Αγορά νέας πένας.

Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Κύριοι γεια σας,

Μετά τον καθαρισμό της Waterman που μου είχε δοθεί ως δώρο, κόλλησα και εγώ το μικρόβιο και πλέον έχω επιδοθεί με μανία στις αγορές πένας, αλλά προς το παρόν αγοράζω κυρίως κινέζικες με ελάχιστο κόστος.

Πήρα και δύο λίγο πιο ακριβές (Caliarts Ego & WingSung 698 έχω λίγο μανία με τις demonstrator όπως ίσως γίνεται αντιληπτό) και πραγματικά η χαρά μου είναι πολύ μεγάλη όταν ανοίγω το πακετάκι και βλέπω την νέα πένα, ακόμα και αν πρόκειται για πένες με τιμή κάτω από 2€.
Για να έχω και μια αντοχής πήρα και μια Pelican Jazz (παρακινούμενος κυρίως από το μεταλλικό της σώμα) αν και τελικά είναι αρκετά λεπτή για τα γούστα μου.

Τώρα θέλω να κάνω το επόμενο (θεωρώ) βήμα και να αγοράσω μια "καλύτερη" πένα σε σχέση με αυτές που έχω ήδη και προφανώς θα πρέπει να ανέβω και κατηγορία τιμής. Μέχρι τώρα η προτίμησή μου είναι σε μύτες με πάχος γραφής είναι "F" είτε "M" όχι παχύτερες καθώς θεωρώ πως είναι μια χρυσή τομή και μια και η γραφή μου είναι κυρίως σε χαρτί φωτοτυπικού ή χαρτί σχεδίου. Η Waterman που έχω, ενώ από διστάσεις την θεωρώ ιδανική, έχει πάχος γραφής "Μ" και είναι αρκετά "υγρή" πένα καθώς αφήνει μεγάλη ποσότητα μελάνης στο χαρτί, τουλάχιστον μεγαλύτερη από ότι εγώ θα επιθυμούσα. Κόλπα που αναρτώνται στο γιουτιουμπ για μείωση ροής μελανιού και λ.π. δεν θα ήθελα να τα δοκιμάσω σε αυτή μου την πένα.

Επίσης την πένα αυτή θα ήθελα να την έχω μαζί μου στο γραφείο στην υπηρεσία που δουλεύω και μια και έχω καθημερινή επαφή με κόσμο, δεν θα ήθελα να είναι κάτι που να προκαλεί, ως εκ τούτου δεν θα ήθελα να έχει επίχρυσα στοιχεία ή κάτι που να παραπέμπει σε ένα ακριβό κομμάτι. Να είναι κάτι που "να μην το πιάνει το μάτι" όπως λέμε. Επίσης θα ήθελα να είναι εύκολη στον καθαρισμό και την συντήρηση και εννοείται να είναι ένα κομμάτι που θα κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο στον χρόνο.

Στην αρχή σκεφτόμουν να κινηθώ σε κάτι σαν την Lamy Safari (ή την αντίστοιχη Vista σε demonstrator ή την Al Star σε μεταλλική) ή εναλλακτικά την Kaweco Sport ή την Classic, ή ίσως μια TWSBI Eco δηλαδή γύρω στα 35€ κόστος.
Ένα αντίγραφο της Lamy Safari από την Κίνα έχω ήδη και θεωρώ το μέγεθός της ιδανικό και επίσης δεν με ενοχλεί και αυτή η ιδιαίτερη λαβή που έχει η πένα αυτή και πολλοί διαβάζω πως την βρίσκουν μη βολική, αντίθετα θα έλεγα πως μου αρέσει.
Μετά σκέφτηκα να ανεβάσω λίγο ακόμα το μπάτζετ μου και να φτάσω γύρω στα 70€.

Με δεδομένα όσα έχω αναφέρει παραπάνω, τι θα μου προτείνατε να δω για αγορά για την νέα μου πένα?
-Δεν με ενδιαφέρει αυτή να είναι οπωσδήποτε demonstrator.
- Μου αρέσουν οι πένες με κλασσικό σχήμα οι επονομαζόμενες και cigar shaped και σίγουρα προτιμώ τις πένες με μεγαλύτερο όγκο. Ενδεικτικά να αναφέρω πως η ευρέως διαδεδομένη Parker Vector θεωρώ πως είναι οριακά μικρή (σε πάχος) ενώ η Jinhao X750 (για όποιον έχει ασχοληθεί με τις κινέζικες πένες) θεωρώ πως έχει τέλειο μέγεθος.

Περιμένω τις δικές σας προτάσεις.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Δεν έχω, αλλά ξέρω πολλούς που ορκίζονται στο όνομά τους...TWSBI
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
sthpa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2016, 20:09
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Θα συμφωνήσω με τον Fotaka πιο πάνω, αλλά έχω και μια καλύτερη (κατά τη γνώμη μου) πρόταση:
Italix Parson's Essential.
- είναι cigar shaped, όπως σου αρέσει,
- έχει βολικό πάχος στο πιάσιμο,
- έχει πολλά είδη μύτης να διαλέξεις, και ακόμα,
- κλείνει πολύ καλά το καπάκι, οπότε δεν στεγνώνει εύκολα το μελάνι (αφού έχεις ήδη Jinhao x750, μάλλον θα έχεις δει το μελάνι να στεγνώνει).

Μπορείς να δεις περισσότερες πληροφορίες:

http://www.mrpen.co.uk/contents/en-uk/d184.html
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Καταρχάς, welcome to the club my friend :)

Εγώ θα σου πρότεινα την Platinum Century 3776. Κατά παγκόσμια κοινή ομολογία (και όχι άδικα) θεωρείται μια από τις κορυφαίες daily WORKHORSE converter πένες. Προσωπικά, εγώ αυτή χρησιμοποιώ σε καθημερινή βάση εδώ και χρόνια και δεν την αλλάζω με τίποτα. Βέβαια πρέπει να λάβεις υπόψη σου δυο σημαντικά πράγματα και τούτα είναι τα κάτωθι:

1. Το κόστος έιναι αρκετά μεγαλύτερο από αυτό που θες (η τιμή κυμαίνεται περίπου στα € 115).
2. Είναι ιαπωνική πένα, πράγμα που σημαίνει ότι το nib grade της πένας είναι ένα επίπεδο κάτω από τα ευρωπαικά πρότυπα.Δηλαδή, Μ στις ιαπωνικές σημαινει F στις ευρωπαικές κοκ.

Ελπίζω να σε βοήθησα και καλή επιλογή.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Παναγιώτη, πόσα θέλεις να ξοδέψεις;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ρε παιδιά, τι μπελάδες μου ανοίξατε!
Είχα παλιά (προ 30 χρόνων σχεδόν!) πένες Parker που τις έχασα μέσα στη βαβούρα των εφηβικών χρόνων! Πάντα μου άρεσαν τα είδη γραφής αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα με λεπτομέρειες. Δυστυχώς, στο Νοσοκομείο χρησιμοποιώ μόνο στυλό Βic, συνεδριοστυλό και Χόντος σέντερ γιατί η κλεψιά πάει σύννεφο...
Είδα τα λινκ που αναρτήσατε και με τρώει να πάρω μια πένα φθηνή ώστε αν χαθεί να μην κλαίω!
Από αυτές του ελληνικού site ποιά είναι σε πουροειδές σχήμα (δεν καταλαβαίνω από τις φωτό).
Υπάρχει κάποιο κατάστημα στο κέντρο να επισκεφθώ ώστε να ξεστραβωθώ???
Let the music play
gmathio
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Φεβ 2018, 09:09
6
Been thanked: 14 times

Κατάστημα με πένες στο κέντρο είναι ο Ευαγγελίδης, στην Κολοκοτρώνη, μέσα στη στοά. (Απέναντι και από το Kaya, για έναν εξαιρετικό καφέ, όσο θα ψάχνεις !!) Φοβάμαι όμως πως ο Ευαγγελίδης έχει πιο ακριβές πένες από αυτό, που θέλεις. Καλύτερα θα ήταν να δεις στο site του Ζαφειρίου, γιατί πέφτει λίγο μακριά το κατάστημα, στο Ιλιον και οταν βρεις τι σου αρέσει, πας εκεί και διαλέγεις ! Συμφωνώ κι εγώ με την Platinum 3776 Century Blue ή Bourgogne, αλλά πάνε στα 120 ευρώ. Γύρω στα 100 ευρω, δες τις Pilot Legance ή 742. Και για τις TWSBI λένε καλά λόγια, αλλά δεν τις έχω χρησιμοποιήσει...
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλημέρα και πάλι,
Είδα όλες τις προτάσεις σας.
Τις Italix δεν τις είχα ξανακούσει (όπως και πάρα πολλές άλλωστε) και όντως φαίνεται τίμια πρόταση με πολύ καλή κατασκευή και θετικά σχόλια.
Τις TWSBI τις κοιτούσα και εγώ και μου άρεσε που είναι και διάφανες, όπως επίσης κοιτούσα και την 3776 για την οποία επίσης διάβασα τα καλύτερα, αλλά όντως είναι σε άλλο επίπεδο τιμής αυτή τη στιγμή.
Τελευταία μπήκε στο παιχνίδι και η Faber Castel Loom για την οποία διάβασα ότι το nib της είναι από τα καλύτερα για πένα με τιμή κάτω από 80€.
Την έχει κανένας την συγκεκριμενη?
Το μπάτζετ μου υπενθυμίζω πως είναι έως 70€.

Και κάτι για τον Dr.Takero:
Platinum Preppy
Pilot Kakuno / Varsity / MR (a.k.a Metropolitan)
Pelican Jazz
Parker Vector

είναι οι απόλυτα φθηνότερες πένες για να πας σε κάτι επώνυμο.
Και για να μην σε νοιάζει καθόλου η απώλειά της μπορείς επίσης να παραγγείλεις ένα μάτσο από αυτές, να βάζεις ότι μελανι θες και να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο, σε τιμή όχι παραπάνω από έναν Bic και επειδή έχω μερικές σου λέω ότι για κάθε μέρα να μην σε νοιάζει αν χαθούν είναι άπαιχτες. Και γράφουν και σχετικά καλά για την τιμή τους, μπορείς να δεις βιντεάκια με τεστ τους στο σωλήνα.

Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Όντως η Loom, καθώς και η TWSBI είναι πολύ καλές και αξιόπιστες για τα λεφτά τους, a.k.a. VFM. Πράγματι, η μύτι της Loom και ιδιαίτερα η B, χωρίς να είμαι υπερβολικός είναι από "άλλο πλανήτη" που ξεπερνάει ακόμη και nibs με 3 πλασιο μπάτζετ από αυτήν. Προτείνω και της 2 με κλειστά τα μάτια. Προσωπικά, θα σου πρότεινα την TWSBI (έχω στην κατοχή μου 2 αν λέει τίποτα αυτό...) και ο λόγος είναι καθαρά πρακτικός. Με τις TWSBI έχεις INK CAPACITY ότι πρέπει για καθημερινό γράψιμο, χωρίς να έχεις το άγχος για το πότε και αν θα σου τελειώσει το μελάνι σε σχέση με μια converter πένα. Βέβαια, λάβε υπόψη σου ότι τούτο εξαρτάται και από τη χρήση που κάνεις σε καθημερινή βάση, ήτοι αν γράφεις πολύ ναι τότε παμε σε TWSBI αν όχι και τόσο πολύ πάμε σε converter. Και οι 2 πένες είναι μέσα στα πλαίσια του μπάτζετ που ζητάς.

Ελπίζω να βοήθησα.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

[mention]Panagiotis_17[/mention] Αυτή παίρνει cartridge? Αν οχι που θα βρω το εξάρτημα που τη μετατρέπει? Ευχαριστώ!
Let the music play
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”