Parker Penman Sapphire

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Καλησπέρα στο forum,

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει ή έχει κάποιο απόθεμα από το εν λόγω θρυλικό μελάνι που θα είχε την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει ένα δείγμα γιατί θέλω να βρώ το καλύτερο δυνατό υποκατάστατό του.

Υ.Γ.: Έχω βρεί απο το ebay το εν λόγω μελάνι σε απογορευτική τιμή (σ.σ. 210€) το οποίο μαζί με το τελωνείο και έξοδα μεταφοράς ούτε κατά ανέκδοτο. Ένας φίλος μου είπε ότι ίσως να ρωτήσω κάποια παλαιοπωλεία μήπως έχουν το μελάνι, αλλά δε ξέρω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Φίλε Τάσο έχω Penman Sapphire και έχω αναρωτηθεί και εγώ το ίδιο με εσένα. Τα κοντινότερα είναι τα εξής για μένα :
Diamine Majestic Blue
Diamine Sargasso Sea
Akkerman Shocking Blue
Private Reserve DC Electric Blue

Και μερικά άλλα, που είναι πιο δυσεύρετα. Στείλε μου ΠΜ να κανονίσουμε να σου στείλω δείγμα αν θέλεις.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Φίλε Δημήτρη σου έστειλα ΠΜ.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Καλησπέρα,

Σε απάντηση του φίλου Δημήτρη και ύστερα από ενδελεχή "έρευνα" για το καλύτερο δυνατό υποκατάστατο για το PPS θεωρώ κατά την ταπεινή μου άποψη είναι το P.R. American Blue. Τα μελάνια που χρησιμοποίησα είναι τα P.R.Electric DC Blue, P.W. Akkerman Shocking Blue, Diamine Sargasso Sea, Diamine Majestic Blue. Δεν θεωρώ ότι έχω συμπεριλάβει όλα τα μελάνια που θα ήθελα να συγκρίνω, καθώς κάποια από αυτά δεν τα έχω εις την κατοχή μου, όπως παραδείγματος χάριν τα Noodler's Blue, Noodler's American Blue Eel, Bungu box Sapphire, Noodler's Inkmyn Sapphire. Τα σημειωματάρια που χρησιμοποίησα είναι τα Rhodia Lined, Dotpad, καθώς και Ivory Paper. Ακολουθούν φωτογραφίες, δεν θα ανεβάσω της Ivory Paper, καθώς λόγω χρώματος είναι αδύνατον να εντοπίσει κάποιος τη διαφορά. Επίσης, θα ήθελα να επισημάνω και παρακαλώ όποιος άλλος έχει την ίδια ή άλλη άποψη να μου πει, το dotpad έχω την αίσθηση ότι δίνει καλύτερη "εικόνα" από τα άλλα 2. Ως εικόνα εννοώ ως χρώμα, απεικόνιση κοκ... Τέλος, όσον αφορά το PPS και θα ήθελα να ευχαριστήσω τον Δημήτρη που μου έστειλα τα δείγματα, είναι πράγματι Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ των μπλε μελανιών με διαφορά. Το shine, flow, no feathering, smooth experience δεν υπάρχει και είναι πραγματικά απόλαυση αυτό το μελάνι σε Broad nibs+...απλά δεν παίζεται. Μετά το American Blue, θεωρώ ότι είναι το Akkerman shocking blue, το οποίο είναι ένα πολύ ωραίο και ιδιαίτερο μελάνι, χωρίς κανένα πρόβλημα και με εκπληκτικό shine, το ίδιο με το Diamine Majestic Blue, το οποίο έχω την εντύπωση ότι είναι σχεδόν τα ίδια, και λέω σχεδόν καθώς έχω την εντύπωση ότι το shocking blue είναι a touch of blue-ish απ'ότι το τελευταίο. Κλείνοντας, θεωρώ μεγάλη @@@@ της Parker που έκανε discontinued το εν λόγω μελάνι με την "δήθεν-φθηνή" αιτιολογία ότι προκαλεί προβλήματα στις πένες(cloging κοκ...), καθώς θα μπορούσε κάλλιστα να υιοθετήσει την πολιτική της Noodler's και να γράψει στις οδηγίες και στο δοχείο ότι να μην αναμειγνύεται με άλλα μελάνια και απαιτεί πολύ thorough cleaning process, όπως ακριβώς με το BSB, το οποίο προσωπικά το είχα αφήσει περίπου λίγο πάνω από 1 μήνα σε πένα TWSBI 580 AL, ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Μάλιστα, στον καθαρισμό δεν χρησιμοποίησα ούτε χλωρίνες, ούτε νιτρικό οξύ,ούτε διάφορες άλλες @@@(να μην επεκταθώ....) και δεν παρατήρησα απολύτως κανένα staining στο barell, παρά μόνο στην μικρή τρυπούλα, ένα παρά..μα πάρα πολύ μικρό touch.

Added in 40 minutes 44 seconds:
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Έχω αγορασμένα απο 20ετίας δύο μελάνια της σειράς αυτής το Sapphire και το Ebony. Αφού διάβασα τα ανωτέρω ξεκίνησα να χρησιμοποιώ το μπλέ. Πραγματικά γράφει καταπληκτικά!
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Είσαι πάρα πολύ τυχερός που έχεις έστω και ένα μπουκάλι στη συλλογή σου. Μακάρι και εγώ να μπορούσα τώρα να βρω ένα και να αγοράσω σε λογικές τιμές, γιατί αυτά που βλέπω στο amazon και στο ebay θα πάθω κανένα εγκεφαλικό...κάτι τιμές ΤΡΙΨΗΦΙΕΣ... Έλεος...με τέτοια ποσά αγοράζεις μιά πολύ καλή καινούργια πένα ή δυο μεσαίες προς καλές τι λέμε τώρα... Αλλά, δεν έχω ολοκληρώσει το "πείραμά" μου ακόμη για το PPS, καθώς είμαι όπως λένε και οι ξένοι blue ink freak....ήτοι αναζητώ το ΚΑΛΥΤΕΡΟ μπλε μελάνι που υπάρχει και απ'ότι βλέπω η αναζήτησή μου με έχει οδηγήσει προς Ιαπωνία μεριά, που αν αληθεύουν αυτά που έχω δει και έχω ακούσει θα κάνουν το PPS και το BSB φαίνονται για πέταμα, αλλά το θέμα πως παραγγέλνεις από Ιαπωνία ;...με τελωνεία και μεταφορικά κόστη που τα κάνουν απαγορευτικά, εκτός αν μαζευτούμε καμιά 10 άτομα και μοιραστούμε τα έξοδα αυτά, όπως έχω διαβάσει στο φόρουμ έχουν γίνει κάποιες φορές τέτοιες ομαδικές αγορές όπου και συμφέρει να αγοράσεις από τρίτες χώρες. Οψόμεθα...
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
sthpa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2016, 20:09
7
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Το νήμα αυτό είναι αρκετά παλιό, αλλά ας του δώσουμε το φιλί της ζωής...
Τώρα τελευταία πολύς κόσμος που έχει χρησιμοποιήσει το PPS και έψαχνε να βρει υποκατάστατο, προτείνει το Monteverde Horizon Blue.
Το Horizon Blue είναι πολύ καλό μελάνι (εξ' ιδίας πείρας μιλώντας), αλλά δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει το PPS, οπότε δεν μπορώ να κάνω σύγκριση.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Ενδιαφέρον. Όμως το PPS είχε κι άλλα χαρακτηριστικά (π.χ. ροή) που το έκαναν να ξεχωρίζει.

Άραγε το Monteverde να έχει αντίστοιχες αρετές...;

Κάποια στιγμή θα το μάθουμε, υποθέτω.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Έχω ήδη χρησιμοποιήσει το MHB (όντας ως Blue ink freak...:)) και όντως είναι ένα πολύ ωραίο και ενδιαφέρον μελάνι, αλλά καμία σχέση με το PPS. To πιο κοντινό μελάνι που έχω βρεί σύμφωνα με την άνωθεν μικρή ¨έρευνα¨μου είναι το PR American Blue ή/και το PR Electric DC Blue.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”