Αγορά νέας πένας.

Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Οι Τζίν Χάο είναι λίγο "άγριες", έχω μία, και είναι σκρίτσυ που λένε.
ΓΙα φθηνή πένα ίσως καλύτερα μιά Pilot μιάς χρήσης, κι άμα στην κλέψουν την κλέψανε.
Σαν να σου κλέβουν αναπτήρα Μπίκ. :angry-tappingfoot:

Απο κεί και πέρα, δεν έχω άλλες εκτός της γριάς Πάρκερ και μιάς Λάμυ.
Η Λάμυ γράφει τόσο απαλά. Πολύ απαλά...
Μία Λάμυ τουλάχιστον, πρέπει νάχει κανείς στη συλλογή του.
Κάτι όπως το Ωμέγα 97 στα πινέλα :P
sthpa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2016, 20:09
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

[mention]Dr.Takero[/mention] : Παρότι η παραπάνω ερώτηση απευθύνεται στον Panagiotis, να απαντήσω: Αν εννοείς τις Jinhao 599 του Aliexpress,
 λογικά παίρνει cartridge standard international, γιατί ο converter που έχει είναι standard international.

[mention]Panagiotis_17[/mention] Η Loom είναι πολύ καλή πένα, και η μύτη της είναι πολύ "γλυκιά", ακόμα και η EF που έχω και χρησιμοποιώ κανένα εξάμηνο. Πρέπει όμως να την δεις προσωπικά γιατί στο "πιάσιμο" (section) είναι λίγο χοντρή και μπορεί να μη σε βολεύει.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα και πάλι.
Το Σ/Κ ένεκα καλού καιρού είχε κλάδεμα οπότε...

[mention]Dr.Takero[/mention] : είναι έτσι όπως τα λέει ο [mention]sthpa[/mention]. Έρχονται ήδη με ένα δικό τους cnverter στην συσκευασία τους για να βάλεις ότι μελάνι θες και δέχονται τις στάνταρ αμπούλες του εμπορίου οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα κανένα. Ίσως να μην γράφουν όσο απαλά θα ήθελε κανείς, αν και αυτό είναι και λίγο θέμα τύχης.

[mention]sthpa[/mention] : αυτό είναι το βασικό πρόβλημα με εμάς από την επαρχία, για να μπορέσουμε να δούμε κάτι που μας ενδιαφέρει, θα πρέπει να μετακινηθούμε σε μια μεγαλύτερη πόλη ή στην Αθήνα. Εδώ είναι δύσκολο να μπορέσω κάπου να βρω την Loom για να την δοκιμάσω. Συνήθως τα βιβλιοπωλεία φέρνουν μόνο τα "γνωστά" ονόματα, άρα θα βρεις μόνο Pilot και Parker και είναι πολύ σπάνιο να σου φέρει κάτι να το δεις και μόνο, χωρίς να το έχεις παραγγείλει για αγορά.
Γιαυτό και με βολεύει περισσότερο η κινέζικη αγορά, με 5€ μπορώ να πάρω 3 πένες και να μου τις φέρουν με δωρεάν μεταφορικά από την κίνα, ενώ αντίστοιχα για αγορές από την Αθήνα θέλω κατ' ελάχιστο 3€ μόνο τα μεταφορικά.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Παρήγγειλα μερικές Τζίν Χάο από τον Ali και περιμένω να δω ποιότητα!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

[mention]Dr.Takero[/mention] Θα συμφωνήσω με τον Νώντα και τον Παναγιώτη για τις ΤζινγκΧαο, είναι όντως λίγο 'άγριες'. Για πιο απαλό γράψιμο πήγαινε σε ΓουίνγκΣουνγκ.

Εγώ έχω πάρει την 3008 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 3318849379
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Επίσης για πιο smooth nib μπορείς να δεις την Jinhao 992 (αυτή έχει βιδωτό καπάκι και δεν ξέρω αν βολεύει για όταν θες να σημειώνεις κάτι, να την αφήνεις για λίγο και να θες να ξανασημειώσεις κάτι) και φυσικά και την Baoer 388.
Την 3008 την έχω παραγγείλει και εγώ και την περιμένω...
sthpa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2016, 20:09
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Να μεταφέρω εδώ την εμπειρία μου μήπως χρησιμεύσει σε άλλους:
- Για την Jinhao 992: Καλή είναι, αλλά δεν τρελάθηκα. Ξέρετε, αυτή η αίσθηση του ανικανοποίητου, χωρίς να μπορείς να την εξηγήσεις.

-  WS 3008: Μου ήρθε πριν 3 ημέρες, δεν πρόλαβα να παίξω αρκετά, γιατί έφυγα για ταξίδι. Ο λόγος που την πήρα είναι
α) το πιστόνι, άρα μεγάλη χωρητικότητα μελάνης και
β) το γεγονός ότι παίρνει μύτες Lamy, οπότε έχεις μεγάλη γκάμα.

- Baoer 388: Μου αρέσει και στην εμφάνιση, αλλά η δική μου είχε μύτη μαλακή (smooth) μεν, αλλά περίπου broad στο πάχος.
Την άλλαξα με μια Bock #5 και είναι τέλεια.
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

[mention]sthpa[/mention]
Μπορείς να στείλεις λινκ με μύτες Lamy?
Let the music play
sthpa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2016, 20:09
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Μύτες Lamy έχει ο Ζαφειρίου (zafeiriou.gr)  και πιθανώς ο Νικολάτος (nikolatos.eu) στη Σόλωνος.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Αυτή την εβδομάδα παρέλαβα και την Faber Castell Loom που ήταν και η τελική μου επιλογή αλλά και την 3008. Την Λουμ την δοκίμασα, δεν άντεξα. Την 3008 δεν την δοκίμασα ακόμα. Την Λουμ την πήρα με μύτη "Φάιν" παρόλα αυτά δεν είναι τόσο λεπτή, θα την ήθελα λίγο πιο λεπτή ακόμα και μάλλον είναι προς την "υγρή" πλευρά, αλλά θέλω να την δοκιμάσω και με κάποιο άλλο μελάνι αφού όλοι λένε πως τα μελάνια της FC δεν είναι και τα καλύτερα.
Πάντως από γραφή είναι τέλεια, πολύ απαλή μύτη, πολύ απαλή γραφή, μόνο αν την χρησιμοποιήσεις καταλαβαίνεις πως είναι η μαλακή γραφή. Πραγματικά άξιζε τα χρήματά της, πολύ την ευχαριστήθηκα την αγορά της τελικά. Χτύπησα και μια WingSung 6359 (το αντίγραφο της Lamy Al-star) η οποία είναι και αυτή σε μύτη EF αν και λέει F στην περιγραφή. Ωραία λεπτή γραφή, ωραίο μεταλλικό (αλουμινένιο) σώμα, βέβαια έχει κάποιες ατέλειες στο φινίρισμα, αλλά για την τιμή της είναι μια χαρά!
Αυτά τα νεότερά μου από το μέτωπο της γραφής.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”