Δημιουργια νεων υποκατηγοριων

Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Αχ βαχ

καντο πιο γενικο Στεφο μαζι ΚΑΙ τα κινητα
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Να πω κ εγω μια ιδέα? Στα μέσα δεν μπαίνει και μια υποκατηγορία για λεπίδες διπλής κόψης?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δημήτρης την 19 Οκτ 2010, 10:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Have a look!

:dontpanik
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εικόνα

(για οποιον ξεχασε την υπαρξη του θεματος..)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εγώ θα έλεγα να μην μπει τίποτε (ειδικά άσχετο με το ξύρισμα).
Απεναντίας να βγούν μερικά γενικά , εκτός ξυρίσματος θέματα.
Το φόρουμ έχει πρωταρχικό στόχο το ξύρισμα.
Καλό θα ήταν να μείνει έτσι.
Μάλιστα είναι το μοναδικό για ξύρισμα στα ελληνικά.

Για ποτά , υπάρχουν πολλά.
Για ουίσκι μόνο υπάρχουν 2 ελληνόφωνα.
Για μπύρες είναι περισσότερα , όπως και για κρασιά.

Για ρολόγια υπάρχουν επίσης 3-4.
Για αθλητικά και αυτοκίνητα μη το ψάξουμε καλύτερα!

Για τομείς ψυχαγωγίας επίσης γίνεται χαμός.

Για θέματα υπολογιστών , προγραμματισμού , κινητών τηλεφώνων (μεγάλη επιτυχία στην ελλάδα, αντίθετα από τις ξυριστικές de) , gps , υπάρχουν πάμπολα εξειδικευμένα φόρουμ , στελεχωμένα από γκουρού , με τρομερή ενημέρωση.

Πολύ σημαντικός είναι κι άλλος παράγοντας.
Λόγω θεματολογίας , τα περισσότερα μέλη είναι άνδρες.
Και οι περισσότεροι απ'όσο έχω καταλάβει δεσμευμένοι.

Σε φόρουμ που μπαίνουν πολλές γυναίκες
και μπαίνουν και διάφοροι "γαμπροί" , αρχίζουν αμέτρητα θέματα με χιλιάδες posts
τα οποία αποτελούνται μόνο από smileys με αγκαλίτσες, φιλάκια, αρκουδάκια , ανθοδέσμες
και αναρίθμητες φωτογραφίες με ηλιοβασιλέματα , ουράνια τόξα , καμπριολέ παρκαρισμένα σε σούπερ παραλίες , οπότε το φόρουμ καταντάει ΧΡΥΣΟ ΚΟΥΦΈΤΟ ....

(Αν ο Στέφανος που ζει εκτός ελλάδος δεν γνωρίζει τι εστί χρυσό κουφέτο, περιληπτικά συνοψίζω ότι ήταν εκπομπή της παρουσιάστριας Ανίτας Πάνια , όπου πήγαιναν διάφοροι περιθωριακοί , αναξιοπαθούντες , κρετίνοι , ανάπηροι για να βρουν το ταίρι τους).

Κάθε γυναικείο post , ακόμη και του τύπου "σήμερα βρέχει στο Μεσολόγγι" ακολουθείται από εκατοντάδες απαντήσεις γεμάτες συγχαρητήρια , θαυμασμό , συγκίνηση , δηλώσεις ότι δεν έχουν ακούσει ανατριχιαστικότερη διαπίστωση ... βροχόπτωσης , θαυμασμό για την πόλη του Μεσολογγίου , την ιστορία της πολιορκίας και της εξόδου με copy-paste 150 σελίδες από την ιστορία του ελληνικού έθνους του παπαρηγόπουλου και άλλων κτλ κτλ κτλ



Θα θέλατε το φόρουμ να γίνει κάπως έτσι;;;

Εγώ καθόλου.
Απεναντίας θα αποχωρούσα από ένα τέτοιο φόρουμ.
Υπάρχουν δεκάδες άλλα , για όποιον θέλει να παρακολουθήσει ιντερνετικό φλέρτ μεταξύ αγνώστων ...
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μπάμπη είμαστε στην ίδια σελίδα, δεν επιθυμούμε το Forum να γίνει αυτό που περιγράφεις. Όμως το ξύρισμα είναι μέρος της ανδρικής περιποίησης η οποία επίσης δεν έχει θέση σε πολλά άλλα forums και σε εμάς δεν έχει ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή, (π.χ. ένδυση) και αυτό είναι κάτι που θα ήθελα. Τώρα τα λοιπά θέματα καλό είναι να υπάρχουν, ώστε να μπορεί κανείς να ενημερωθεί επιφανειακά για κάτι που τον ενδιαφέρει αλλά δεν γνωρίζει και στην συνέχεια να κατευθυνθεί αλλού.
π.χ. ένα θέμα για τα αυτοκίνητα δεν θα υποκαθιστούσε το forum των 4 τροχών ή δεν ξέρω ποιο άλλο έχει μεγάλη συμμετοχή, αλλά θα ήταν η απαρχή για κάποιον που ενδιαφέρετε για κάτι να πάρει βασικές γνώσεις και κατευθύνσεις από άλλα μέλη.
Η ανδρική περιποίηση και φυσικά το παραδοσιακό ξύρισμα παραμένει πάντα κεντρική θεματολογία του forum. Σε ότι αφορά φαιδρά Posts, θέματα και άτομα , νομίζω έχεις καταλάβει μια και είσαι καιρό μαζί μας, ότι υπάρχει μηδενική ανοχή.
Αυτό το forum θα παραμείνει σοβαρό και με τάξη, άσχετα αν κάποιοι προσπάθησαν και ίσως προσπαθήσουν ξανά στο μέλλον να την διαταράξουν.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 19 times
Ηλικία: 43

Μπαμπη εισαι φοβερος. χρυσο κουφετο? :bigsmilie ελιωσα στο γελιο.
τωρα στα σοβαρα. ο Ανδρεας ο Αποστολος και ο Στεφανος δεν μασανε και οποιος παει να χαλασει το κλιμα στο φορουμ θα παρει τον....
μην φοβασαι για τιποτα.
υπαρχουν θεματα εδω που ουτε εμενα με ενδιαφερουν αλλα ουτε με ενοχλουν και ουτε ειναι ασχημο πιστευω να υπαρχουν. παραδειγμα ο Δημητρης οπως φαινεται εχει μεγαλη "τρελα" για το αμαξι του δεν θα γινουμε ομως ποτε φορουμ για το πως θα καθαρισουμε σωστα ενα αμαξι (αν και ο Δημητρης μπορει να δωσει φοβερες οδηγιες).
οπως δεν ειμαι οπαδος ουτε τις γραβατας ουτε του πολυ κλασικου γενικα οπως και να το κανουμε ειναι αντρικα θεματα και εχουν λογο να υπαρχουν εδω.
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

πολύ ενδιαφέρον θέμα έθιξες, Στέφο.
διάβασα όλα τα σχόλια --όλα λογικά και τεκμηριωμένα ιδίως του Μπάμπη!
ομολογουμένως, σκεφτόμουν κι εγώ τι όντως ανήκει εδώ, τι όχι και τι άλλο αξίζει να προστεθεί.

SAFE PROGRESSION
πάντως, κατ'εμέ, το φόρουμ ως έχει δεν υστερεί σε τίποτε το ουσιώδες από άποψη ετερογένειας.
έχει εξελιχθεί σφαιρικά και ποιοτικά, διατηρώντας παράλληλα το σεμνό χαρακτήρα του.

HOW ABOUT...
γενικά, μήπως η εισαγωγή νέων κατηγοριών θα μπορούσε να γίνει "δι'ανατάσεως χειρός"?
δηλ. με ένα poll αρχικά πχ, σε στυλ reconnaisance flight, αναγνωριστική πτήση, διερεύνηση ενδιαφέροντος, κ.τ.ό.?

...GUY COOKING?
πιο συγκεκριμένα, σκεφτόμουν μήπως μια υποκατηγορία με τίτλο "αντρομαγειρέματα", να ενδιέφερε ορισμένους, ιδίως εργένηδες, με περιορισμένα οικονομικά, που διστάζουν να μπουν σε επαγγελματικά φόρουμ με λεπτομερείς οδηγίες, ειδικά σκεύη, κτλ.

ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ
πολλοί από τους εργένηδες της εκκλησίας μου που δε σκαμπάζουν από μαγείρεμα, εκτίμησαν τις οδηγίες μου για απλές συνταγές αρχαρίων -a Man, a Plan, and a Can- γιατί όπως είπαν
α) και εξοικονόμησαν χρήματα πεταμένα στα φαστ φουντ,
β) και εντυπωσίασαν την καλή τους με κάτι προσωπικά ετοιμασμένο.

ίσως το τελευταίο πράγμα που έχει ανάγκη το φόρουμ να είναι μη classic shavers όπως εγώ!
(no names please!)
ακούω απόψεις.

Μάικ
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Good morning Mike!

Το ειχαμε θιξει στο παρελθον το θεμα "ανδρες και μαγειρικη" και ειχαμε μια καποια καλη επιτυχια με συνταγες και likes / dislikes αλλα καποιοι εδω μεσα φροντισαν να το μ@μησουν το θεμα με την ατελειωτη αρνητικη κριτικη τους γιατι δεν τους αρεσαν οι συνταγες. Εχουμε μερικους που μαγειρευουν εδω και σιγουρα δε μιλαω για το αν ξερουν να βρασουνε αυγα ή μακαρονια. Εχουμε και επαγγελματια μαγειρα στις ταξεις μας που εργαζεται πανω απο 10 χρονια σε τουριστικη περιοχη. Οπως ειπα, ο εγωισμος μερικων κατεστρεψε το θεμα. Δεν πειραζει. Στην καταλληλη χρονικη στιγμη, και εφοσον τα μελη αρχισουν να δειχνουν σημαδια ωριμοτητας θα το ξεκλειδωσουμε το θεμα και παλι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Μάικ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 20:11
13
Τοποθεσία: Oregon, USA
Been thanked: 1 time
Ηλικία: 62

wow, σ'ευχαριστώ πολύ Στέφο για την αστραπιαία και αναλυτική απάντηση.
πο πο, έτσι ε?

το ανέφερα μόνο και μόνο γιατί όταν ρώτησα τους φίλους μου γιατί δεν πάτε σε κάποιο σάιτ μαγειρικής που κατακλύζουν το δίκτυο να ενημερωθείτε, ξέρεις τι απάντησαν?

«πήγαμε, Μάικ, αλλά όλα τα σχετικά φόρουμ κυριαρχούνται από κακόβουλες γυναίκες, και φοβάσαι να ρωτήσεις κάτι μη και σου βγάλουν το μάτι.»

δυστυχώς, αληθεύει αυτό.
την ίδια οδυνηρή διαπίστωση έκανα κι εγώ ως αυτόπτης μάρτυρας :bigsmilie αν κοιτάξεις τριγύρω θα δεις ότι και οι λίγοι άνδρες μέλη σε αυτά, σπάνια συμμετέχουν--εγώ σε όσα μπήκα έγινα μονομιάς στόχος!

και οι μεν απλές συνταγές μου έγιναν ανάρπαστες στην πλειοψηφία τους, οι δε ίδιες κυρίες τις μετέφεραν σε άλλα σάιτ ως "δικές" τους δήθεν, αντιγράφοντας κατά λέξη ως και την ορολογία μου! όταν μου το σφύριξαν κάποιες «φίλες» τους, και έθεσα τις υπαίτιες προ των ευθυνών τους, ξέρεις τι απάντησαν? «ε... καλά να 'μαστε, καλέ! την υγειά μας να'χουμε.»

ακούς? ακούω!
ε, αηδίασα, να σου πω την αμαρτία μου.
έκτοτε, όποτε διαπιστώνω συμπτώματα υποβάθμισης του κλίματος ενός φόρουμ, οι εξηγήσεις περιττεύουν. παίρνω το καπελάκι μου, χαιρετώ, και αναχωρώ ως τζέντλεμαν.

γι'αυτό, Στέφο, αν ποτέ ξανάνοιγες το θέμα μην επιτρέψεις καν σχόλια/κριτικές. όποιος έχει απορίες ας γράφει ΠΜ και η απάντηση ας δημοσιεύεται ανωνύμως για όλους, μη και κάνας άλλος έχει παρόμοια απορία.

με κάλυψες πλήρως πάντως με την ειλικρινή απάντησή σου. γι'αυτό και μόνο σ'ευχαριστώ!
ας το αφήσουμε για την ώρα, λοιπόν.
Μάικ
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Προτάσεις”