Πένα "Sheaffer"

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας...

Ύστερα από μια ανασκαφή που έκανα στο σπίτι,και θέλοντας να εξοικονομήσω λίγο χώρο για τα πράγματα του ΠΞ,
βρήκα εκτός από πολλά αντικείμενα του παρελθόντος,μια πένα Sheaffer,που την είχαν κάνει δώρο στον πατέρα μου.

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου ήταν χρήσιμες οι πένες,διότι πριν από χρόνια έγραφα βάζοντας πολύ δύναμη,είχα τρέλα με τα Ballpoint και ειδικότερα με τις Parker,που είχα και μεγάλη συλλογή,που πουλήθηκε αυτούσια,πολλά χρόνια πριν.

Η μόνη εμπειρία μου με πένες,ήταν ένα δώρο μιας Montblanc την οποία και δώρισα,έτσι δεν γνωρίζω τίποτα από πένες,ψάχνοντας για την ταυτότητα της Sheaffer δεν βρήκα τίποτα,η πένα είναι πάνω από 15-20 χρόνια στην θήκη της,και περίμενε υπομονετικά τον νέο ιδιοκτήτη της,είναι σε άριστη κατάσταση,αλλά το σημαντικότερο για μένα είναι ότι,έχει μεγάλη συναισθηματική αξία,διότι ο πατέρας μου έχει φύγει από αυτήν την ζωή πριν από 16 χρόνια.

Δεν με νοιάζει αν αυτή η πένα έχει 5€ ή 200€,με ενδιαφέρει η αναβίωση της,σαν οικογενειακό κειμήλιο,και θα ήθελα να την κάνω να γράφει,όπως έγραφε στο χέρι του πατέρα μου,που ήταν εξαιρετικός καλλιγράφος.
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Στην περίπτωση που δεν φαίνονται καλά οι φωτογραφίες έχουμε:
Αριστερή όψη στο καπάκι στο clipper "USA" και δεξιά "Sheaffer"
Αριστερή όψη στο nib έχει χτυπημένο ένα σχήμα που δεν μπορώ να δω τι είναι.
Στην 6η φωτογραφία και από L--->R βλέπουμε:
Αμπούλα με την λαστιχένια τρύπα αυτήν φόραγε-δίπλα της το Pen Cartridge που είναι ατρύπητο αλλά με λίγο μελάνι μέσα-και δίπλα το Pen Convertor που είναι αμεταχείριστο.
Στην 7η φωτογραφία δείχνει τα γράμματα WD 503 το έψαξα και έτσι αλλά δεν...

[*] Ζητώ οποιαδήποτε βοήθεια-πρόταση-πληροφορία για την πένα αυτήν,καθώς και συμβουλές για τον σωστότερο τρόπο αναβίωσης της,σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,και ελπίζω στην βοήθεια σας...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Ένα προσεκτικό πλύσιμο για να φύγει τυχόν ξερό μελάνι και είσαι έτοιμος!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αντώνη τα πράγματα είναι απλά και εύκολα.

Αρχικά, τις δυο αμπούλες τις ξεχνάς, εκτός κι αν θέλεις να τις καθρίσεις και να τις κρατήσεις για μελλοντική αναγόμωση με σύριγγα.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις, είναι να βυθίσεις το μπροστινό τμήμα (nib & feeder) σε ένα δοχείο με ζεστό σαπουνόνερο. Αν έχεις και κάποιο λουτρό υπερήχων, θα ήταν το ιδανικό. Εναλλακτικά, μπορείς να προκαλέσεις εσύ δονήσεις στο δοχείο, είτε με το χέρι είτε τοποθετώντας το πάνω σε ένα εν λειτουργία πλυντήριο ρούχων (!). Λογικά, το νερό πολύ γρήγορα θα γίνει σκούρο.

Στην συνέχεια και αφού αλλάξεις το σαπουνόνερο, θα τοποθετήσεις τον convertor στην θέση του και θα αρχίσεις να τον γεμίζεις και αδειάζεις μέσω του nib. Αυτό θα προκαλέσει αμφίδρομη ροή στο κανάλι του μελανιού και ιδανικά θα το καθαρίσει. Έπειτα κάνεις την ίδια διαδικασία με καθαρό νερό. Στο τέλος, θα πρέπει το νερό να βγαίνει εντελώς καθαρό και διάφανο.

Τέλος, αφού τα στεγνώσεις όλα, γεμίζεις τον convertor με μελάνι της επιλογής σου. Δεν νομίζω οτι στην Σύρο θα είναι δύσκολο να βρεθεί μελάνι, έστω κι ένα Parker Quink. Αν πάλι θέλεις να χρησιμοποιείς αμπούλες και δεν βρίσκεις της Sheaffer, ειδοποίησε.

Όπως βλέπω απο τις φωτογραφίες το nib και το feeder, μάλλον αφαιρούνται εύκολα, τραβώντας τα προς τα έξω. Αν δεν το δω όμως απο κοντά, δεν μπορώ να το πω με σιγουριά και δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, εφόσον μάλιστα πρόκειται για οικογενειακό κειμήλιο.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας.

Φώτη καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικές οδηγίες,αλλά και για τον κόπο που έκανες να μου γράψεις.
Αύριο που ελπίζω να έχω λίγο χρόνο θα την καθαρίσω,λουτρό υπερήχων δεν έχω,είναι στην wishlist μου,για αργότερα,
οπότε θα την κάνω με τον παραδοσιακό τρόπο ___ :chores-laundry: κάποιος καταστηματάρχης μου είπε να βάλω αμμωνία,
αλλά όταν τον ρώτησα αναλογίες κ.τ.λ.μου τα μάσαγε...

Σήμερα που ρώτησα τηλεφωνικός,στα περισσότερα καταστήματα χαρτικών έχουν αμπούλες,
και μόνο δυο μαγαζιά έχουν μελανοδοχείο Parker Quink.

Βέβαια δεν ξέρω την διαφορά στα μελάνια,αλλά αφού λές "έστω κι ένα Parker Quink" μάλλον δεν είναι καλό ε;
Για τις αμπούλες υπάρχει κάποιο brand να προτιμήσω; αν δεν βρώ της Sheaffer; γιατί οι τιμές για τις αμπούλες από ότι μου είπαν πάνε στα 0,40 η μια,και δεν ξέρω τι να προτιμήσω μπερδεύτηκα...

[*] Σε ευχαριστώ πολύ Φώτη...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Το "έστω κι ένα Parker Quink" το είπα γιατί είναι το πιο απλό και διαδεδομένο. Αλλά είναι πολύ άνω του μετρίου. Δηλαδή για ένα νέο χρήστη θα κάνει την δουλειά του και με το παραπάνω.

Η Sheaffer έχει δική της αμπούλα. Η Parker έχει επίσης δική της. Αν δεν αναφέρεται κάτι διαφορετικό από τα καταστήματα, σημαίνει οτι πωλούν το Standard International Cartridge που δεν κάνει στην δική σου.

Όσον αφορά την αμμωνία, αυτή χρησιμοποιείται σε διάλυμα 10%. Αν καθαρίσεις την πένα σου με σαπουνόνερο και όταν θέλεις να την χρησιμοποιήσεις, δεν έχει στρωτή ροή, κάνει διακοπές, φτύνει μελάνι κλπ, τότε σημαίνει οτι μέσα στο κανάλι υπάρχει στερεοποιημένο μελάνι που δεν καθαρίζει διαφορετικά. Τότε γίνεται χρήση της αμμωνίας, ως έσχατη λύση.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αντώνη έχω πολλές αμπούλες Shaeffer που κάθονται! Θα κανονίσουμε να σου τις στείλω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα σας.

Φώτη τώρα κατάλαβα,βλέπεις δεν το κατέχω με τις πένες...

Σήμερα την καθάρισα με τον τρόπο του σαπουνόνερου,χρησιμοποίησα βέβαια αποσταγμένο νερό γιατί εδώ...
Πληροφοριακά η πένα είχε "πολύ πράμα",με το που την έβαλα στο μπάνιο,το νερό έγινε μαύρο ακαριαία,
το άλλαξα αμέσως,και την άφησα μέχρι την φυγοκέντριση... :chores-laundry:

Το nib βγήκε τραβώντας προς τα έξω,όπως τα είπες,μόνο που ήθελε αρκετή δύναμη,και το feeder ήταν βιδωτό και προς τα μέσα,όλα πήγαν καλά φίλε,και με την βοήθεια σου που ήταν πολύτιμη.

Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι πάντα καλά...:ty
dimitris έγραψε:
Αντώνη έχω πολλές αμπούλες Shaeffer που κάθονται! Θα κανονίσουμε να σου τις στείλω.
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ,με υποχρεώνεις,και μόνο που το σκέφτηκες,για μένα μετράει πολύ,να είσαι καλά φίλε...

[*] Δεν σε ξέχασα για κάτι που μου είχες πει,απλά δεν έχω τον χρόνο που θέλω,και θέλω να το περιποιηθώ...
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”