Κατάστημα για Επισκευή πένας

ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Γειά χαρά. Υπάρχει κάποιο κατάστημα που να αναλαμβάνει την επισκευή σε πένες; γνωρίζετε κάποιο στην περιοχή των Αθηνών; θα ήθελα πάρα πολύ να επισκευασω 3 μυτες. Είμαι σε αναζήτηση κοινώς κάποιου "nibsmith".
Υπάρχει ένα παλιό ρεπορτάζ που μιλάει για έναν κο Λιάσκο. Υπάρχει αυτό το κατάστημα;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Εγώ θα ξεκινούσα από τον Ευαγγελίδη στο Σύνταγμα (στοά στη Βουλής).
Χάρης
ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Καλή σκέψη. Έπαιρνα και σήμερα και το Σάββατο σε ένα τηλέφωνο που βρήκα για το κατάστημα αλλά δεν απαντά κάποιος. Μάλλον θα έχω λάθος νούμερο. Θα δοκιμάσω να ψάξω και αύριο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 29 Μαρ 2016, 05:37, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Το Σάββατο είναι κλειστά. Τηλέφωνο έχεις το 210-3228825;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θυμάμαι ότι είχα ρωτήσει και εγώ τον κ. Ευαγγελίδη για επισκευή και μου είπε ότι πια δεν αναλαμβάνει.
Μου φαίνεται ότι είχε αναφέρει ότι η σύζυγος του τις επισκεύαζε και είχε και πολύ καλό χέρι, αλλά δεν έκανε πια.

Εγώ πάντως που είχα δυο Sheaffer πένες του πατέρα μου, τις έστειλα στην Αγγλία.

Όπως και να έχει, σε παρακαλώ να μας γράψεις εδώ αν βρεις κάποιον στην Ελλάδα.

Added in 5 minutes 13 seconds:
Και μια παράθεση από εδώ.
Άρθρο του 2008.
Για τον κ. Λιάσκο η επισκευή κονδυλοφόρων δεν είναι δουλειά. Είναι μεράκι, πάθος, χόμπι. «Ερχομαι στο εργαστήριο 3-4 ώρες την ημέρα για να περάσω την ώρα μου. Αντί να πάω για ψάρεμα ή για κυνήγι απασχολούμαι λίγες ώρες εδώ» λέει και συνεχίζει με παράπονο: «Είμαι ο τελευταίος τεχνίτης που κάνει αυτή τη δουλειά. Σε λίγα χρόνια, όταν αποσυρθώ, δεν θα με αντικαταστήσει κανείς. Είναι δύσκολο επάγγελμα, λεπτοδουλειά. Δεν έχω βρει παιδιά με μεράκι για να τους μάθω την τέχνη. Αν δεν βρω αντικαταστάτη, οι πένες θα πηγαίνουν στη Γερμανία για επισκευή».
:(

Added in 2 minutes 38 seconds:
Και δυστυχώς από εδώ.
Άρθρο του 2010.
«Είμαι από το 1963 σε αυτή τη δουλειά. Σε ένα μήνα βγαίνω σε σύνταξη. Δεν είναι εύκολο. Ευτύχησα να κάνω κάτι που λάτρευα», μας λέει. Στο γραφείο του στην Πανεπιστημίου, συρταράκια με γραφίδες, καπάκια, έμβολα, μικροαντικείμενα, χαρτιά, εργαλεία, το δοχείο με το νερό και τα μελάνια, φανερώνουν τη φροντίδα που δείχνει στις πένες. «Εχουν περάσει από τα χέρια μου αναρίθμητοι στυλογράφοι. Ο Goethe περιέγραφε το μελάνι σαν "υγρές σκέψεις". Η μαύρη πένα του Κωστή Στεφανόπουλου, που αργότερα χάρισε στην κόρη του, η πορτοκαλί "Χεμινγουέι" που λάτρευε ο Ανδρέας Παπανδρέου, η μοβ του μακαριστού Χριστόδουλου, οι συλλεκτικές του Κωνσταντίνου Μητσοτάκη που είναι και καλλιγράφος, του Βαγγέλη του Γιαννόπουλου, τι να πρωτοθυμηθώ. Εζησα μοναδικές στιγμές. Ηταν ιδιαίτερες, τις κρατώ όλες στο νου και την ψυχή μου».
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Fotakas έγραψε:Το Σάββατο είναι κλειστά. Τηλέφωνο έχεις το 210-3228825;
Και το 2103229071. Ωστόσο δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω κάποιον στη γραμμή.

Δεν θέλω εν τω μεταξύ να κάνω καμιά τρομερή επισκευή. Να φτιάξω λίγο τη μύτη της Lamy 2000 που πήρα πρόσφατα και να ισιώσω μια παλιά Parker που όταν βρήκα όσο ήμουν πιτσιρικάς της έβγαλα τα μάτια.

Added in 12 minutes 8 seconds:
Λοιπόν μόλις μίλησα και μου είπαν ότι αν είναι κάποια μικρή επισκευή ίσως μπορεί να με βοηθήσει ο κύριος εκεί. Εναλλακτικά υπάρχουν ανταλλακτικά για μερικά μοντέλα καθώς επίσης μπορεί να με παραπέμψει και αλλού εάν χρειάζεται.
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Έχω μία πένα OMAS η οποία τροφοδοτείται με αντλία που είναι ενσωματωμένη πάνω στο σώμα της πένας. Δυστυχώς την άφησα πολύ καιρό χωρίς να την πλύνω και η αντλία δεν δουλεύει. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει αντιπρόσωπος στην Ελλάδα ή κάποιος που θα μπορούσε να την επισκευάσει; Συμφωνα με το site της εταιρίας πρέπει να τη στείλω Ιταλία με κούριερ. Η πένα είναι δυστυχώς τελείως κλειστή και αν δεν έχεις τεχνικές γνώσεις δεν είναι εφικτό να ανοιχθεί.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Φίλε Κώστα η Omas έχει κλείσει. Μπορείς να απευθυνθείς στο κύριο Ευαγγελίδη στο κέντρο, αλλά ο ίδιος δεν κάνει επισκευές. Μόνο σε μάστορα στο εξωτερικό, αλλά και πάλι τα ανταλλακτικά είναι θέμα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
costasf
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 25 Μαρ 2016, 21:26
8
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 982 times
Ηλικία: 60

Ευχριστώ για την απάντηση. Θα πάω στον Ευαγγελίδη μήπως μπορεί να μου συστήσει κάποιον τεχνίτη.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχω και εγώ έναν υπόψιν μου, στον οποίο έχω στείλει δύσκολες πένες και τις έχει φτιάξει. Είναι στην Αγγλία όμως.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”