Προτάσεις για αλλαγή κανόνων λειτουργίας

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Αλέξη έπεσε ως πρόταση από τον Δημήτρη, δεν υιοθετήθηκε δε, οπότε συνεχίζει ότι ίσχυε παλαιότερα. Και εγώ διαφωνώ για το ποιες αγγελίες πρέπει να ανεβαίνουν στους ιδιώτες, πίστευα και πιστεύω ότι οτιδήποτε δεν αφορά το χόμπι μας δεν θα είχε θέση στις αγοραπωλησίες. Αλλά αφού δεν υιοθετήθηκε η πρότασή μου, συνεχίζουμε όπως και πριν και δεν λέω κουβέντα.

Και το off topic, είναι off topic, δεν μπορείς ούτε να το στρογγυλέψεις, ούτε τίποτα. Και προσωπικά δεν νομίζω ότι χωράει και διαππραγμάτευση. Ούτως ή άλλως βλέπεις ότι είμαστε αρκετά πιο ανεκτικοί σε σχέση με παλαιότερα...

Δεν θα πω κάτι άλλο τώρα, ας μιλήσουν και οι υπόλοιποι.
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 48

Αλέξης έγραψε:...είχε προταθεί και στο παρελθόν (όχι από εμένα) τα νήματα "τι πήρα-ήρθε σήμερα" και "τι δημοπράτησα-αγόρασα" να μη γεμίζουν με στην ουσία ασχετα πόστ του στυλ "Μπραβο!" - "Καλοφόρετο" κτλπ...
Συμφωνώ με τον Αλέξη. Είναι άλλο πράγμα να ρωτήσεις κάτι για μια αγορά κάποιου ή να εκφράσεις τον θαυμασμό σου ή την πρόθεσή σου να το αγοράσεις -ή το έψαχνες- κι εσύ και άλλο πράγμα να διαβάζουμε κατεβατά από "με γεια", "καλοφόρετο" κλπ. Αν βλέπουμε τα μεγάλα links ως αισθητικό πρόβλημα, πώς πρέπει να βλέπουμε αυτά;

Για να μην παρεξηγηθώ: δεν εννοώ πως το φόρουμ πρέπει να γίνει μια αποστειρωμένη εγκυκλοπαίδεια γνώσεων (προς θεού, άνθρωποι το απαρτίζουν!), η πλάκα έχει την θέση της και το χιούμορ χωράει παντού και όχι μόνο στο θέμα "ανέκδοτα"! Όπως και η προσωπικότητα του καθενός. Όχι όμως σε βάρος της λειτουργικότητας του φόρουμ, όπως πολύ σωστά έχω διαβάσει κατά καιρούς. Την γενική άποψή μου για τα φόρα την βλέπετε στην υπογραφή μου.

Γενικά βλέπω μια κοινότητα με καλό επίπεδο (πάντα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης), σεβασμό, διάθεση για ανταλλαγή βοήθειας (που είναι ο βασικός λόγος ύπαρξης της) και πολλή γνώση. Ομολογώ πως για τα Ελληνικά δεδομένα δεν περίμενα κάτι τόσο καλό. Απλά πρέπει να ξεπεράσουμε κάποια προβληματάκια που πάντα προκύπτουν σε κάθε κοινωνική ομάδα λόγω διαφορετικότητας χαρακτήρων και παρελθόντος. Λίγο οι πιο αυθόρμητοι και εκδηλωτικοί να λάβουν υπ' όψη τους την ευαισθησία -δικαιολογημένη ή αδικαιολόγητη, τι να κάνουμε, υπάρχει!- κάποιων, λίγο οι πιο ευαίσθητοι -εμού περιλαμβανομένου- να καταλάβουμε πως δεν υπάρχει πάντα επίθεση και κακή πρόθεση όταν κάποιος μιλάει με τρόπο που δεν θα μιλούσαμε εμείς. Κάπου στη μέση θα τα βρούμε! Καλή διάθεση να έχουμε..
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στέφανε το πακέτο οδοιπόρος κατά τη γνώμη μου δεν απευθύνεται σε παλαιά μέλη, ιδιαίτερα όταν πολλοί έχουν τα περισσότερα προϊόντα του πακέτου ή έχουν τόσα πολλά που δεν θα προλάβουν να δοκιμάσουν το πακέτο.

Επίσης είναι λάθος να γενικεύεις και να γράφεις ότι όλα τα μέλη φταίνε για τη κατάντια του πακέτου όταν στο κάτω κάτω έφταιγαν το πολύ δύο μέλη.

Όσο για τις παρουσιάσεις, μου φαίνεται ότι πολύ λίγα μέλη έχουν ασχοληθεί με αυτές. Αυτό βλέπουν τα ενεργά μέλη - δηλαδή ότι δεν υπάρχει συμμετοχή - και αποθαρρύνονται.

Πολλές φορές τους τελευταίους μήνες έχω μπει στο φόρουμ και τα μόνα ανανεωμένα θέματα είναι "τι πήρα σήμερα", "τι παράγγειλα σήμερα", η "σούπα" και το "ξύρισμα της ημέρας". Αυτά τα θέματα για ένα παλαιό μέλος δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον.

Τώρα μην με ρωτήσετε τι έχω να προτείνω, γιατί απλά δεν έχω τις γνώσεις για τη λειτουργία του φόρουμ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Καταρχήν το νήμα αυτό είναι αρκετά χρήσιμο και θα ήθελα να παροτρύνω όλα τα μέλη παλαιά και νέα ασχέτως συμμετοχής (ίσως είναι πιο χρήσιμη και η γνώμη μελών με ελάχιστη συμμετοχή) να μας πουν την γνώμη τους.

Στα ειδικά θέματα υπάρχουν λύσεις. Για παράδειγμα αντι για μεγεια, καλοφόρετο κ.λπ. θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε να πατάμε το "thank you" κάποια μέλη ήδη το κάνουν. Αλλά στα ειδικά θέματα θα μπορούμε οταν μαζευτούν αρκετά μέσα σε αυτό το νήμα να τα δούμε ένα προς ένα.

Αυτό που εμένα με απασχολεί είναι ακριβώς η τοποθέτηση του Δημήτρη την οποία βρίσκω εξαιρετικά εύστοχη. Παλιά μέλη απο κάποια στιγμή και μετά βαριούνται και αυτό συμβαίνει σε όλα τα fora. Δεν έχω ούτε εγώ έτοιμη την λύση. Θα πρότεινα όμως να δουλέψουμε λιγο πάνω σε αυτό. Προσωπικά με ενδιαφέρει πολύ και θα επανέλθω.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dm14
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 22 Ιαν 2014, 10:12
10
Has thanked: 108 times
Been thanked: 113 times

Ειναι εμφανες στα δικα μου ματια οτι το φορουμ ειναι η βιτρινα μιας κλειστης παρεουλας, της οποιας τα μελη επιδεικνυουν τα νεα τους αποκτηματα,αλληλοσυγχαιρονται,κλεινουν κ το περιστασιακο ραντεβου για καφεδακι κι αυτο ειναι ολο.
Γι'αυτο κ καποιοι στρεφονται στα ξενα φορα για ενημερωση κ ανταλλαγη αποψεων.
Με σεβασμο
Δημητρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δημήτρη αυτό είναι λάθος. Καφές κανονίζεται ανοικτά για όλα τα μέλη, πλην μερικών εξαιρέσεων όπου ιδιαίτερες συνθήκες δεν επιτρέπουν το προγραμματισμό. Κλειστή παρεούλα δεν υπάρχει, εκτός από μερικά "πηγαδάκια" που σχηματίζονται ακούσια γιατί μερικά μέλη απλά ταιριάζουν στη παρέα. Από όσο καταλαβαίνω, δεν υπάρχουν κλίκες εδώ ή κλειστές παρέες. Απλά κοντινότερες φιλίες.

Και ένα τελευταίο από εμένα. Βλέπεις τo "Ξύρισμα της ημέρας" σε ξένα φόρουμ και τρίβεις τα μάτια σου. Σε εμάς, οι περισσότερες δημοσιεύσεις είναι "ξερές", ενώ μπορεί ο καθένας να γράψει τι του άρεσε, τι όχι, παρατηρήσεις κτλ. Το ανάλογο θέμα σε εμάς είναι απλά ένα ημερολόγιο ξυρίσματος, ενώ θα μπορούσε να είναι πηγή πληροφοριών.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Διαπιστώνω τελικά αυτό που περίμενα... Υπάρχουν παράπονα, τα οποία αν δεν θέλουμε να υπάρχει στασιμότητα και να υπάρξει ενδιαφέρον από όλα τα μέλη, νέα και παλιά, πρέπει να λυθούν. Η αίσθηση του κλειστού club θεωρώ ότι έχει να κάνει με τη συμμετοχή των ίδιων και των ίδιων. Πόσοι είμαστε? 20? Καταννοώ απόλυτα γιατί τα παλιά μέλη βαριούνται. Οι υπόλοιποι δηλαδή που δεν εκφράζουν άποψη, δεν θέλουν να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο? Είναι ευχαριστημένοι δηλαδή? Πολλές φορές βλέπω νέα μέλη, να πάνε να κάνουν κάτι, να γίνουν πιο ενεργοί, κομπλάρονται, επιπλήττονται κι αυτό ήταν. Φόρουμ είμαστε ρε παιδιά, μια παρέα που ανταλλάσσουμε απόψεις κι εμπειρίες για το αγαπημένο μας χόμπυ, χρειάζονται όλα αυτά? Δεν θέλω να ακυρώσω την δουλειά του Αντώνη και του Στέφανου, αλλά κύριοι θεωρώ ότι η τακτική αυτή της απολυτότητας και αυστηρότητας, κάνει κακό στο φόρουμ. Απορώ που δεν το έχετε δει τόσο καιρό κι έπρεπε να γίνει το χθεσινό περιστατικό με τον Γιακουμή και της προσπάθειάς του να μας ενημερώσει(!!!).
geo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 11 Σεπ 2010, 09:17
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 28 times
Been thanked: 39 times

Καλησπερα! Θα ηθελα να πω την αποψη μου για το αν το forum γινεται βαρετο η οχι. Κατα την προσωπικη μου γνωμη δεν ηταν,ουτε ειναι.
Ειμαι γραμμενος απο το 2010, στην ουσια γραφτηκα για να κανω μια ερωτηση. Απο τοτε μεχρι σημερα εχω κανει κατω απο 50 δημοσιευσεις σχεδον σε μια μονο θεματικη ενοτητα (αριθμος παρα πολυ μικρος εως αδικαιολογητος).
Που θελω να καταληξω? Το οτι εγω εχω μικρη συμμετοχη δεν σημαινει οτι το forum δεν με καλυπτει, η οτι εχω καποιο προβλημα με τους διαχειριστες κ.λπ. Ισα ισα εχω παρει πληροφοριες, εχω δωσει οσες μπορω και ξερω, και το οτι μπορει να ασχολουμαι με μια θεματικη ενοτητα δεν σημαινει οτι οι αλλες ειναι βαρετες!
Εν ολιγοις η συμμετοχη εχει να κανει με τον χαρακτηρα του μελους, την προσωπικη του διαθεση,και με το τι ειδους πληροφοριες(γνωσεις) θελει να παρει η να δωσει.
Μιλω προσωπικα για μενα και απλα εχω μια εντυπωση οτι μπορει να ισχυει και για αλλους. :thnx
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5728 times
Been thanked: 5627 times

dm14. Έτσι φαίνεται αλλά είναι έτσι ? Είσαι απολύτως κατανοητός απο μέρους μου σ'αυτό που γράφεις.

Νομίζω πως όποιον και αν ρωτήσεις αν σου απαντήσει ειλικρινά θα σου πεί πως κάτι έχει κερδίσει απο αυτό το forum. Οι περισσότεροι ήρθαν για να μάθουν πέντε και έμαθαν δέκα, κάποιοι άλλοι επιπλέον κέρδισαν και φίλους.

Δυστυχώς τα παιδιά που μένουν στην επαρχία δεν είναι εύκολο να έρχονται σε φυσική επαφή με άλλα μέλη και χάνεται έτσι μία ουσιώδης μορφή επικοινωνίας που δένει τη παρέα ακόμη περισσότερο.

Πιστεύω όμως προσωπικά πως δεν υπάρχει κλειστός κύκλος. Πηγαδάκια ναί. Όταν συναντάς ανθρώπους που αγαπούν ό,τι αγαπάς και σε καταλαβαίνουν είναι φυσικό πέρα απο τα κοινά σας ενδιαφέροντα να κολλήσεις καλύτερα με όσους για παράδειγμα μένουν στην ίδια πόλη, είναι συνομήλικοι, προτιμούν να ξυρίζονται με safety de ή με straight κτλ κτλ, καταλαβαίνεις τί εννοώ.

Η μπάλα χάθηκε επειδή στα νήματα τί παρήγγειλα και τί πήρα δεν ακολούθησαν με την ίδια συχνότητα τα νήματα των παρουσιάσεων.

Δεν είναι όλοι τυχεροί όπως ήμουν εγώ να μας πάρει ένα παλιό μέλος απο το χέρι και να μας δείξει πέντε - δέκα πράγματα σε ένα Σ/Κ όταν κανονικά θα θέλαμε δύο χρόνια και αν.
Μόνος σου λοιπόν, πελαγώνεις. Δεν είναι κακό, δε το γράφω υποτιμητικά. Απλά δε μπορείς ν'ακολουθήσεις ένα ξέφρενο ρυθμό αγορών, αποθαρρύνεσαι και χάνεις το ενδιαφέρον σου.Ειδικά δε όταν οι αγορές σου δεν είναι τελικά ό,τι περίμενες, γιατί η αγορά δεν είναι αυτοσκοπός, να σου αρέσει όμως αυτό που επέλεξες είναι.

Είναι σημαντικό όμως να αναφέρουμε πως σ'αυτό το φόρουμ 8 στα 10 μέλη δίνουν. Και ναί, δυστυχώς παίζει και πάλι η απόσταση αρνητικό ρόλο θα αρκούσε μόνο μία φορά να έρθεις για το "καφεδάκι" για να το διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι. Αν καμμιά φορά πέσεις πάνω στους δύο προσπερασέ τους. Δεν αξίζει το κόπο.

Κάτι ακόμα,

Συχνά όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αναφέρονται τα ονόματα των Δορυφέρων και Slur οι οποίοι δε γράφουν πιά και τους οποίους δε πρόλαβα ούτε και γώ.

Είναι δηλαδή μιά κοινή φράση μεταξύ των μελών να λένε "να σταμάτησε να γράφει και ο Δ. ή ο S. " διαπιστώνοντας τη παθολογία της κατάστασης.
Πρέπει φίλοι μου να καταλάβουμε πως τις δημοσιεύσεις τους τις έγραψαν οι ίδιοι και οι ίδιοι σταμάτησαν να γράφουν. Αν υπήρχε η δυνατότητα να τους ρωτήσουμε το γιατί, δε ξέρω αν θα παίρναμε τις απαντήσεις που μας ικανοποιούν.Ευτυχώς σ'αυτό το forum σε αντίθεση με κάποια άλλα τίποτα σε σβήνεται...Θα το θεωρούσα όμως λάθος αν τύχαινε να έχω μία αντιπαράθεση με ένα μέλος ή και με περρισότερα να σταματούσα να γράφω ξερά μετά απο τόσες χιλιάδες αναρτήσεις.
Αν με πειράξει ο Τάκης δε θα κόψω τη καλημέρα και στον Μάκη.
Αυτοί ήρθαν, έγραψαν, στήριξαν το forum αλλά καλώς ή κακώς αποχώρησαν. Εμείς τί κανουμε ?

Στις προτάσεις τώρα,

α. Να μή μετράνε τα posts Καλημέρα, Καλησπέρα, Χρόνια πολλά και το νήμα του Καλώς ήρθες αθροιστικά με τα υπόλοιπα.
Μόνο με καλημέρες και καλησπέρες έχω 730 επιπλέον ποσταρίσματα, να βάλουμε και καληνύχτα και όνειρα γλυκά και στο τέλος μέσα σε δύο χρόνια φτάνουμε στην εξειδίκευση χωρίς ουσιαστικά να έχουμε γράψει τίποτε άλλο.

β. Να συγχωνευθούν τα νήματα το ξύρισμα της ημέρας και φωτογραφία ξυρίσματος. Έτσι κι'αλλιώς όποιος αναρτεί φωτογραφία την αναρτεί και στα δύο νήματα. Είναι κάπως κουραστικό να πρέπει να μπείς σε δύο θέματα για να δείς το ίδιο πράγμα.

Αυτά, προς το παρον. Θα επανέλθω αφού διαβάσω την αποψή σας και ευχαριστώ για το χρόνο σας.


-edit- Δημήτρη αν αποφασίσουμε να γράψουμε περισσότερα σχόλια στο ξύρισμα της ημέρας ίσως αποδειχθεί μπούμερανγκ που θα πέσει στα μούτρα μας.
Θέλω να πω, μήπως αποδυναμώσουμε χωρίς να το θέλουμε, ακόμη περισσότερο τα νήματα των παρουσιάσεων αφού ό,τι χρειάζεται κάποιος απο πληροφορίες θα το βρίσκει εκεί ? Τα ξένα forum έχουν μιά δυναμική που τους επιτρέπει μιά πιό ελεύθερη διαχείριση θεμάτων χωρίς να χάνουν απο "στεγανά".
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Spiros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 380
Εγγραφή: 13 Αύγ 2013, 15:21
10
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 3843 times
Been thanked: 3639 times
Ηλικία: 60

Την καλησπέρα μου σε όλους.
Παιδιά δεχτείτε την άποψή μου (άποψη νέου στο ΠΞ..).
Ο λόγος που κατ' αρχάς με ώθησε στο να θέλω να γίνω μέλος ήταν να μάθω όσο το δυνατόν λεπτομέρειες και τεχνικές για αυτό..που έμελε τελικά να γίνει..χόμπυ.
Τώρα σχετικά με το forum. Μου αρέσει πολύ που υπάρχουν κάποια πλαίσια τόσο στην γλώσσα όσο και στην θεματολογία.
Σαν άπειρο μέλος δεν είναι και τόσο εύκολο να παραθέτω έστω και άποψη σε θέματα που έχουν γίνει κοινά για τους περισσοτέρους και που τελικά διαπιστώνω κι εγώ αυτά που οι εμπειρότεροι έχουν ήδη καταχωρήσει προ πολλού..πχ δεν θα χρησίμευε σε τίποτα αν διαπίστωνα κι εγώ οτι το Cella δίνει κορυφαίο value-for-money...έτσι προτιμώ να διαβάζω εμπειρίες παλαιοτέρων.
Είναι αλήθεια οτι 'καλημέρες", "καλοξύριστα", κλπ κουράζουν και αποτρέπουν..επίσης για πρακτικούς λόγους συμφωνώ οτι ξύρισμα ημέρας και φωτο πρέπει να γίνουν ένα thread.
Γενικά δεν νομίζω οτι χρειάζονται και πολλά...το forum είναι πολύ-πολύ καλό.
Αυτό που χρειάζεται πάντα και διαχρονικά είναι ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ από ΟΛΟΥΣ έμπειρους και άπειρους. Και νομίζω οτι υπάρχει.
Τί θα λέγατε για νέο thread "Τί μου άρεσε" / "Τί δεν μου άρεσε" πάντα σε θέματα ξυρίσματος με γενικότερο ενδιαφέρον που να προέρχονται από την προσωπική εμπειρία μας.
Σας ευχαριστώ που διαβάσατε την γνώμη μου. :thnx
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”