Ομαδικές αγορές πρόταση.

Απάντηση
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Σκέφτηκα το εξής.Επειδή υπάρχουν πολλά διαφορετικά ιντερνετικά 'μαγαζιά' και επειδή καθένας αγοράζει από όποιο τον εξυπηρετεί και,ακόμα,επειδή πολλές φορές τα μεταφορικά είναι δυσανάλογα υψηλά σε σχέση με την αξία ενός σαπουνιού πχ,τί θα λέγατε αν εκδήλωνε κάποιος πρόθεση αγοράς από ένα συγκεκριμένο και αναλάμβανε την παραγγελία και όποιου άλλου ήθελε κάτι από τον συγκεκριμένο πωλητή,αλλά δίσταζε να το παραγγείλει?
Για να το κάνουμε λιανά.Θέλω να πάρω ένα σαπούνι από ένα γερμανικό-αγγλικό-κινέζικο-οτιδηποτέζικο ξυριστικό site.Δημιουργώ ένα νήμα που το αναφέρω και προσκαλώ όποιον ενδιαφέρεται να παραγγείλει κάτι που θέλει από εκεί,θέτοντας παράλληλα-αν επιθυμώ-και καταληκτική ημερομηνία για την εκδήλωση ενδιαφέροντος.Με αυτό τον τρόπο και θα γλιτώνουμε άσκοπα μεταφορικά και καλύτερες τιμές μπορούμε να πετυχαίνουμε,και θα αλληλοεξυπηρετούμαστε.Τα διαδικαστικά θα τα συννενοούνται οι συμμετέχοντες μεταξύ τους,ποιός θα αναλάβει πχ την συγκεντρωτική παραγγελία ή την παράδοση σε όσους ενδιαφέρθηκαν και με ποια χρέωση.
Αφορμή για την πρόταση στάθηκε το οτι υπάρχουν δεκάδες ξεχωριστοί πωλητές,που μπορεί από τον καθένα να θέλει κάποιος από ένα πακετάκι λεπίδες,μικρής αξίας προφανώς.Γιατί να περιμένει να συγκεντρώσει 3-4 προιόντα από τον ίδιο για να παραγγείλει?Και να μην μοιραστεί με όποιον ενδιαφέρεται την παραγγελία.Ουσιαστικά,πρόκειται για ομαδικές παραγγελίες,αλλά όχι ανά προιόν,αλλά ανά κατάστημα.Για μένα ας πούμε,τα ισπανικά aftershaves έχουν ακριβά μεταφορικά-Floid,Myrsol κτλ-.
Φαντάζομαι κατανοήσατε την πρότασή μου.Ελπίζω να βρει ανταπόκριση και να εφαρμοστεί.Δεν ξέρω αν έπρεπε να το αναφέρω στο τόπικ των αγορών.Αν χρειάζεται,μετακινήστε το εσείς.Ευχαριστώ!
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Εγώ είχα προτείνει κάτι παρόμοιο στο παρελθόν, νομίζω και κάποια άλλα μέλη. Θεωρώ πως η πρόταση αυτή είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα μιας και θα βοηθηθούμε πάρα πολύ με τα μεταφορικά (ειδικά τώρα που και το uSPS τα έχει ανεβάσει αδικαιολόγητα ψηλά). Για καλύτερη οργάνωση συμπληρώνω την πρόταση του paratairosexthros και προτείνω να δημιουργηθεί μία κατηγορία στις αγορές με μία ονομασία του στυλ "Προτάσεις-Αγγελίες Ομαδικών αγορών" όπου ο διοργανωτής (αυτός που προτείνει το κατάστημα ή τον πωλητή και που θα αναλάβει τις διαδικασίες της οργάνωση, συγκέντρωσης χρημάτων, παραλαβής των αντικειμένων και αποστολής τους εντός Ελλάδας) θα προτείνει προιόν, πωλητή με χαμηλότερο κόστος/καλύτερη απόδοση-ποιότητα και θα ζητά όσους συναγοράστές ακόμα ο ίδιος επιθυμεί με καταληκτική ημερομηνία υποβολής δηλώσεων. Αν θέλει ο διοργανωτής μπορεί να περιορίζει τα μέλη που μπορούν να συμμετάσχουν βάσει λογικών κριτηρίων : τοποθεσία, αριθμός δημοσιεύσεων κτλπ.

Ένα παράδειγμα :

Τίτλος θέματος : "Ζητούνται 2 για αγορά από connaught - Θεσσαλονίκη- λήξη 13/10"

Διοργανωτής : Αλέξης
Κατάστημα : connaught
Προτεινόμενο προιόν : ελεύθερο από site -έως 500 γρ ανά άτομο
Λήξη υποβολής δηλώσεων : 13/10
Τοποθεσία : Θεσσαλονίκη

Ζητάω 2 ακόμα άτομα για αγορά από connaught, ελεύθερη επιλογή προιόντος έως 500 γρ ανά άτομο, μόνο Θεσσαλονίκη. Λήξη υποβολής δηλώσεων ενδιαφέροντος 13/10."
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10561
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26420 times
Been thanked: 25885 times

Ας μεταφέρω και εγώ την άποψή μου, η οποία και δεν είναι δεσμευτική για κανέναν, μιλάω ως απλό μέλος (και όχι ως συντονιστής). Εγώ προσωπικά δεν βλέπω την ανάγκη να δημιουργηθεί νέα κατηγορία (ή και ιδιαίτερο νήμα) μόνο για το τι προτείθεται να αγοράσει κάποιος. Μπορεί κάλλιστα ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για κάποια ομαδική αγορά να ρίξει την πρόταση στο νήμα "Σούπα" πχ (ή και σε άλλο νήμα αν υπάρχει το κατάλληλο έδαφος, για παράδειγμα "Προσφορές στο ebay") και αν δει ότι υπάρχει ενδιαφέρον, την οργανώνει στην ήδη υπάρχουσα υποκατηγορία. Αν δείτε την πλειοψηφία των ομαδικών αγορών (ιδιαίτερα αυτές του τελευταίου χρόνου) κάπως έτσι έγιναν.

Αλλά οκ, ξαναλέω ότι είναι καθαρά προσωπική άποψη και όχι δεσμευτική. Αν νομίζετε ότι θα διευκολυνθείτε κάπου, να το συζητήσουμε.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Η αρχική μου πρόταση σχηματικά είχε ως εξής(στο κατάλληλο νήμα):
Σκέφτομαι να παραγγείλω ένα πινέλο από το τάδε ολλανδικό κατάστημα.Υπάρχει κάποιος που να θέλει κάτι,οτιδήποτε από εκεί?Αν ναι,πείτε μου να το κανονίσουμε μεταξύ μας.Προθεσμία υποβολής ενδαιφέροντος 20/10(το βιάζομαι βλέπετε το πινελάκι..)
Νομίζω θα ήταν χρήσιμο ένα τέτοιο νήμα,που θα είχε συγκεντρωμένες τις προθέσεις αγορών από όλους όσοι θα διατίθενταν να αλληλοεξυπηρετηθούν.Έτσι και δεν θα χρειαζόταν να ψάχνουμε στο φόρουμ ποιος και που θέλει να κάνει μια αγορά και θα είχαμε σημείο αναφοράς γι'αυτό το σκοπό.Για να γίνει όμως αυτό,προφανώς και θα πρέπει να συμφωνούν κάμποσοι και να το μας το δηλώσουν εδώ πχ.
Σημειωτέον οτι δεν έχω στο μυαλό μου κάποια συγκεκριμένη αγορά από κάπου,αλλά έχω βρει ενδιαφέροντα και φτηνά πράγματα σκορπισμένα ανά την υφήλιο(από κρέμα palmolive με αλόη μέχρι pinnaud clubman μέχρι 444 κοκ.),που στην παρούσα δεν με συμφέρει να παραγγείλω μεμονωμένα.Με μία ματιά στην συγκεκριμένη υποκατηγορία των αγορών ας πούμε,θα ξέρει αν υπάρχει ενδιαφέρον για το ολλανδικό κατάστημα που λέγαμε και θα ξανασκεφτεί αν θα παραγγείλει εκείνη την κρέμα με άλλες προυποθέσεις.
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
zakman35
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Σεπ 2013, 22:03
10
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Εγώ συμφωνώ με το να υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία group buys. Πιστεύω πως έτσι θα είναι πιο εύκολο να οργανωθούν ομαδικές αγορές με μεγαλύτερη συμμετοχή και επιτυχία.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Και αυτό δεν κάνει δηλαδή;
Μπερδεύτηκα λίγο. :shocking
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
zakman35
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 24 Σεπ 2013, 22:03
10
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Κάνει και παρακάνει, ευχαριστώ Αντρέα.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ωραία...
Κανένα πρόβλημα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Θα μπορούσε το υπάρχον νήμα να χρησιμοποιηθεί και για τη διερεύνηση ενδιαφέροντος για μια συγκεκριμένη αγορά ή κατάστημα ?
Εάν όχι, τότε νομίζω πως θα εξυπηρετούσε η δημιουργία ενός διερευνητικού/προπαρασκευαστικού νήματος, όπου θα εκδηλώναμε κυρίως την πρόθεση για κάποια ομαδική αγορά και όχι την οριστική απόφαση.
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”