Βαθμοί...

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Παρακαλώ καταθέστε τις προτάσεις σας για τους βαθμούς.
Σε αυτή την μορφή

π.χ.
  1. Νήπιο 0 Δημοσιεύσεις
  2. Δημοτικό 300 Δημοσιεύσεις
  3. Γυμνάσιο 600 Δημοσιεύσεις
  4. Λύκειο 1200 Δημοσιεύσεις
  5. Εξειδίκευση 2400 Δημοσιεύσεις
  6. Δάσκαλος Ξυρίσματος 4800 Δημοσιεύσεις
  7. Καθηγητής Ξυρίσματος 8000 Δημοσιεύσεις
  8. Διδακτωρ Ε.Α.Ξ. 15000 Δημοσιεύσεις
Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει η δυνατότητα προσωπικού βαθμού, αν το κάνω αυτό είναι μόνο κατά εξαίρεση.

:thanks

Φιλικά
Ανδρέας
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Η πρόταση μου :

Μετονομασία της Κλίμακας από Βαθμοί σε Βαθμίδες ή Επίπεδο

1. Εισαγωγική/ο 300 Δημοσιεύσεις
2. Βασική/ο 600 Δημοσιεύσεις
3. Μέση/ο 1000 Δημοσιεύσεις
4. Ανώτερη/ο 2000 Δημοσιεύσεις
5. Ανώτατη/ο 4000 Δημοσιεύσεις
6. Εξειδίκευση 7000 Δημοσιεύσεις
7. Καθηγεσία 9000 Δημοσιεύσεις
8. Αυθεντία ( π.χ. Κωνσταντίνος ) 12000 Δημοσιεύσεις
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Θα μπορούσαμε να βάλουμε κατηγορία "Κωνσταντίνος" ως τον ανώτατο βαθμό! :megagrin
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Ακριβώς ή θα μπορούσαμε να ορίσουμε κατηγορία Κωνσταντίνος !!! μετά την Αυθεντία
Έτσι και αλλιώς μια Κατηγορία μόνος του είναι.
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Νομίζω ότι ίσως να παίρνει μια βελτίωση/αλλαγή/παρακίνηση το όλο σύστημα.

Πιθανόν να χρειάζετε κάτι που να ιντριγκάρει/παρακινήσει και τα μέλη που έχουν γραφτεί αλλά είναι στο παρασκήνιο και δεν ποστάρουνε. Είμαστε πάνω από 400 άτομα, οι πιο active είναι καμμιά 50αριά; Άδικο δεν είναι αυτό;

Θα μπορούσαμε να βγάζουμε κάθε μήνα για παράδειγμα τον rookie του μήνα για ποσταρίσματα από νέα μέλη, να έχουμε τους MVP σε κάθε κατηγορία (πινέλα, ξυράφια DE, ξυράφια straight, κρέμες/σαπούνια, αρώματα, video, κ.ο.κ), να δημιουργήσουμε ένα hall of fame που εκεί όντως θα μπαίνουν άτομα με ποσταρίσματα από ένα συγκεκριμένο αριθμό και πάνω, ή άτομα που έχουν προσφέρει στην κοινότητα και είναι φόρος τιμής προς αυτούς να μπούνε στο HOF.

Οι βαθμοί σαφώς μπορούνε να αλλάξουνε, το θέμα δεν είναι να με φωνάζουν πρόεδρο ή πρύτανη, αλλά να έχουν όλοι το κίνητρο να γράψουν κάθε μέρα έστω και μια "καλημέρα", για αρχή να δηλώσουν απλά την παρουσία τους. Είναι σημαντικό να ενδυναμωθεί κι άλλο η κοινότητά μας, έχουμε τρομερά αξιόλογα άτομα και αυτό αποδεικνύεται καθημερινά. Όλοι μπορούμε να κάνουμε αυτό το φόρουμ γνωστό με την συμμετοχή μας και στο εξωτερικό και να απολαμβάνουμε της αποδοχής και του σεβασμού των άλλων αντίστοιχων φόρα.

Έδωσα μερικές σκέψεις μου για το φόρουμ, ελπίζω να μην σας τα έκανα τσουρέκια ούτε Zeppelin, μπορεί να είναι και μπαρούφες αυτά που είπα, μπορεί και όχι. Εγώ θεώρησα σωστό να τα μοιραστώ μαζί σας :megagrin

Η κόρη μου είναι άρρωστη και έχει ξενύχτι απόψε, οπότε είπα να είμαι δημιουργικός :ninja_hide
Θέλει κανείς να κάνω καμμιά sniperia στο ebay? :hystericalbs1

ΥΓ: Ανδρέα σόρρυ γιατί πιθανόν να ξέφυγα από αυτό που ζήτησες!
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
NavalArchitect

Αντρέα, Γιάννη ευχαριστώ, μην ξεχνάτε ποτέ πως κι εγώ κάνω λάθη και πως επίσης μαθαίνω με όλους εδώ. Πολύ ενδιαφέρον το post του Γιώργου και σηκώνει συζήτηση βέβαια αλλά σε πρώτη φάση η 'κανονική' διάρθρωση βαθμών στο στυλ που έγραψε ο Αντρέας μου φαίνεται εντάξει (και για τους αριθμούς τα συζητάμε και τα βρίσκουμε).

Βέβαια σιγά-σιγά μια μετεξέλιξη σε ένα απλό κι ωραίο υβριδικό μοντέλο που θα έχει στοιχεία σαν αυτά τα πολύ ενδιαφέροντα που προτείνει ο Γιώργος αλλά και στοιχεία από το ήδη υπάρχον σύστημα με βαθμίδες, μάλλον θα είναι ό,τι καλύτερο.

Υποθέτω όμως πως για κάτι τέτοιο ίσως να απαιτούνται και κάποιες παραπάνω ώρες δουλειάς από τους συντονιστές, κλπ. οπότε ας το έχουμε και αυτό στο μυαλό μας.

Γιώργο εύχομαι περαστικά για τη μικρή!
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Κωνσταντίνε ευχαριστώ για τις ευχές :megagrin

Σίγουρα ένα μοντέλο που θα περιλαμβάνει τα πιο αξιόλογα στοιχεία από την ήδη υπάρχουσα υποδομή και από τις προτάσεις όλων μας (έστω αυτές που μπορούν να υλοποιηθούν πιο εύκολα και ανέξοδα) θα ήταν ότι καλύτερο.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Γιώργο περαστικά στην μικρή!

Προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στους βαθμούς... Θεωρώ όμως πως δεν θα έπρεπε να μετράμε τα posts τύπου "Καλώς ήρθες" ή "Με γειά" κλπ. Ξέρω πως δεν είναι εύκολο να γίνει διαχωρισμός, αλλά για παράδειγμα υπάρχουν μέλη με πολύ λιγότερα posts από μένα που όμως έχουν προσφέρει περισσότερα στο forum...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Καλημέρα Γιάννη κι ευχαριστώ για τα περαστικά.

Συμφωνώ μαζί σου, έχει μέλη που ποστάρουν όχι συχνά αλλά η προσφορά τους είναι σημαντικότατη.

Τα νεα και "άφαντα" μέλη πρέπει να κινηθούνε λίγο, να γίνει παιχνίδι :)
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

iogi έγραψε:Γιώργο περαστικά στην μικρή!

Προσωπικά δεν δίνω ιδιαίτερη σημασία στους βαθμούς... Θεωρώ όμως πως δεν θα έπρεπε να μετράμε τα posts τύπου "Καλώς ήρθες" ή "Με γειά" κλπ. Ξέρω πως δεν είναι εύκολο να γίνει διαχωρισμός, αλλά για παράδειγμα υπάρχουν μέλη με πολύ λιγότερα posts από μένα που όμως έχουν προσφέρει περισσότερα στο forum...
Πολύ σωστά, για αυτό για εμένα ούτε τα Post ούτε οι βαθμοί έχουν σημασία.

Τώρα εντάξει μια και υπάρχουν σε όλα τα forum, πιο πολύ για πλάκα καλό είναι να τα έχουμε.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”