Τσάντα

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ίσως το θέμα να έπρεπε να μεταφερθεί στα Αξεσουάρ Ένδυσης, σε καινούργια ενότητα.

Ψάχνω για τσάντα τύπου χαρτοφύλακα ή messenger bag για καθημερινή χρήση στη δουλειά. Στην τσάντα πρέπει να μπορούν να χωρέσουν φάκελοι με έγγραφα/σχέδια Α4, καθώς και ipad, κινητά, φορτιστές, βιβλίο, πένες, σημειωματάριο(α), ακόμα και μικρή ομπρέλα. Δηλαδή ψάχνω κάτι με αρκετή χωρητικότητα και αντοχή. Το υλικό της τσάντας δεν με απασχολεί. To κόστος δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 200 Ευρώ.
Το ντύσιμο μου στη δουλειά είναι συνήθως «business casual», δηλαδή σακάκι & πουκάμισο υφασμάτινο παντελόνι ή και τζιν και 1 στις 10 ημέρες κουστούμι με γραβάτα.

Σήμερα χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο (που το χαρακτηρίζει η σύζυγος άκρως συντηρητικό και βαρετό):

Εικόνα

Σκεφτόμουν να πάω σε κάτι περισσότερο μοντέρνο, ίσως τσάντα τύπου «messenger», όπως αυτή:
Εικόνα

Ή ακόμα καλύτερα (αν και εκτός budget και άγνωστο αν υπάρχει στην ελλάδα) κάτι σαν αυτή:
Εικόνα

Καμιά ιδέα; Ιδανικά για αγορά από την Ελλάδα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολυ πρόσφατα αγόρασα αυτη την Tommy Hilfiger με την οποία είμαι πολύ ικανοποιημένος. Χρειαστηκε μονο να της κάνω μια μικρή μετατροπή χωρίζοντας στα δυο με ενα γαζί εναν απο τους εσωτερικούς χώρους γιατί ηθελα και δυο μικρες´ θηκες για μικροπράγματα.
Ζωρεσε μέσα κι μια σουπερ μινι knirps ομπρελα

Υ.Γ Την tommy θα την βρεις σε οποιοδηποτε ΤΗ store
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσωπικά αλλάζω μία τσάντα τον χρόνο. Χρησιμοποιώ πάντα και μόνο samsonite καθώς συνδυάζουν πολύ καλή τιμή, (μέσα στο budget σου Χάρη) αντοχή σε σκληρή χρήση, βάρος, αεροπλάνα κ.λπ. αλλά και πολλές πολυχρηστικές θήκες. Είναι εργονομικές με σωστή κατανομή του βάρους και ισορροπούν στην εμφάνισγ μεταξύ κλασσικού και μοντέρνου.

Πλέον χρησιμοποιώ back pack αλλά έχει τεράστια ποικιλία η οποία μπορεί να βρεθεί σε κάθε καλό κατάστημα.Έχουν εγγύηση η οποία τηρείται αφού υπάρχει service.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Προσωπικά αλλάζω μία τσάντα τον χρόνο...
Αν επιτρέπεται, γιατί αυτό?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Troll mode on


Εγω προτεινω αυτη που ταιριαζει με το Feather :bigsmilie



Troll mode off
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ για τις ιδέες.
Απόστολε τις Samsonite τις έχω μεγαλη εκτίμηση και αυτη τη στιγμή έχω μία για τα επαγγελματικά μου ταξίδια. Απόστολε κάνεις rotation και στις τσάντες, ή τις παλιές ουσιαστικά τις αποσύρεις;

Άρη η τσάντα σου είναι πολύ όμορφη και θα περάσω σίγουρα απο την TH να δω τι υπάρχει.

Τσάντες Filson (όπως η τελευταία που δείχνω στο αρχικό μου post) υπάρχουν στην Ελλάδα;

ΥΓ Ιάσονα θα την αγόραζα την τσάντα που προτείνεις, αλλά θα ζηλέψει η κόρη μου... :megagrin
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εαν παντως Χάρη αντέζει η τσέπη σου κοίτα και τις ΟΝΑ Bags, ειναι κατα βαση για φωτ. Μηχανες απο waxed canvas και σκίζουν. Τις εχει και Ελλάδα.
Εχω παρει μια μικρή για την μηχανή και ειναι αθάνατες, γιαυτό και δεν τις συστήνω στομ Απόστολο :bigsmilie
Άρης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Χωρίς να έχω κάτι να σου προτείνω, να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την σύζυγο. Η τσάντα που έχεις τώρα είναι κατά πολύ καλύτερη και πιο όμορφη από τις άλλες που προτάθηκαν IMΟ. ΚΑι μοιάζει και με τις σχολικές μας σάκες!!!!

Πάντως, αν ήμουν στη θέση σου, επειδή ΕΓΩ είμαι ο άντρας του σπιτιού, θα την άλλαζα 8) αφού το λέει η σύζυγος.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Άρη καταπληκτικές οι ΟΝΑ, αλλά ισως περισσότερο στυλ ρεπόρτερ από οτι θα ήθελα για τη χρήση που θέλω. Θα ήθελα μία για τα μη επαγγελματικά ταξίδια μου.
Από οτι καταλαβαίνω οι Filson δεν υπάρχουν στην Ελλάδα..

ΥΓ Στο σπίτι είμαι εγώ ο αρχηγός και δεν σηκώνω κουβέντα. Από επιλογή μου κάνω ότι θέλει η γυναίκα μου.
Χάρης
Petros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: 08 Σεπ 2014, 12:35
9
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 288 times
Been thanked: 418 times
Ηλικία: 53

Χάρη, ρίξε μια ματιά στο Massimo Dutti. Έχω δει μια ωραία καφέ δερμάτινη τσάντα στα 220 €.
Πέτρος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”