Πένες γραφής με εύκαμπτη μύτη

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Πολύ όμορφα.

Δυστυχώς οι μοντέρνες flex δεν μπορούν να φτάσουν τις vintage...
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

fotan675 έγραψε: 09 Οκτ 2017, 15:05 Εικόνα

Ειχα και γω την ευκαιρία να πειραμματιστώ με flexible και italic μυτες. Παρακάτω έχω μια εικόνα από ενα δείγμα γραφής των αγαπημένων μου. Οι δύο πρώτες είναι flexible και η αλλες δύο ειναι italics. Η vintage wahl είναι πολύ πιο ευκαμπτη από την pilot falcon (την πιο διαδεδομένη πένα με soft μυτη που παράγεται σήμερα). Για καθημερινό γραψιμο προτιμώ την parker με την italic μυτη η οποία δίνει στην γραφή μου χαρτακτήρα χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια.
Ακριβώς!
Οι italic/stub μύτες, χωρίς πολύ προσπάθεια δίνουν το χαρακτήρα γραφής που ζητάει κάποιος.
Η vintage wahl φαίνεται αξιόλογη. Είναι κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, ή αυτό που διαβάζω;
Ευχαριστώ.
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Καλημέρα.
Έχει κανείς δοκιμάσει να "πειράξει" τη μύτη της ahab noodler πένας του (nib & feed) ώστε να την κάνει πιο εύκαμπτη;
Ευχαριστώ.
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

Παρέλαβα πρόσφατα μια Pilot Falcon με sf μύτη, έχοντας την εκτίμηση πως θα ανταποκριθεί στην ανάγκη μιας πένας για καθημερινό, σχετικά γρηγορο γράψιμο με διακύμανση του ίχνους γραφής της (line variation). Θα πω σύντομα εντυπώσεις.
Stathis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 29 Μάι 2017, 15:00
6
Has thanked: 37 times
Been thanked: 7 times

... τελικά για το σχετικά γρήγορο τρόπο γραφής μου, δε μπορώ να πω πως αναδεικνύει τις όποιες αρετές της.
Σχετικα εύκαμπτη μύτη, μικρή διακύμανση πάχους γραμμής (line variation). Πολύ καλό φινίρισμα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”