Πένες γραφής με εύκαμπτη μύτη

fotan675
Νήπιο
Νήπιο
Έχει ευχαριστώ: 17 φορές

Re: Πένες γραφής με εύκαμπτη μύτη

Δημοσίευση από fotan675 » πριν από 1 μήνα

Latest post of the previous page:

Εικόνα

Ειχα και γω την ευκαιρία να πειραμματιστώ με flexible και italic μυτες. Παρακάτω έχω μια εικόνα από ενα δείγμα γραφής των αγαπημένων μου. Οι δύο πρώτες είναι flexible και η αλλες δύο ειναι italics. Η vintage wahl είναι πολύ πιο ευκαμπτη από την pilot falcon (την πιο διαδεδομένη πένα με soft μυτη που παράγεται σήμερα). Για καθημερινό γραψιμο προτιμώ την parker με την italic μυτη η οποία δίνει στην γραφή μου χαρτακτήρα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
έχει ευχαριστίσει: 1232 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3785 φορές
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotakas » πριν από 1 μήνα

Πολύ όμορφα.

Δυστυχώς οι μοντέρνες flex δεν μπορούν να φτάσουν τις vintage...

Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)

Stathis
Νήπιο
Νήπιο
έχει ευχαριστίσει: 13 φορές
Έχει ευχαριστώ: 3 φορές

Δημοσίευση από Stathis » πριν από 3 εβδομάδες

fotan675 έγραψε:
πριν από 1 μήνα
Εικόνα

Ειχα και γω την ευκαιρία να πειραμματιστώ με flexible και italic μυτες. Παρακάτω έχω μια εικόνα από ενα δείγμα γραφής των αγαπημένων μου. Οι δύο πρώτες είναι flexible και η αλλες δύο ειναι italics. Η vintage wahl είναι πολύ πιο ευκαμπτη από την pilot falcon (την πιο διαδεδομένη πένα με soft μυτη που παράγεται σήμερα). Για καθημερινό γραψιμο προτιμώ την parker με την italic μυτη η οποία δίνει στην γραφή μου χαρτακτήρα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Ακριβώς!
Οι italic/stub μύτες, χωρίς πολύ προσπάθεια δίνουν το χαρακτήρα γραφής που ζητάει κάποιος.
Η vintage wahl φαίνεται αξιόλογη. Είναι κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, ή αυτό που διαβάζω;
Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”