Προτάσεις για αλλαγή κανόνων λειτουργίας

Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Η σειρά σας κύριοι! :megagrin

Φιλικά
Στέφος
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5375
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4469 times
Been thanked: 5443 times

Να δοθεί μεγαλύτερος χρόνος για την επεξεργασία μιας δημοσίευσης . Αυτό μου έρχεται για την ωρα . Για οτιδήποτε άλλο θα επανέλθω.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ να γράψω κάποιες σκέψεις που δεν έχουν να κάνουν απαραίτητα με την λειτουργία του φόρουμ μόνο, αλλά και ίσως με τον αριθμό των ενδιαφερόμενων στην Ελλάδα. Είναι σκόρπιες σκέψεις και όχι κριτική προς τους 4 υπεύθυνους, στους οποίους οφείλουμε να είμαστε ευγνώμονες για την άμισθη εργασία τους.

Το φόρουμ μου φαίνεται ότι ταιριάζει σε νεότερα μέλη. Αισθάνομαι ότι δεν δίνεται κίνητρο σε παλαιά - και πιο έμπειρα - μέλη να δημιουργήσουν θέματα και περιεχόμενο που θα αναβαθμίσουν τη ποιότητα. Το βλέπω και στον εαυτό μου. Παλιά ήθελα να γράφω δοκιμές, οδοιπορικά και διάφορα, αλλά τώρα απλά βαριέμαι. Δεν ξέρω αν είναι το περιβάλλον στο φόρουμ ή έχω αλλάξει εγώ.

Όπως είπα, εγώ αισθάνομαι ότι το φόρουμ μας είναι κάτι σαν ένα μεταβατικό στάδιο. Δηλαδή, γράφεσαι, μαθαίνεις για το παραδοσιακό ξύρισμα και μετά όσο περνάει ο καιρός λιγοστεύουν οι δημοσιεύσεις. Ίσως είναι το Ελληνικό περιβάλλον που δεν αφήνει το φόρουμ να φτάσει μια "κρίσιμη μάζα", έτσι ώστε να έχει πολύ πιο ενδιαφέρον για όλους.

Για μένα, οι αυστηροί κανόνες όσον αφορά τα λινκ, τα greeklish κτλ αποξενώνουν κατά κάποιο τρόπο τα μέλη για τα οποία το φόρουμ είναι φτιαγμένο, δηλαδή τους νεότερους.

Όσον αφορά τις προτάσεις, θα επανέλθω στις επόμενες μέρες. Πολύ θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για τα παραπάνω.

ΥΓ. +1 για την πρόταση του Άρη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
nikos.a

Συμφωνώ και με τον Άρη αλλά και με τον Δημήτρη. Τα είπα και χτες, αλλά με κάλυψαν. Απ' όταν γράφτηκα, έχουν γραφτεί 200 μέλη και συμμετέχουν ενεργά στις συζητήσεις ούτε 10. Εμένα με προβληματίζει αυτό. Σίγουρα ενδιαφέρονται από τη στιγμή που γράφονται σε ένα φόρουμ, αλλά κάποια πράγματα προφανώς τους κακοφαίνονται.
Γιώργος.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 00:03
10
Has thanked: 67 times
Been thanked: 23 times
Ηλικία: 48

Με τα greeklish διαφωνώ κάθετα Δημήτρη.. ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή το φόρουμ απευθύνεται περισσότερο στους νέους και εκεί συντελείται αυτός ο βιασμός της γλώσσας μας, πρέπει να είμαστε πάρα πολύ προσεκτικοί.
Η λύση βέβαια, δεν είναι η καταστολή αλλά η ενημέρωση. Ωστόσο, με το να δίνεις βήμα σ' αυτό το μόρφωμα συμμετέχεις στην ευθύνη της καταστροφής της γλώσσας και της αμορφωσιάς των νέων.
Νομίζω ότι κάθε φόρουμ που σέβεται τον εαυτό του δεν επιτρέπει την χρήση τους.

Για όλα τα υπόλοιπα στην ανάρτησή σου, συμφωνώ.
Ή δίδαξε, ή μάθε, ή φύγε...
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5375
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4469 times
Been thanked: 5443 times

dimitris έγραψε: Αισθάνομαι ότι δεν δίνεται κίνητρο σε παλαιά - και πιο έμπειρα - μέλη να δημιουργήσουν θέματα και περιεχόμενο που θα αναβαθμίσουν τη ποιότητα. Το βλέπω και στον εαυτό μου. Παλιά ήθελα να γράφω δοκιμές, οδοιπορικά και διάφορα, αλλά τώρα απλά βαριέμαι. Δεν ξέρω αν είναι το περιβάλλον στο φόρουμ ή έχω αλλάξει εγώ.
Συμφωνώ με τον Δημήτρη. Το ίδιο περίπου αισθάνομαι και εγω .Οσο περνάει ο καιρός τόσο και εγω βαριέμαι και δεν συμετέχω με την όρεξη που είχα παλαιότερα. Πέραν απο κάποιες προτάσεις για αγορά εξοπλισμού προς νέα μέλη δεν υπάρχει κάτι που να δίνει κίνητρο στα παλαιότερα μέλη να έχουν μεγαλύτερη συμετοχή , και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα απο τις πολυ λίγες δημοσιεύσεις παλαιών και αξιόλογων μελών.

Και εγω συμφωνώ απόλυτα με τον Γιώργο οσον αφορά την χρήση greeklish. Δεν πρέπει να επιτραπούν σε καμία περίπτωση , είναι περαιτέρω καταστροφή και βιασμός της γλώσσας μας
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Με χαρα διαπιστωνω οτι υπαρχουν οντως προβληματισμοι. Και λεω "με χαρα", γιατι αποδεικνυετε οτι σκεφτεστε οταν συμμετασχετε, και δεν ειναι χαβαλες.

Αυτο που θελουμε, εκτος απο τα "θετικα" και "αρνητικα", ειναι να γινουν συγκεκριμενες προτασεις. Τι κινητρο πιστευετε οτι πρεπει να δωθει?

Ειχαμε προσπαθησει πιο παλια να κανουμε ενα πακετο οδοιπορο, ωστε να δωσουμε σε ολους που εχουν ορεξη, τη δυνατοτητα να δοκιμασουν και να περιγραψουν τις εμπειριες τους. Ο Αντωνης μπορει να σας περιγραψει καλυτερα το σοκ μας οταν ειδαμε πως ειχε καταντησει σε λιγοτερο απο εναμιση χρονο!
Προσωπικα ο ιδιος, ποσες φορες εχω παροτρυνει να γραψετε, να γραψετε, να ανοιξετε νεα νηματα για πραγματα που δοκιμαζετε και να κανετε παρουσιασεις? Τι αλλο να κανω? Να τις γραψω εγω? Δεν μπορω! Τι παρουσιαση να κανω για μια κρεμα που την εχω δοκιμασει μια φορα, αντε δυο? Τι παρουσιαση να κανω για το Costa Brava (λεμε τωρα), ενω την τελευταια φορα που το μυρισα ηταν στις αρχες της δεκαετιας του 90?

Βοηθατε, να βοηθησουμε! :megagrin


:thnx
Εικόνα
arxiloxos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2013, 08:56
10
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 55

Αισθάνομαι οτι κάποιοι δεν ελαβαν το μήνυμα.Απόδειξη οτι τυπολατρικά εστειλαν καποιες απο τις παρατηρήσεις κατευθείαν στα σκουπιδια,κλειδώνοντας το θεμα.Ας γινοταν μια εξαίρεση στην cella τοσο τρομερό θα ηταν?Και το λεω αυτο γιατι αυτο το νημα ειναι για προτασεις και οχι για παράπονα.
Δλδ που θα γραψω εγω για την αυστηρότητα που δειχνουν καποιοι σε νέους για τα λαθη που κανουν?.Υπαρχει η απαίτηση νομιζω κάποιος που θα μπει εδω η να εχει βγαλει harvard στο ξυρισμα με την μια,η να εχει μελετήσει πρωτα τον Μπαμπινιώτη και μετα να γράφει.
Αυστηρότητα εχω διαπιστωση ακομα και σε παλιους απο διαχειριστές.Ονοματα ευχαρίστως με πμ σε οποιον ζητήσει με τα παραδείγματα.
Πιστευω οτι οποιοδηποτε forum πρωτα πρεπει να ειναι διασκεδαση και μετα ψυχαναγκασμός.
Στεφανε εγω αυτο με την μαμα και τα παιδια στο τραπεζι δεν το δεχομαι.Και ποιος ειμαι εγω? Κανενας!Αλλα πολλοι σαν και εμενα που χαλιουνται με καταστασεις πανε να κανουν το forum κλειστο κλαμπ, μονο αυτών που δεν παρεξηγούνται.
Συνοψίζοντας θα ήθελα καποια λαθη να περνανε πιο' ντουκου' που λεμε.Εξαιτιας σας εμαθα να ξυριζομαι σωστα και θα ηθελα να το συνεχισω.Εξαιτιας σας θα αγοραζω νεα προιοντα,αρκει ολα αυτα να διαβαζονται πρωτα.Χωρις ομως να πρεπει να τρεμει το χερι για το ποιο λαθος θα γινει και η παρατηρηση μετα.

Μετα εκτιμήσεως,ενα απλό και άσημο μέλος.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10535
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26212 times
Been thanked: 25649 times

Επιφυλάσσομαι να πω περισσότερα λίγο αργότερα, καλό είναι οι ευαίσθητοι χαρακτήρες να μην τα πάρουν και τόσο προσωπικά.

Επί του παρόντος θέλω μόνο να πω ότι, από το να ανοίξει μια συζήτηση σχετικά με κάποιες προτάσεις για τροποποιήσεις/βελτιώσεις (ασχέτως το τι πιστεύουμε ο καθένας), μέχρι του να πάμε στο άλλο άκρο φίλε Αρχίλοχε, συγνώμη αλλά δεν το δέχομαι. Ναι, όταν κάτι είναι off topic θα πρέπει να διορθώνεται, είναι βασικά πράγματα αυτά και όχι προς συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Αντώνη, χωρίς να θέλω αυτή τη στιγμή να πάρω θέση γενικά, ειδικά όμως για το κομμάτι των offtopic posts, πρέπει να το δούμε λίγο πιο σφαιρικά. Π.χ είχε προταθεί και στο παρελθόν (όχι από εμένα) τα νήματα "τι πήρα-ήρθε σήμερα" και "τι δημοπράτησα-αγόρασα" να μη γεμίζουν με στην ουσία ασχετα πόστ του στυλ "Μπραβο!" - "Καλοφόρετο" κτλπ. Κι εγώ έγραφα τέτοια στην αρχή αλλα μετά όταν κάποια στιγμή είδα ότι ήθελα να δω την αγορά κάποιου μέλους και έβλεπα σελίδες επι σελίδων με άσχετα post, σταμάτησα μαχαίρι.

Θέλω να πω πως ειδικά το θέμα με το offtopic καλό θα ήταν να το δούμε πιο συνολικά, σε όλες του τις πτυχες και χωρις να θεωρείται κάτι δεδομένο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”