Η χρήση του "ρε".

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Παρατηρώ τώρα τελευταία ότι γίνεται πολύ χρήση της λέξης (αν μπορεί να χαρακτηριστεί έτσι) ¨ρε¨. Ούτως ή άλλως και στον προφορικό λόγο είναι άσχημο. Πόσο μάλλον στον γραπτό.
Μπορεί να υπάρχει οικειότητα ανάμεσα στα μέλη, κάποιοι να είναι και φίλοι, να γνωρίζονται και εκτός forum, αλλά για κάποιον που μπαίνει τυχαία ή περιστασιακά, σίγουρα θα φαίνεται άσχημο. Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα λογοκρισίας. Όπως έχει επικρατήσει η μη χρήση greeklish ή κεφαλαίων, ίσως να αξίζει μια προσπάθεια και για το ¨ρε¨ (καθώς και τα παράγωγα ¨βρε¨, ¨ρε συ¨ κλπ.).
Φυσικά, κάθε άποψη ευπρόσδεκτη.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
y.v
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 541
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2011, 11:57
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 927 times
Been thanked: 1832 times
Ηλικία: 66

Συμφωνώ κι εγώ για το «ρε»!
Γλωσσολόγος δεν είμαι, όμως το «ρε» αν και υποθέτω ότι προέρχεται από το «βρε», χρησιμοποιήται ή χρησιμοποιήτο τουλάχιστον μεχρι τα τελευταία χρόνια για να επιδείξει αγένεια και πρόθεση προσβολής.
Ομως, ειδικά τον τελευταίο καιρό το «ρε» έχει αρχίσει να χρησιμοποιήται και στην θέση του «βρε» στον προφορικό λόγο και ενώ εκεί συγχέεται με το «βρε», ανάλογα με την πρόθεση και το ύφος , όταν μεταφερθεί γραπτώς, είναι φυσικά καθορισμένο, και αποκτά την αγενή του μορφή.
Αντιθέτως το «βρε» είναι κοινό επιφώνημα και δεν το βρίσκω χυδαίο ή προσβλητικό ούτε νομίζω ότι ποτε χρησιμοποιήτο ή χρησιμοποιήται με τετοια πρόθεση.
Υπάρχουν κοινες εκφράσεις που δεν έχουν καμια προσβλητική πρόθεση, αλλα ούτε μου χτυπούν ασχημα.
Γιάννης B.
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Έχετε δίκιο αλλά είναι πως θα το πει κάποιος ,σε ποιον θα το πει και τι εννοεί με αυτό.Προσωπικά προσέχω και βάζω το βρε που είναι πιο αθώο στο αυτί του αλλουνού η αλλιώς χρησιμοποιώ το ρε σημειώνοντας απο κάτω ότι είναι η εκφρασή μου είναι φιλική η κάποιο εικονίδιο!

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα όπως και να μου το πείτε απλά το υπόλοιπο της έκφρασης να μην αντιτίθεται μαζί μου :!@#! !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προφανώς και είναι απόλυτα σωστό το να μην χρησιμοποιεί κανείς το ''ρε'' αν δεν γνωρίζει καλά ότι ο άλλος θα το αποδεχτεί. Μάλιστα μου κάνει εντύπωση το ότι έχει συμβεί και δεν το έχω προσέξει. Ελπίζω να μην το έχω κάνει εγώ.

Από την άλλη το χρησιμοποιώ χιουμοριστικά σε μέλη που είμαι βέβαιος (το πως το γνωρίζω εγώ και εκείνοι) ότι δεν θα παρεξηγηθούν. Για παράδειγμα μέλη όπως hero, Aris, Slur, Δημήτρης, αλλά και πολλούς άλλους, μη κάθομαι να τους γράψω όλους τώρα, είμαι βέβαιος ότι δεν υπάρχει θέμα παρεξήγησης ούτε από το ''ρε'' είτε από κάτι πιο βαρύ. :megagrin

Όπως και να 'χει αυτό το forum είχε από την αρχή την επιλογή της σοβαρότητας και όχι σοβαροφάνειας, οπότε όποιος θιγεί από κάποια συμπεριφορά θα πρέπει πάντα να στέλνει ΠΜ σε εμένα ή τον Stefanos ώστε να το διαχειριστούμε καθώς μπορεί να μας διαφύγει αρχικά.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Αν θυμαμαι καλα ξεκινησε να τοποθετειται πριν απο το ονομα απο την τουρκοκρατια,τοτε δεν ηταν κακη προσφωνηση: "γεια σου ωρε Μητρο" ή "ω ρε Γιωργη"
Η βαση του ειναι αρχαιοελληνικη μωρος = ανοητος αλλα πολλες λεξεις εχουν χασει την αρχικη σημασια τους πχ στα αρχαιοελληνικα μοχθηρος = αυτος που μοχθει,κοπιαζει,δουλευει ενω τη σημερον μοχθηρος σημαινει κακος.

Οσοι καταγονται απο επαρχια το χρησιμοποιουν συχνα οχι παντα για προσβλητικο τροπο "ελα ρε φιλε μου που εισαι" ή "ελα ρε πατερα βαλε ενα χερι κι εσυ" αν και κακα τα ψεμματα σε περιβαλλον εταιριας δεν στεκουν ουτε σε αγνωστο του ιντερνετ
Ποιο πολυ μετραει ο τροπος και η οικειοτητα που εχεις με αυτον που στο λεει γιατι μην μου πει κανεις οτι 100% καποιος αντρας θα προσβληθει αν κατ'ιδιαν του πει η αλλη "πω πω ρε μωρο μου τι after shave ειναι αυτο".
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ σωστή η προσέγγιση σου Δορυφέρων.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Κι ενα συμπληρωματικο: με την κινηση της μουντζας (που και αυτο ειναι απο μονο του ενα θεμα προς συζητηση) λεμε "να ρε" ή "ορσε"
Οσοι προλαβαν την δεκαετια του '70 στα σχολικα βιβλια σε μορφη διηγηματων πολλες φορες υπηρχε μεσα η λεξη "ορσε" με την εννοια του "οριστε" δηλαδη "εδω ειμαι"
Αυτο το ελεγε πχ το παιδι οταν το φωναζε η μανα του
Τη σημερον ομως μονο και μονο στο ακουσμα "ορσε" προσβαλλομαστε.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10566
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26460 times
Been thanked: 25943 times

Έχω την αίσθηση ότι τα "προβλήματα" αυτά ξεκινάνε λόγω της διαφορετικότητας μεταξύ του γραπτού και του προφορικού λόγου, που έχω αναφερθεί σε άλλο post, και της μεταξύ τους σύγχησης.

Τις περισσότερες φορές νομίζω, κρίνοντας και από εμένα που το κάνω αυτό, όταν γράφουμε θεωρούμε ότι έχουμε απέναντι ένα ζωντανό ακροατήριο ή παρέα και ασυναίσθητα χρησιμοποιούμε εκφράσεις που θα λέγαμε σε αυτούς αν πράγματι ήταν εκεί. Η διαφορά όμως είναι ότι στον προφορικό λόγο δεν υπάρχει χροιά, τόνος, μπάσο, ένταση κλπ κλπ, με αποτέλεσμα κάτι που θα πει κάποιος καλοπροαίρετα να μην μπορέσει πιθανόν να γίνει αντιληπτό από τον άλλον. Μου έχει τύχει πολλές φορές, γράφοντας ένα μύνημα να γελάω με αυτό που γράφω και ο άλλος να το εκλαμβάνει σοβαρά και με αρνητικά.

Φυσικά σχεδόν πάντα μετράει και η διάθεση, ψυχισμός και ένα σωρό άλλοι παράγοντες του καθένα μας την δεδομένη στιγμή.

Προσωπικά μιλώντας πλέον, και εμένα δεν θα με ενοχλούσε το ρε, άλλωστε η χρήση του παραπέμπει σε συνομιλία δυο ατόμων που γνωρίζονται μεταξύ τους, αλλά επειδή γράφουμε σε ένα forum, που μπορεί να πέσει ο οποιοσδήποτε σε μια αναζήτηση, θεωρώ ότι δεν δίνει καλή εικόνα η συχνή χρήση του σε κάποιον τρίτο!
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Έχει απόλυτο δίκιο Αντώνη σε ότι αφορά τις διαφορές γραπτού και προφορικού λόγου. Για αυτό πρέπει απαραιτήτως να εξοικειωθούμε - χρησιμοποιούμε όλοι τα smiles, ειδικά όταν κάνουμε πλάκα. Και το λέει αυτό κάποιος που δεν τα πολυχρησιμοποιεί.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

wolfy έγραψε:... Η διαφορά όμως είναι ότι στον προφορικό λόγο δεν υπάρχει χροιά, τόνος, μπάσο, ένταση κλπ κλπ, με αποτέλεσμα κάτι που θα πει κάποιος καλοπροαίρετα να μην μπορέσει πιθανόν να γίνει αντιληπτό από τον άλλον...
Μήπως εννοείς στο "γραπτό λόγο"?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”