Μούσι - Μουστάκι - Γενιοφορία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kostas1979
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 412
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2013, 13:51
10
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times

Iasonas έγραψε:Μιλαγα τις προαλλες με μια συμφοιτητρια μου και ρωτησα την αποψη της για τα γενια, τοτε μου πεταει την θεικη ατακα "Ωραια ειναι τα γενια των τριων ημερων και οχι των τριων ιεραρχων"!!!!!
In your face hipστερα :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1

Ξυρίσου εσύ κόντρα παιδί μου και μετά πέστης να χαιδέψει το προσωπάκι σου ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Amat Victoria Curam
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Σκεφτόμουν απ'τον καινούριο μήνα ν'αφήσω για όλο τον μήνα μουστάκι. Για χάρη του Movember αλλά και για να το δοκιμάσω...
Παρακαλώ τα φώτα σας! Υποθέτω δεν αρκεί να μην το ξυρίζω αν είναι να το κάνω σωστά...
Επίσης το οικονομικό είναι ένα θέμα οπότε όσο πιο οικονομικά, τόσο πιο καλά.
Τέλος (δευτερεύον για την ώρα), τι λέτε και για το μουστάκι στον στρατό;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Κοίτα λοιπόν τί πρέπει να κάνεις...

[youtube][/youtube]
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Καλησπέρα.
Για κάνεις την αρχή, πρέπει να σταματήσεις να το ξυρίζεις. Μετά απο 2-3-4 εβδομάδες, θα έχει μεγαλώσει αρκετά ωστε να χρειάζεται λίγο κούρεμα. Σε αυτό το διάστημα και κυρίως τις πρώτες εβδομάδες θα είναι λίγο φουντωτό και κάπως ακανόνιστο.Αργότερα θα μπορείς να το χτενίζεις.
Αν θέλεις να αφήσεις full handlebar, θα πρέπει να κάνεις υπομονή περίπου 6 μήνες και να μην το κουρεύεις καθόλου. Έπειτα απαιτείται η χρήση κεριού.
Αυτό για το οικονομικό που ρωτάς, δεν το κατάλαβα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

εγω μουστακι δεν αφηνω για χαρη κανενος.αν βαρεθω να ξυριζομαι ξερεται που θα με βρειτε.
Caveman-Diet.png
caveman-mailer_page_1.jpg
Organic_Caveman.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ηλία, δεν έχω flash player στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ αυτό τον καιρό οπότε και δεν μπορώ να δω το video που ανέρτησες...
Σ'ευχαριστώ για τον κόπο σου πάντως...
Fotakas, από την λίγη έρευνα που έκανα, είδα για κερί, για χτένες και λοιπά... Για εκεί πήγαινε το οικονομικό -αν τελικά χρειαστούν...

Υ.Γ. Μάχο, έχεις κλείσει ήδη προεδρική σπηλιά ή θα βρεις αν χρειαστεί; :bigsmilie
Ούτε κι εγώ σκέφτομαι να σταματήσω το ξύρισμα αλλά το Movember είναι καλή ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι που ήθελα...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Το μουστάκι είναι κάτι που όλοι, οι έστω οι περισσότεροι άνδρες, θέλουν να δοκιμάσουν. Είναι στη φύση μας. Δες τα μικρά παιδιά πως παίζουν με το μολύβι κάτω απο τη μύτη, πως χαμογελάνε όταν πίνουν το γάλα και τους λέμε " έκανες μουστάκι ", πως πειράζουν και χαιδεύουν τα μουστάκια των ηλικιωμένων της οικογένειας.

Πρόσεξε τώρα κάτι. Το μουστάκι είναι σαν ένα αγόρι που μεγαλώνει. Άχαρο στην αρχή, ατσούμπαλο και αδέξιο μέχρι να δέσει το σώμα και ν'αποκτήσει την ανδρική του μορφή. Η πιό δύσκολη λοιπόν περίοδος είναι οι πρώτες δύο - τρείς εβδομάδες. Εκεί είσαι στη φάση που ακόμα δεν έχεις μουστάκι, αλλά πας ν'αφήσεις μουστάκι. Θα το καταλάβεις απο την επαναλαμβανόμενη φράση που θ'ακούς κάθε τρείς και λίγο,
" Σωτήρη, αφήνεις μουστάκι ? "

Εκείνες τις μέρες θα πάρεις και 'συ την απόφαση αν θα συνεχίσεις ή όχι. Το πιθανότερο είναι πως αυτό που θα βλέπεις στο καθρέφτη δε θα θυμίζει το μουστάκι που είχες στο μυαλό σου, θυμίσου όμως τί σου έγραψα πιό πάνω.

Μιά καλή συμβουλή για κείνες τις μέρες είναι να ξυρίζεσαι πολύ προσεκτικά δεξιά και αριστερά απο το πάνω χείλος γιατί ακόμα είναι πολύ νωρίς για να δώσεις σχήμα σε κάτι που ακόμη μεγαλώνει. Δε κλαδεύουμε το μικρούλι θάμνο.

Τέλος αν τελικά το πάρεις απόφαση σκέψου πως ένα μουστάκι πρέπει να ταιριάζει και με το κουρεμά σου. Καλό θα ήταν λοιπόν αν μπορείς να αποφύγεις το κούρεμα εκείνες τις μέρες γιατί η ολική εικόνα θα φανεί σα σύνολο. Πρωταγωνιστής στο πρόσωπο θα είναι το μουστάκι αλλά θα πρέπει να υπάρχει αρμονικότητα.

Τα κεριά και τις χτένες άσ'τες προς το παρόν. Χρειάζονται σε μιά άλλη στιγμή που θα τη συζητήσουμε εν καιρώ.

Να ξέρεις βέβαια πως αν αφήσεις μουστάκι είσαι υποχρεωμένος να αναρτήσεις φωτογραφία στο φόρουμ, νομίζω πως αυτό εννοείται.

Καλή σου μέρα ! :megagrin
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

οριστε ορισμενες ιδεες. :megagrin
aaa1.jpg
aaa333.jpg
aaaa44.jpg
aaaa555.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

newinhere έγραψε: το Movember είναι καλή ευκαιρία να δοκιμάσω κάτι που ήθελα...
Το αυτό. Τελευταία φορά που το ξύρισα ήταν 31 Οκτώβρη -για να βαρά το αντιβάριους του newinhere

Ελπίζω να δείξω το ανάλογο σθένος και να το κρατήσω μέχρι το τέλος του μηνού.. έχουν αρχίσει τα γνωστά αστειάκια με το φερετζέ κτλ απο σήμερα :ranting2
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Γιακουμη με την καλη την εννοια.
10468643_690978440952162_758100160028054225_n.jpg
:megagrin
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μούσι, μουστάκι”