Συντήρηση εξοπλισμού πένας

Απάντηση
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Καλησπέρα στην παρέα,
από όσο έψαξα δεν είδα κάποιο θέμα που να αναφέρεται στο τίτλο, δηλ. την περιοδική συντήρηση και καθαρισμό αυτών των εργαλείων γραφής.
Είτε λοιπόν χρησιμοποιείτε το ίδιο μελάνι, είτε (ακόμη περισσότερο) αλλάζετε τύπο μελανιού, είτε αποθηκεύετε για κάποιο διάστημα την πένα σας, ποια διαδικασία και υλικά καθαρισμού και συντήρησης χρησιμοποιείτε γι αυτήν;
Ακόμη πιο σημαντικό, πριν την πρώτη χρήση, για να φύγουν τα πιθανά εργοστασιακά "λάδια" κλπ υλικά, πως την καθαρίζετε, με τι τρόπο;
Είδα κάποιες βασικές αρχές στις κουβέντες του fpn, αλλά με ενδιαφέρουν απόψεις και κυρίως υλικά καθαρισμού από τον ελλαδικό χώρο (όσο κι αν διάλυμα αμμωνίας μπορούμε να βρούμε σε οποιοδήποτε φαρμακείο)...
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Κάτι βρήκα τελικά, εντός
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 04 Ιουν 2017, 10:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλω να τοποθετεις τα link σου μεσα σε λεξεις και οχι σκορπια στα posts σου ;)
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Καλησπέρα.
Στα πλαίσια συντήρησης της πένας μας ήθελα να ρωτήσω πως αντιμετωπίζετε μικροφθορές και μικροξυσίματα που πολλές φορές προκύπτουν με το χρόνο.
Έχω μια πένα pilot από ρητίνη και θέλω να τη γυαλίσω και να εξαλείψω κάποιους μικροσκοπικούς τραυματισμούς.
Έχετε εμπειρία από κάποιο προιόν στην Ελλάδα για να χρησιμοποιηθεί με πανάκι με μικροίνες;
Διαφορετικά λέω να καταφύγω στο micro-gloss...
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
The Banker
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 22 Μάι 2018, 20:19
5
Has thanked: 6 times
Been thanked: 709 times
Ηλικία: 48

Οι pilot και γενικά οι ιαπωνικές χρησιμοποιούν μια ρητίνη που δεν είναι αντίστοιχη με αυτές τις ευρωπαϊκές. Εγώ κατά αρχήν θα ήμουν έτοιμος και για ενδεχόμενη αποτυχία και θα δοκίμαζα να την τρίψω με polywatch , ένα υλικό που χρησιμοποιείται για το γυάλισμα hesalite τζαμιών ρολογιών και ειδικότερα για το omega speedmaster. Θα βρεις που εύκολα στο ebay άφθονο και πάμφθηνο.
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Δεν το γνώριζα το προιον αυτό. Θα το δοκιμάσω πρώτο.
Ευχαριστώ.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγώ νομίζω ότι αν την γυαλίσεις με πανοβουρτσα (κετσές Σφουγγάρια Γυαλίσματος κλπ) με αλοιφή ανάλογα το υλικό θα γίνει τζάμι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”