Σχετικά με τα θέματα "ΤΙ ΠΗΡΑ ΣΗΜΕΡΑ" ...

NavalArchitect

Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να αρχίσουν τέτοιου τύπου ανοίγματα, που σωστά όπως αναφέρει ο Αντρέας θα φέρουν πιό πολύ δουλειά στους συντονιστές.

Προτείνω το εξής: προσωπική μου άποψη είναι πως μεγάλο ποσοστό των μη-ξυριστικού εξοπλισμού posts στο εν λόγω νήμα τα κάνω εγώ. Για παράδειγμα, πρόσφατα που ένα άλλο μέλλος πήρε μία επαγγελματική τσάντα για γραφείο, το έγραψε σε άλλο νήμα σε άλλη ενότητα. Επίσης, άλλα μέλη που τελευταία αγόρασαν φακούς φωτισμού το έχουν γράψει αυτό επίσης σε άλλο νήμα, συγκεκριμένα σε αυτό με τους φακούς.

Δεδομένου του ότι σε περίπου μία εβδομάδα μετακομίζω στην Κίνα για ένα εξάμηνο-οκτάμηνο (κατ'ελάχιστον) και ως συνέπεια θα ψιλο-εξαφανιστώ με το φόρτο εργασίας (και μετεγκατάστασης) που θα υπάρχει, πρότασή μου είναι να το αφήσουμε για λίγο ώστε να δούμε πώς θα πάει η κίνηση των posts στο κλασικό νήμα "Τί πήρα / τί ήρθε σήμερα" χωρίς να γράφω εγώ συχνά. Ελπίζω λοιπόν πως μετά από αυτό και με λίγη υπομονή θα δούμε τα γραφόμενα στο εν λόγω νήμα να περιορίζονται άρδην σε ξυριστικά-μόνο posts. Στα περισσότερα άλλα θέματα (λ.χ. ρούχα, είδη γραφείου, παπούτσια, κλπ.) έχουμε νήματα που μπορούν να περιλάβουν εκεί τις όποιες αγορές.

Προσωπικά βέβαια πιστεύω πως ό,τι έχει να κάνει με την περιποίηση/στυλ του άντρα και είναι νέα αγορά, χωρά στο εν λόγω νήμα. Μπορεί να είναι μία γραβάτα, μία τσάντα, ή μία κρέμα ξυρίσματος αλλά σε τελική ανάλυση όλα ως αγορές γίνονται για να βελτιώνουν την αίσθηση, την εικόνα και τη φροντίδα αυτής για όλους μας. Στην πραγματικότητα, κι αν το δει κανείς μακροσκοπικά, το ξυράφι (safety razor), το σαπούνι ξυρίσματος και το after shave είναι ένα μόνο πολύ μικρό κομμάτι του grooming ενός άντρα. Δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να είσαι ξυρισμένος στην εντέλεια αλλά ταυτόχρονα να αγνοείς τη δυνατότητα για πετυχημένες επιλογές και συνδυασμούς ρούχων, χρωμάτων και αξεσουάρ.

Όπως στην δουλειά που κάνει ο καθένας από μας όλα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους, οι σχέσεις με τους πελάτες, η επιρροή που ασκεί η κατάσταση της οικονομίας, οι εξελίξεις και καινοτομίες σε όποιο skill έχουμε, κ.ο.κ., έτσι και στο θέμα του grooming και wellbeing όλα είναι συγκοινωνούντα δοχεία. Οι βασικές αρχές και αξιώματα παραμένουν σταθερά βέβαια, αλλά τίποτε δεν είναι αποκομμένο ή απομονωμένο. Εχθές έψαχνα για ένα documents folio/portfolio και στα πλαίσια της αναζήτησης πληροφοριών που έκανα μπήκα ακόμη και στο Purse Blog το οποίο είναι το μεγαλύτερο φόρουμ για γυναικεία αξεσουάρ και τσάντες στην Αμερική (είμαι μέλος εδώ και 1-2 χρόνια).

Δεν τα γράφω αυτά υπονοόντας πως εγώ ο ίδιος πάω παντού άριστα ντυμένος ή στυλισαρισμένος και με κοσμιότατη συμπεριφορά (γιατί και αυτή είναι κομμάτι του grooming) αλλά έχω την πεποίθηση πως κάποια μέλη εδώ ενδιαφέρονται ενθουσιωδώς για πολλά από αυτά τα πράγματα κι όχι μόνο για το wet shaving. Γι'αυτό άλλωστε και ήδη τα θεματικά ενδιαφέροντα έχουν επεκταθεί λ.χ. σε πένες/γραφικά και αξεσουάρ. Βέβαια όλη αυτή η συζήτηση οδηγεί στη γενικότερη ιδέα πως με την πάροδο των ετών θα μπορούσαμε να είχαμε μεγαλύτερες και εκτενέστερες θεματικές ενότητες, προς το παρόν όμως δεν υπάρχει νομίζω ικανός αριθμός μελών και κίνηση ώστε να συζητάμε για κάτι τέτοιο.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Θεωρώ την ανάρτηση αγορών μη ξυριστικού ενδιαφέροντος 100% συμβατές με τον χαρακτήρα του φόρουμ, εφόσον αφορούν θέματα ανδρικής περιποίησης, μόδας, αξεσουάρ, gadgets κάθε λογής ή γενικότερα τα χόμπι μας. Προφανώς είναι άκυρη μία ανάρτηση για τις αγορές τροφίμων από το σούπερ μάρκετ, αλλά ευχαρίστως καλοδεχούμενη μία ανάρτηση για το τελευταίο μας single malt (...ακούστηκε μακάβριο).

Αν και δεν έχω κάνει αναρτήσεις πολλών μη ξυριστικών τελευταία στο "τι πήρα σήμερα", αυτό οφείλεται μάλλον στην βαρεμάρα μου και ην έλλειψη χρόνου, αλλά προγραμματίζω να αλλάξω τακτική και να αυξήσω τις σχετικές δημοσιεύσεις.

Προσωπικά, θα παρακαλούσα τον Κωνσταντίνο να συνεχίσει!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Θα συμφωνησω με τον προλαλησαντα Χαρη. Αποψη μου ειναι οτι δεν ειναι καθολου κακο , αντιθετα ειναι ευεργετικο, να σπαει η ρουτινα των ξυριστικων με αλλες αγορες ανδρικου ενδιαφεροντος. Και φυσικα Κωσταντινε πρεπει να συνεχισεις τις ωραιες αναρτησεις που κανουν το νημα πολυ πιο ενδιαφερον.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
nikos.a

Προσωπικά μαθαίνω καινούργια πράγματα, διευρύνω τις γνώσεις μου κι ας μην ασχολούμαι με αυτά. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει.
Άλλωστε, το φόρουμ λέγεται mens- only, κι όχι shave- only. ;)
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5375
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4469 times
Been thanked: 5443 times

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες , αρκεί να μην ξεφεύγουμε με ανούσια πράγματα που ξεφεύγουν κατά πολύ απο τα ενδιαφέροντα μας.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Δεν καταλαβαίνω το νόημα του διαχωρισμού του νηματος σε υποκατηγορίες. Εγω όταν πρωτογραφτηκα στο forum δεν το εκανα για ξυριστικά αλλά για τα υπόλοιπα. Τα ξυριστικά μου προεκυψαν στην πορεία. Προσωπικά θα ήθελα το φόρουμ να ειναι αυτό που λεει ο τιτλος του. Αφιερωμένο σε ότι ενδιαφέρει τον αντρα. Και φυσικά με ενδιαφερει να βλεπω στο τι πηρα σημερα οχι μονο οτι εχει να κανει με τα ξυριστικα.
Αντιλαμβανομαι οτι η πρόταση έγινε με καλή πρόθεση αλλά δεν συμφωνώ μαζί της.
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Εγώ επιμένω , για χωριστά θέματα. Τα ενδιαφέροντα , είναι ευρύτατο πεδίο. Τεράστιο. Φαντάζεστε να αρχίσουμε να γράφουμε για εξοπλισμό και ένδυση σχετική με το χόμπυ του καθενός ; Θα ξεφύγει πολύ το θέμα και τα ξυριστικά, που όπως και να το κάνουμε είναι περιορισμένο πεδίο , θα γίνουν σταγόνα στον ωκεανό . Και αυτό νομίζω ότι αδικεί το φόρουμ. Στην τελική , τι ενδοιασμός υπάρχει για άλλο ένα θέμα ; Το φόρουμ απαριθμεί ήδη χιλιάδες θέματα. Μιλάμε για άλλο ένα θέμα, Δεν νομίζω ότι είναι κάτι φοβερό . Συνεχίζουμε στο υπάρχον τα ξυριστικά (πάσης φύσεως) και ανοίγει άλλο ένα για τα άλλα ψώνια .
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μα έχουμε άλλες ενότητες για αγορές άλλων αντικειμένων. Πχ για τις πένες έχουμε άλλο θέμα. Αν τα σπάσουμε θα χάσουμε τη μπάλα και άσε που όλοι θα γράφουν όπου θέλουν, όχι απαραίτητα όπου πρέπει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μπαμπη η διαφωνια μου ειναι οτι εσυ θελεις να δοθει ιδιαιτερη σημασια στο ξυριστικό κομματι του θεματος "Τι πήρα σήμερα" και να το απομονώσεις απο ολα τα υπόλοιπα είδη αγορών.
Το φόρουμ όμως δεν ειναι ενα ξυριστικό φόρουμ, απλά το κομμάτι ξυρίσματος ειναι ενα ιδιαιτερα δημοφιλες. Γι'αυτο εαν προσεξες στο θέμα του λογότυπου προσπαθούμε να βρουμε ενα θέμα που να καλύπτει όλο το φάσμα του φορουμ και να μην συγκεκριμενοποιηθεί το ξύρισμα.
Προκειμένου να μην χρειαζεται να γραφει ο καθενας σε αλλο σημείο για το πινέλο, σαπούνι, άρωμα,βιβλιο, ηλεκρονικό, ρούχο, γραφική ύλη, κλπ κλπ που αγόρασε γιαυτο και ενοποιηθηκαν όλα στο "Τι πήρα σήμερα".
Αν ειναι τώρα να αρχίζουμε τις διασπάσεις θα "χαθούμε στην μετάφραση".
Άρης
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Στα ξυριστικά, περιλαμβάνω όλα τα ξυριστικά. Και ξυριστικές και λεπίδες και φαλτσέτες και σαβέτες και σαπούνια και κρέμες και after shave (εννοείται lotion και balsam) και πινέλα και όλα τα ξυριστικά γενικώς. Τώρα σχετικά με το πόσο είναι αποκλειστικό θέμα του φόρουμ το ξύρισμα ... η φαλτσέτα που έχει για έμβλημα σε αυτή την κατεύθυνση με παραπέμπει ...
Τα λοιπά θέματα για κουστούμια, γραβάτες, ποκάμισα είναι καμιά 10ρια και βγάλε και ζήτημα αν έχουν 10 ποστ το καθένα. Και σε κάποια το τελευταίο ποστ είναι το 2012 ή το 2011.

Τα πράγματα που αγοράζουν και καταναλώνουν οι άνδρες γενικώς , είναι πολλά και αν τα αναφέρουμε όλα , με δεδομένο ότι είμαστε αρκετοί και τελείως διαφορετικοί άνθρωποι , θα προκύψει ένα ανούσιο θέμα , που δεν θα ενδιαφέρει κανέναν. Νομίζω ότι οι προσπάθειες διεύρυνσης σε πολλούς τομείς , έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που πολλοί αναμένουν: αντί να γίνει ενδιαφέρον το θέμα για περισσότερους, γίνεται αδιάφορο για όλους.

Και από πλευράς πιθανοτήτων να το δεις, προς αυτή την κατεύθυνση πάει. Αν είμαστε 500 άτομα , με 30 ενδιαφέροντα ο καθένας , το 1 είναι σίγουρα κοινό ενδιαφέρον και για τους 500 , το ξύρισμα. Τα υπόλοιπα, έχουν μεγάλες πιθανότητες να μην είναι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”