Τι ειναι το beard oil και πως το χρησιμοποιουμε.

Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ειμαι σιγουος οτι πολλοι απο εσας εχετε ακουσει τον ορο beard oil, καποιοι ισως να ξερετε τι ειναι και ποια η χρηση του ενω αλλοι ενδεχομενως να εχετε μαυρα μεσανυχτα . Λοιπον ειναι η τυχερη σας μερα γιατι ο καλος σας συμφορουμιτης Ιασονας ειναι εδω για να σας λυσει ολες σας τις αποριες.

(εδω ειναι το σημειο που χειροκροτατε σαν να μην υπαρχει αυριο)

Εχουμε και λεμε, beard oil, αγγλικες λεξουλες και οι δυο που σημαινουν λαδι για τα γενια (κανω και explain για εσας που την ωρα των αγγλικων αντι να προσεχετε την δασκαλα την πεφτατε στην Μαιρουλα στο μπροστα θρανιο). "Καλα αυτοι οι μουσατοι ειναι βλαμμενοι" θα πειτε και αν κρινετε απο μενα ισως και να εχετε δικιο, ωστοσο το beard oil αποτελει το καθημερινο οπλο του αξυριστου αρσενικου του 21ου αιωνα (homo beardus axiristus aplitus).

Το beard oil παιδακια δρα σε τρια σημεια (οπως και το νεο Fairy):

-Μαλακωνει τα γενια και αρα μειωνει αισθητα την φαγουρα που οδηγει σε ανελεητο και ατελειωτο ξυσιμο (εδω ο sperman θα σκεφτει κατι πονηρο ειμαι σιγουρος)
-Ενυδατωνει το δερμα αποτρεποντας την πιτυριδα (ακουγεται αστειο το ξερω αλλα ειναι συχνο φαινομενο).
-Μας κανει να μυριζουμε ωραια οποτε και μπορουμε να κρυψουμε το οτι δεν εχουμε κανει μπανιο!

Το beard oil αποτελειται απο αυγα γαλα μαγιονεζα και αυγοταραχο ουπςςςςς λαθος συνταγη ας το παμε απο την αρχη

Το beard oil αποτελειται απο ελαια βασης (οχι την αμερικανικης στην οποια παει και κανει κουνια ο Γιακουμης). Θα μου πειτε τωρα τι ειναι τα ελαια βασης ρε φιλαρακι; GOOGLE IS YOUR FRIEND θα σας πω εγω. Μερικα ελαια βασης που πιστευω ξερουμε ολοι ειναι το αμυγδαλελαιο, το καστορελαιο, το λαδι αργκαν και το λαδι του Ηρακλη το τζοτζομπα. Συνηθως τα beard oils αποτελουνται απο μια μιξη ελαιων βασης και αιθεριων ελαιων. Το καθε λαδι εχει διαφορετικες ιδιοτητες, διαφορετικες βιταμινες και το πιο σημαντικο διαφορετικη πυκνοτητα. Ενα απο τα πιο πυκνα λαδια που εχω συναντησει ειναι το καστορελαιο οπως επισης πυκνο ειναι το αργκαν αλλα οχι στον ιδιο βαθμο. Οσο πιο πυκνο ειναι ενα λαδι τοσο πιο μαλακα κανει να τα γενια μας.

Τωρα θα μου πειτε τι λογικη εχει να αλοιφω λαδια στο ρακουν που κατοικει στην μουρη μου; Ας σκεφτουμε ενα απλα παραδειγμα, σε πολλους απο εμας εχει τυχει για διαφορους λογους να μην λουστουμε για παραδειγμα για 3 μερες. Τοτε λοιπον τα μαλλια μας ειναι γεματα με τα φυσικα ελαια του δερματος μας, επισης ειναι και πολυ πιο μαλακα απο οτι θα ηταν λουσμενα (θα ειχαμε δηλαδη αφαιρεσαι τα φυσικα ελαια της κεφαλης μας). Στην ιδια λοιπον λογικη παταει και το beard oil, αντικαθιστα τα φυσικα ελαια του δερματος μας ωστε να μαλακωσει τις τριχες μας και αρα οταν ακουμπανε στο προσωπο μας να μην ειναι αγριες κατι που οδηγει στην φαγουρα (sperman φρονιμα).

Πολλοι φανταζομαι εχετε ψηθει ασχημα να αφησετε γενια μετα απο αυτο το τρομερο μου thread οποτε και αναρωτιεστε που μπορειτε να βρειτε καποιο beard oil. Εδω λοιπον υπαρχει ενα θεμα, τα περισσοτερα beard oils κυμαινονται στα 15-20 γιουρα τα 30 ml, κανονικη ληστεια αν λαβουμε υποψιν το κοστος της πρωτης υλης. Υπαρχουν και μερικα οικονομικα οπως της Proraso (Hondo 7 ευρω και Hairmaker 10 ευρω αν θυμαμαι καλα) το οποιο το εχω δοκιμασει και αξιζει καργα ναουμε. Μια πολυ καλη λυση ειναι να φτιαξετε το δικο σας λαδι με ελαια που εχετε αγορασει οι ιδιοι (προτεινω τον Μανη στην Ομονοια ή το ακριβοτερο Sensities στο Συνταγμα). Το μονο που πρεπει να κανετε ειναι να βρειτε την αναλογια ελαιων που σας ταιριαζει ωστα να μην βγει πολυ ελαφρυ ή πολυ βαρυ για τα γουστα σας.

Το πιο διαδομενο ελαιο ειναι το τζοτζομπα για μπορει να απορροφηθει γρηγορα απο το δερμα και τις τριχες γιατι πυκνοτητα ειναι πολυ κοντα στο σμηγμα μας. Για μενα η καλυτερη συνταγη ειναι να μιξαρετε μισο μισο ενα ελαφρυ ελαιο με ενα πιο βαρυ συν οτι αιθερια ελαια επιθυμειτε.

Π.χ. jojoba-argan, grapeseed-argan κτλπ

Γενικα συνταγες κυκλοφορουν απειρες στο ιντερνετ. Η δικη μου προταση ειναι αγορασετε πρωτα ενα ετοιμο (ο hairmaker εχει μεγαλη ποικιλια) ωστα να μπειτε στην ολη φιλοσοφια και υστερα φτιαχνετε το δικο σας. Η χρηση του ειναι απλη, βαζετε στις παλαμες σας μερικες σταγονες (εγω βαζω 4) τριβετε τις παλαμες σας και απλωνετε με σκοπο να φτασει και εως το δερμα. Για πιο μακρια γενια καλη θα ηταν και η χρηση μιας τσατσαρας.

Σας μερσω βερι ματς για την ωρα σας και καλα λαδωματα!!!
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εδωσες ρέστα Ιάσονα.
Φοβερό post που ήτανε πολύ επεξηγηματικό και αστειο.
Ευχαριστούμε και ας είσαι μουσάτος. :lachtot :lachtot
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Καθώς διάβαζα το ποστ και για μια στιγμή που διήρκησε μερικά δέκατα του δευτερόλεπτου σκέφτηκα να άφηνα το μούσι να μεγαλώσει :bigeek :bigeek και μετά θυμήθηκα τις καινούργιες λεπίδες και σαπούνια που παρήγγειλα :!@#! :!@#! :!@#! :!@#!

Ευχαριστούμε για την δημοσίευση Ιάσωνα :thnx :thnx
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Captain μπορεις να τα συνδυασεις, αυτο εχω κανει κι εγω!

[youtube][/youtube]
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Φίλε Ιάσονα πρώτα θέλω να απολογηθώ που στο προηγούμενο μου ποστ σκότωσα το όνομα σου :boeller

Στο μούσι έχω ένα θέμα κάτω από το πηγούνι όπου οι τρίχες έχουν αρκετό κενό μεταξύ τους και έτσι αποφεύγω να το αφήσω πάνω από 2-3 μέρες :dash :dash
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Και εγω εχω παρομοιο κενο και εχει καλυφθει απο τις γυρω τριχες, για να παρει καποιος μια ιδεα για το πως ειναι το μουσι του πρεπει να το αφησω τουλαχιστον ενα μηνα. Παντως μπορεις να αφησεις αν θες καποιο Van Dyke.
Το Ιασονας με Ο
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ιasonas έγραψε: [..] Λοιπον ειναι η τυχερη σας μερα γιατι ο καλος σας συμφορουμιτης Ιασονας ειναι εδω για να σας λυσει ολες σας τις αποριες.

(εδω ειναι το σημειο που χειροκροτατε σαν να μην υπαρχει αυριο)
Nτάξει ! Τί να λέμε τώρα !!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 31

Εικόνα

:beah2 :beah2
Συγνώμη για το Off topic αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ...
Άλλωστε ο Ιάσονας τα αξίζει...
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Iasonas έγραψε:Και εγω εχω παρομοιο κενο και εχει καλυφθει απο τις γυρω τριχες, για να παρει καποιος μια ιδεα για το πως ειναι το μουσι του πρεπει να το αφησω τουλαχιστον ενα μηνα. Παντως μπορεις να αφησεις αν θες καποιο Van Dyke.
Εκτός από γένια μερικών ημερών, ποτέ δεν σκέφτηκα να αφήσω μούσι.
Είμαι εντελώς αρχάριος στο πξ (καμιά δεκαριά ξυρίσματα) και για τώρα θέλω να ασχοληθώ με την τεχνική και τον εξοπλισμό μου. Στο μέλλον ίσως κάνω μια δοκιμαστική προσπάθεια στο να αφήσω μούσι.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αφού συγχαρώ και εγώ τον Ιάσονα για το περιεκτικό του κείμενο που έλυσε πολλές απορίες, θέλω να ρωτήσω. Σε πολλές περιπτώσεις (μεγάλο μούσι ή προσωρινά ακούρευτο) υπάρχουν τρίχες που πετάνε. Τα λάδια λειτουργούν και προς αυτή την κατεύθυνση, δηλαδή διατήρησης σχήματος (όπως τα gel στα μαλλιά;) και αν όχι μήπως αυτή την δουλειά κάνουν τα wax που μοιάζουν με κρέμα αλλά είναι γνωστά και ως κεριά;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μούσι, μουστάκι”