει περιθώρια και τον "επαναφέρει στην τάξη" με τον τρόπο που θεωρεί αυτός "σωστό", να μην το πει; Δηλαδή να μην εκφράσει τον προβληματισμό του;
Tέθηκε το ζήτημα αυτό προχτές, γιατί ο Γιακουμής, έβαλε τα λινκ λέγοντας ότι τα βάζει για να ξέρουμε ποια είναι η πηγή, η βαρύτητα που έχει η έρευνα. Κι ο Στέφανος του είπε δεν δέχομαι ότι δεν υπάρχουν εναλλακτικές, δεν αποτελεί δικαιολογία και να μην επαναληφθεί πάλι στο μέλλον... Ο καθένας στη θέση του θα έλεγε αυτό που είπε ο Γιακουμής.
Ο Στέφανος άνοιξε ένα θέμα για προτάσεις μελών για αλλαγή κάποιων κανόνων λειτουργίας που ίσως τους ενοχλούν. Γίνονται κάποιες προτάσεις, ακόμα και από παλιά μέλη, αλλά και από νέα μέλη με λίγη συμμετοχή. Το κυριότερο είναι να δώσουμε βήμα στα νέα μέλη, να γίνουν πιο ενεργοί και να είστε οι διαχειριστές ελαστικοί στην αντιμετώπισή τους. Κι έρχεσαι και λες και το καταλαβαίνω, ότι να μην σπαταλάμε τόση ενέργεια και ότι είναι ένα χόμπυ. Μετά όμως, λες:
Η αυστηρότητα εφαρμογής των κανόνων δεν θα αλλάξει. Το forum είναι αυτό που είναι. Μπορούμε να αλλάξουμε πράγματα, κανονισμούς, αλλά σε αυτά που καταλήγουμε θα είμαστε αυστηροί. Είναι κουλτούρα και των τεσσάρων μας και από την άλλη υπάρχουν εκατοντάδες μπάχαλα στο Internet όπως αν ήμασταν ένα από αυτά ποτέ δεν θα είχαμε μέλη όπως αυτά που έχουμε.
Τα άλλα ξυριστικά φόρουμ είναι μπάχαλα που είναι πιο νορμάλ στους κανονισμούς; Δεν έχουν αξιόλογα μέλη που προσφέρουν; Δεν το νομίζω. Διαβάζω κάποια θέματα σε άλλα φόρουμ και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Και ο λόγος είναι απλός. Μιλάμε για ένα χόμπυ ευγενές.
Κάποια πράγματα έμενα δεν μου κολλάνε, θεωρώ ότι δεν υπάρχει συνέχεια.
Άρα βάσει αυτού, δεν έπρεπε να γίνει όλη αυτή η συζήτηση, αφού η αυστηρότητα που χαρακτηρίζει το φόρουμ δεν πρόκειται να αλλάξει. Όταν κάποιος μιλάει για το χόμπυ του, για κάτι που τον ευχαριστεί, τον διασκεδάζει, δεν έχει καμία τέτοια όρεξη. Αποκλείετε το γεγονός ότι πολλοί δεν γράφουν γιατί φοβούνται μην κάνουν κάποιο λάθος, δεν συνταυτιστούν με τους αυστηρούς κανόνες και πάει άπατο το ποστ, το θέμα τους κλπ. κλπ..
Συμπερασματικά, δεν πρέπει να σας φαίνεται περίεργο το ότι υπάρχει στασιμότητα στο φόρουμ σε θέματα, αλλά και σε ενεργά μέλη που συμμετέχουν... Πλεόν μου φαίνεται απόλυτα λογικό. Υπάρχουν συγκεκριμένα πρότυπα, τα έχετε συνηθίσει και δεν επιθυμείτε κάποια ουσιαστική αλλαγή.


Άντε και καλή συνέχεια!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μεχρι στιγμης φιλοι μου δεν εχω επεμβει, θελω να διαβασω τις σκεψεις πολλων πριν πω κατι. Ο Νικος ομως καλως ή κακως με "αναγκαζει" να πω κατι, πριν απο τη χρονικη στιγμη που ειχα επιλεξει.

Ο Γιακουμης ειπε οτι τα εβαλε οπως τα εβαλε, για να μποορυν τα μελη να δουν που πηγαινουν. Δεκτη η καλη η προθεση του, και με καποιο νοημα η κινηση. Αλλα με την διορθωση που εκανα, νομιζω οτι και παλι μποορυν τα μελη να δουν που πηγαινουν, και σε τελικη αναλυση, ουτε κουτσο, ουτε στραβο, ουτε ζαβο τον ειπα!! Με αυτο το σκεπτικο, εγραψα το μηνυμα οπως το εγραψα. Το οτι μερικες φορες εχω εναν "αυστηρο" τονο, νομιζω οτι ειναι γνωστο, παιδια δεν το επιδιωκω, βγαινει. το οτι παλι δεν κραταω μουτρα, και ακομη με την επομενη προταση που ακολουθει το καντηλι για μενα ειναι ολα μελι γαλα, ειναι και παλι γνωστο..

Αυτα τα λιγα, εν ευθετω χρονω θα επανελθω. Οπως αναφερθηκε ηδη, το νημα εγινε ΚΑΙ για τα νεα μελη. Επειδη ειναι κανα 2-3 βδομαδες μελη και δεν εχουν παρα 1-2 μηνυματα, δε σημαινει οτι δεν εχουν δικαιωμα εκφρασης (αλλωστε μας διαβαζουν σιγουρα πολυ καιρο) και δεν σημαινει οτι θα φανε μπαν αν διαβασουμε κατι που δεν μας αρεσει.. Αν ακολουθουσαμε αυτη την τακτικη ουτε 30 μελη δεν θα ειχαμε αμπαναριστα, και αυτο σας το δηλωνω και με υπογραφη!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”