Αγορά νέας πένας.

Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Άν θέλεις πιο λεπτή ακόμη τότε πας σε EF, αλλά να ξέρεις όσο πιο λεπτή τόσο λιγότερη απαλή γραφή θα έχεις. Τώρα αν θες ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ F-EF τότε συνιστώ ανεπιφύλακτα να πας σε μια platinum preppy F-EF (0.3-0.2). Προσωπικά, είχα την F και απλά την πέταξα κατευθείαν στα σκουπίδια. Για να μην παρεξηγηθώ είναι μια αρκετά καλή φθηνή λύση, απλά εμένα τέτοιο πάχος γραφής δεν μου κάνει (Είμαι καθαρά B ή BB guy:)). Ήθελα να δοκιμάσω καθαρά ιαπωνική μύτη και πράγματι χωρίς να είμαι υπερβολικός και αποτελεί καθαρά ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη όταν κάνουμε λόγο για πένα που να ΓΡΑΦΕΙ (όχι να έιναι έργο τέχνης, κοινώς να έχει διάφορα μπιχλιμπίδια) out of the box κάνουμε λογο Μ Ο Ν Ο για ΙΑΠΩΝΙΚΕΣ πένες (με κορυφάια πάλι κατά τη γνώμη μου τη Sailor King of Pens.......μόνο οποιος είναι κάτοχος ή την έχει δοκιμάσει μπορεί να καταλάβει τι εννοώ :).

Υ.Γ.: Άν σε ενδιαφέρει η preppy την έχει ο ζαφειρίου.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Τάσο και εγώ δεν προτιμώ τις τόσο λεπτές μύτες. Και επειδή ως επί το πλείστον θέλω να υπογράφω με την πένα μου και όχι τόσο πολύ να γράφω (εκτός απο κάτι ημερομηνίες ως συνήθως), με βολεύει κυρίως η Μ ή η F όταν είναι και αυτή προς το Medium. Οπότε για εμένα η μύτη της Λουμ είναι ιδανική.
Επειδή όμως τις δίνω και στην σύζυγο και αυτή θέλει πραγματική λεπτή μύτη (να φανταστείς γράφει με ένα Pilot V5 0.5mm υγρής μελάνης), βρίσκει πολύ καλές μύτες αυτήν της 6359 και της Hero 359, οπότε σκέφτομαι να την πάρω δώρο την αυθεντική έκδοση δηλαδή μια Lamy Safari με μύτη EF. Με την ευκαιρία θα παραγγείλω και κανά δυο Preppy να τις δοκιμάσω και αυτές.
Η εναλλακτική πρόταση του να αγοράσω το nib μόνο της Lamy και να το βάλω σε μια από τις κινέζικες (όλοι στον σωλήνα λένε ότι πάει γάντι), δεν με βρίσκει και πολύ σύμφωνο. ΕΦόσον της αρέσει τόσο πολύ αυτή η μύτη θα πάρω την αυθεντική.
Όσο για εμένα, κοιτάζω ήδη για την επόμενη, αλλά προς το παρόν θα πρέπει να κάνω λίγο κράτει να μαζέψω και κάτι ώστε να πάω σε μια ακόμα καλύτερη...
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Παναγιώτη η Preppy είναι κυριολεκτικά πάφθηνη 2-4 € να κάνει ; κάπου εκει. Να ξέρεις ότι η preppy μπορεί να μετατραπεί άνετα και σε eyedropper χρησιμοποιώντας silicone grease και o rubber ring. Το ανταλλακτικό ο-ring το έχει και αυτό ο ζαφειρίου αν σε ενδιαφέρει να την κάνεις και eyedropper. Επίσης, άλλη χρησιμότητα της preppy είναι ότι μπορείς να την μετατρέψεις και σε highlighter ή/και μαρκαδοράκι γενικών σημειώσεων. Όμως τα ανταλλακτικά για τις μύτες δεν τις έχει ο ζαφειρίου αλλά ένα αγγλικό κατάστημα cult pens αν σε ενδιαφέρει να την κάνεις highlighter ή/και μαρκαδοράκι. Η Lamy νομίζω και η Loom το πραγματικό F είναι EF, καθώς το F τους είναι λίγο πιο "medium" απ' ότι πρέπει. Τώρα για τη μύτη με την 6359 δεν γνωρίζω να σου πω. Επίσης, τώρα που το θυμήθηκα υπάρχουν και οι νέες Jinhao 991, 992 & 559 (αντιγραφή της Lamy Vista) που είναι απο πλαστικό το body και με πιο μικρή F nib σε σχέση με τις χ450 κτλ... Τις εν λόγω τις έχει το αγγλικό κατάστημα pure pens. Άσε και εγώ θέλω να βάζω κάτι στην άκρη για να πάρω την πένα των ονείρων μου :) την ASC Brown Arco Bologna Extra, αλλά αν δεις το κόστος θα σου έρθει εγκεφαλικό χαχα. Οψόμεθα..

Υ.Γ.: Έχω παραγγείλει και από τα 2 καταστήματα και έχω μείνει ευχαριστημένος, αλλά αυτό που είναι γρήγορο (πύραυλος..χαχα) είναι το cult pens, το οποίο έχει τεράστια ποικιλία και το μοναδικό απ'όσα γνωρίζω που φέρνει το καλύτερο κατά παγκόσμια κοινή ομολογία χαρτί για πένα Tomoe River Paper.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Dr.Takero
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1436
Εγγραφή: 16 Οκτ 2016, 08:04
7
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 6882 times
Been thanked: 7511 times
Ηλικία: 51

Ήρθαν οι Jinhao 992 και γράφουν μια χαρά! Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Let the music play
Άβαταρ μέλους
SolitaryX88
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 26 Φεβ 2018, 11:30
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 1819 times
Been thanked: 1993 times
Ηλικία: 35

Ξανά ξυπνάω το thread με τις πένες μιας και είναι η δεύτερη λατρεία μου.

Αν θέλω να αγοράσω μια πένα κ να μην δώσω πολλά λεφτά είναι η Lamy Al-Star. Για τα λεφτά τους είναι πάρα πολύ καλές (δεν είναι flexible η μύτη βέβαια). Μπορείς να αλλάξεις την μύτη και είναι σχετικά φτηνές. Επίσης μπορεί να πάρει και εξάρτημα να γεμίζει απο μπουκάλι (πολύ βολικό).
Αυτό που δεν μου άρεσε σε καμία κινέζικη που αγόρασα (κανα 2) είναι οτι ήταν πολύ βαριές για να γράφω αλλά κ ανατομικά δεν βόλευαν να γράφω.

p.s. Αν κοιτάς μελάνη θα σου πρότεινα να δώσεις κάποια στιγμή στο μέλλον λίγα λεφτά παραπάνω κ να πάρεις μια Ιroshizuku κ σαν χρώμα την kon peki. Είναι φανταστική, έχω ακόμη λίγη κ δεν θέλω να την τελειώσω. . .
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ωραίο χρώμα το kon-peki
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Καλησπέρα σας
Έχοντας διαβάσει σχεδόν όλα τα πόστ σε αυτήν τη ενότητα θα ήθελα μα αγοράσω και εγώ με την σειρά μου μια πένα. Θα ήθελα μια καλή πένα για αρχή αφού έχω παραγγείλει κάποια τετράδια εκμάθησης για γράψιμο cursive.
Λέω καλή εννοώντας ότι δεν θα έχω προβλήματα και θα τα παρατήσω εξαιτίας της πένας. Το budget μου είναι 100-200 ευρώ. Έχω διαβάσει για την Kaweco, platinum 3776, Lamy αλλά ειλικρινά δεν ξέρω τι θα ήταν καλή αγορά για εκμάθηση και φυσικά για καθημερινή χρήση στο γραφείο.
Σας ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Η kaweco dia2 είναι μια καλή επιλογή, με κλασικό design και πολύ ωραία γραφή (ίσως λίγο άκαμπτη), παρόλο που δεν έχει χρυσό nib. Το θέμα είναι ότι με πολύ λίγο περισσότερο μπορείς να πας σε μια Pelican M400, η οποία είναι άλλη κατηγορία.
Αν βρεις χρόνο αξίζει να τις δοκιμάσεις πριν αποφασίσεις.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Nvlass
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 11:52
5
Has thanked: 12 times
Been thanked: 203 times
Ηλικία: 48

Ωραία φαίνεται η M400
Είμαι σε ψάξιμο για βιβλίο που θα βοηθήσει στο γράψιμο
Έχω βρει το write now και το The Palmer Method of Business Handwriting
Πρέπει να βάλω μια τάξη στο μυαλό μου με ποια πένα θα ξεκινήσω και με ποιο βιβλίο

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Αν και μου αρέσει και η Lamy 2000 φαίνεται πιο μοντέρνα
Δεν ξέρω μήπως ξεκινήσω με την lammy και μετά βλέπω αν μου κάτσει να πάω σε κάτι καλύτερο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”