Πένες γραφής με εύκαμπτη μύτη

Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Χαιρετώ την παρέα κατ' αρχάς, που με την αγάπη γι αυτά τα υπέροχα εργαλεία γραφής νομίζω πως θα ανταλλάξουμε ενδιαφέρουσες απόψεις...
Προχωρώ στο θέμα του τίτλου που άνοιξα διότι εκτιμώ πως οι πένες με flexible nib αποτελούν μια ιδιαίτερη κατηγορία (όχι απαραίτητα για καλλιγραφία και μόνο) που θα πρέπει να σχολιάζουμε ξεχωριστά.
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Γειά σου Στάθη.

Έχεις στην κατοχή σου flex πένες; Τι χρησιμοποιείς; Αν ναι, μια εισαγωγή στο θέμα θα ήταν χρήσιμη.

Εγώ δεν έχω ακόμα, καμία.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Τώρα μπαίνω σε αυτό το χώρο.
Θα ξεκινήσω με κάποιες απλές καλλιγραφίας όπως lamy, pelikan κλπ για να δω την αίσθηση.
Από εκεί και πέρα για κάτι "πιο καλό" νομίζω πως πρέπει κάποιος να δει μια pilot τουλάχιστον, με ένα ανάλογο μελάνι.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Η καλλιγραφία θα σου φάει περισσότερα απ το ξύρισμα να ξέρεις ;)
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Φίλε Στάθη, μου φαίνεται ότι εννοείς στυλογράφους με μύτη italic ή stub. Για πραγματική καλλιγραφία, χρειάζεται βάση για μύτες καλλιγραφίας και τα ανάλογα μελάνια. Αγγλιστί dip pens.

Όπως λέει ο φίλος sitalkas, οι πένες είναι εθιστικό χόμπι. Η καλλιγραφία πάλι δεν είναι, διότι οι μύτες είναι αρκετά φτηνές και δεν χρειάζεσαι πολλές. Από τη άλλη, η καλλιγραφία θέλει πολύ εξάσκηση.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Η πιθανή απόκτηση κάποιας πιο οικονομικής μύτης καλλιγραφίας θα γίνει για να αντιληφθώ (όσο μπορώ) την αίσθηση της flexible πένας.
Ακολούθως θα αποκτήσω μια πιο "ακριβή" αλλά για καθημερινό γράψιμο. Ούτε χρόνος, ούτε διάθεση για αποκλειστική καλλιγραφία. Απλά για μια πένα που να δίνει διαφορετικά πάχη γραφής, ανάλογα με την πίεση που δέχεται στο χαρτί. ;)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τότε Στάθη, δυστυχώς (ή ευτυχώς αν λάβουμε υπ'όψην το πορτοφόλι σου), υπάρχει μόνο μια επιλογή: Pilot Falcon, ή άλλες Pilot με μύτη FA.

Εκτός βέβαια αν έχεις το μεράκι να βρεις παλιές πένες, π.χ. Waterman με τη λεγόμενη μύτη wet noodle.

Και επίσης: η flexible μύτη με dip pen έχει εντελώς διαφορετική αίσθηση από οποιαδήποτε πένα. Το λέω αυτό γιατί οι μύτες για dip pens είναι χωρίς επικάλυψη και χρησιμοποιούν πιο παχύρευστα μελάνια.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Δημήτρη γεια σου.
Ακριβώς, η FA μύτη είναι η ουσία, σε μια Heritage 912 ή 743 για παράδειγμα.
Εναλλακτικά η Pilot Justus (αυτή δεν έχει FA νομίζω), αλλά δε ξέρω αν αξίζει η χρηματική διαφορά.

Έχει κανείς να προτείνει κάποιο μελάνι που να αφήνει "σκιά" (shading) για μια τέτοια πένα; Το θεωρώ πολύ επιθυμητό.
Επίσης δε ξέρω αν υπάρχει εμπειρία από το πόσο "wet" πρέπει να είναι....
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

dimitris έγραψε:Εκτός βέβαια αν έχεις το μεράκι να βρεις παλιές πένες, π.χ. Waterman με τη λεγόμενη μύτη wet noodle.
Τι λες τωρα! Είχα αγοράσει μια waterman από το Μοναστηράκι με την οποία οταν πίεζαν περισσότερο στο γράψιμο, άνοιγε η μύτη και έβγαινε περισσότερο μελάνι. Νόμιζα ότι ήταν χαλασμένη. Πώς δεν την πεταξα :P
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στάθη, τι χρώμα σε ενδιαφέρει για shading;
Βασίλη, πάλι καλά που δεν την πέταξες!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”