Μούσι - Μουστάκι - Γενιοφορία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε με μια απλή μηχανή έχοντας κάποιες σκάλες-χτενάκια μπορείς να περιποιηθείς τα γένια σου.Ξεκινάς χτενίζοντας τα γένια με μια τσατσάρα και βάζοντας τη μεγαλύτερη σκάλα-νούμερο στη μηχανή για να δεις αν κόβει και τι κόβει, αν δε κόβει πας στην αμέσως επόμενη κ.ο.κ.Μη χρησιμοποιείτε ψαλίδι η μηχανή χωρίς χτενάκι για κόντεμα γενιών, πρέπει να είσαι πολύ έμπειρος και εξοικειωμένος με αυτό, απλά με τη μηχανή και χτενάκια στην έσχατη περίπτωση με ένα ψαλίδι σιγά σιγά ότι περισσεύει.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν και ο Ηλίας ξέρει περισσότερα, από την περίοδο που είχα μούσι έχω αυτή τη μηχανή (τώρα τη χρησιμοποιώ για φαβορίτες και περιποίηση μεταξύ του κουρέματος). Η μηχανή είναι χαμηλού κόστους (όσο 2-3 επισκέψεις στον μπαρμπέρη), έχει αρκετές σκάλες για look από γένια 3 ημερών ως μούσι (βλ. παπάδες) και κάνει καλά την δουλειά της πολύ εύκολα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μια χαρά είναι Harry η μηχανή αυτή αρκεί να τη καθαρίζεις και να τη λαδώνεις όποτε ζορίζεται.Επίσης κάτι silvercrest που έχει κατα καιρούς το LIDL είναι super μηχανές για αυτές τις δουλειές!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Κι εγώ χρησιμοποιώ κοπτική μηχανή για την περιποίηση των φαβοριτών και καθαρισμό του αυχένα. Στο παρελθόν είχα και μούσι και την χρησιμοποιούσα για να δώσω σχήμα στα γένια. Απαραίτητη θα έλεγα η χρήση της για όσους δίνουν σημασία στην λεπτομέρεια.
dwdeka
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Μάι 2013, 08:20
10
Has thanked: 3 times

Χαίρεται παιδιά και καλώς σας βρήκα.
Εδώ και 2 μήνες έχω αφήσει μούσι και αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα.
Έχω πολλές ατίθασες τρίχες που πετιούνται από δω κι από κει. Επειδή είναι η πρώτη φορά που αφήνω μούσι, το μόνο που κάνω είναι να το χτενίζω πολύ, να το λούζω κάθε μέρα και να το περνάω πιστολάκι. Με το χτένισμα κάτι γίνεται αλλά μόνο εκείνη τη στιγμή, ύστερα πάλι "χορεύουν" οι τρίχες!
Έχετε κάτι να προτείνετε ώστε να έχω ένα περιποιημένο μούσι; Δεν θέλω να το κόψω, μ' αρέσει που είναι πυκνό αλλά θέλω κάπως να το "ηρεμήσω". Ό,τι έχετε να προτείνετε, δεκτό.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χρειάζεται τριμάρισμα με κάποια μηχανή. Μετά απο 2-3 περάσματα θα στρώσει. Το πιστολάκι δεν προσφέρει κάτι κάθε μέρα, κόφτο γιατί θα το κάψεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dwdeka
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Μάι 2013, 08:20
10
Has thanked: 3 times

Όταν λες τριμάρισμα, τι εννοείς; Να το πάρω με κάποια ξυριστική μηχανή;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Με μια κουρευτική μηχανή (υπάρχουν ειδικές για μουσι) με την οποία θα τα κουρέψεις. Στα δύο - τρία κουρέματα θα στρώσει. Αν θέλεις να έχεις μούσι θα έχεις απαραίτητα και μηχανή.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
dwdeka
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 13 Μάι 2013, 08:20
10
Has thanked: 3 times

Να 'σαι καλά, Απόστολε.
Κάτι ακόμα. Επειδή δεν θέλω να το κόψω πολύ, πειράζει αν το πάρω ελάχιστα; Θα κάνει τη δουλειά του; Θα στρώσει δηλαδή το μούσι με 2-3 τέτοια (μικρά) κουρέματα;
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ναι. Για να ξεμπερδευτείς:

Αν υποθέσουμε ότι το θέλεις 4 εκατοστά, το αφήνεις να πάει 6 και μετά το κουρεύεις και μετά το κρατάς σταθερό στα 4 μόλις πετάει το παίρνεις πάλι. Οι μηχανές αυτές έχουν οδηγούς μέσα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μούσι, μουστάκι”