Τσάντα

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αλλάζω τσάντα σχεδόν κάθε χρόνο, καταρχήν διότι μου αρέσει, την θεωρώ αξεσουάρ της εμφάνισης μου, αφού την έχω στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας μαζί μου. Επίσης χωρίς να σημαίνει ότι η τσάντα είναι για πέταμα, σαφώς βγάζει μια καλή τσάντα πολλά χρόνια, η φθορά μετά απο ενα - δύο χρόνια είναι εμφανής σε μια χρήση η οποία περιλαμβάνει πολλά ταξίδια, αεροπλάνα, αυτοκίνητα, καράβια, πολύ βάρο κ.λπ. Βέβαια ο κύριος λόγος είναι ότι θα δώ κάποια που θα μου αρέσει πιο πολύ απο αυτή που έχω τώρα, θέμα shopping δηλαδή :megagrin αλλά και εργονομίας αφού όλο και βρίσκω κάποιο νέο μοντέλο με νέους χώρους ή χαρακτηριστικά.

Πάντως και στην Ελλάδα αλλά ειδικά όσοι ταξιδεύουν, σε samsonite,μπορούν να βρουν μεγάλες προσφορές ειδικά αν δεν έχουν θέμα να πάρουν κάποιο παλιό σχέδιο.

Οχι δεν κάνω rotation τις τσάντες τις αποσύρω κυρίως σε άλλες χρήσεις.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Τρεις μήνες μετά και ακόμα δεν έχω πάρει τσάντα!
Αυτή την εβδομάδα όμως επιβάλλεται. Τι σχόλια έχετε για κάποια από αυτές:

Tumi (ή παραλλαγές του μοντέλου της φωτογραφίας), άφθονος χώρος για μικροαντικείμενα, φαίνεται να αντέχει μεγάλα βάρη (χαρτιά, laptop κλπ.)

Εικόνα

Brooks Brothers, δέρμα, κλασική, άψογο φινίρισμα μέσα και έξω.

Εικόνα

Οι τιμές είναι αντίστοιχες (γύρω στα 250).
Χάρης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Η πρώτη φαίνεται πιο μοντέρνα και νεανική.
Η δεύτερη όμως... είναι η σάκκα του μαθητή, η τσάντα των παιδικών μου χρόνων. Αν και υποπτεύομαι ότι η δεύτερη είναι βαρύτερη ψηφίζω υπέρ αυτής, λόγω .... νοσταλγίας 8)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χάρη επειδή οι επαγγελματικές τσάντες τραβάνε ζόρι, βάρη, πορτ παγκαζ μέσα έξω, αεροπλάνα με τύπους που βάζουν την βαλίτσα τους πάνω στην τσαντα σου, χώροι πελατών ακατάλληλοι κ.λπ. θα πρότεινα μια εταιρεία με παράδοση στις τσάντες. Κάτι Brooks Brothers, Mont Blanc κ.λπ. είναι ωράιες για στυλ και φωτογραφίες αλλά δεν μου βγήκαν ποτέ ανθεκτικές και προστατευτικές ως προς το ευαίσθητο περιεχόμενο τους (notebook, tablet κ.λπ.). Δες για παράδειγμα την χειρολαβή της tumi με την brooks που έβαλες και φαντάσου νοητικά να σηκώνει πολύ βάρος. Η brooks θα σε προδώσει.

Αν μιλάμε για τσάντα - εργαλείο άσε τα φινιρίσματα και πήγαινε στους ειδικούς :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Κι εγώ που νόμιζα ότι η brooks έχει καλύτερη χειρολαβή για βάρος.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Την δική μου γνώμη Χάρη στην συγκεκριμένη σύγκριση φαντάζομαι την ξέρεις βαση της ιδιαιτερης αγαπης που εχω στα BB οπότε...
Αν και δεν ξερω και αν μπορουν να συγκριθούν γιατί είναι αρκετα διαφορετικές μεταξύ τους. Αλλο υφος η καθεμια. Η πρωτη πιο πασπαρτού και allday, η δευτερη πιο formal.
Η πρωτη ειναι να φυγεις το πρωί απο τοσπιτι να γυρισεις βραδυ με ενδιαμεσους σταθμούς για διαφορες υποχρεώσεις, η δευτερη ειναι σπίτι - γραφειο -σπίτι με ενα ενδιαμεσο lunch break
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αυτό ακριβώς Άρη. Άλλο ύφος η κάθε μία. Στην καινούργια μου δουλειά, πρώτα ο Θεός, μάλλον θα έχω μάλλον λιγότερες μετακινήσεις και θα αφορούν κυρίως συναντήσεις σε γραφεία.
Λίγο off topic, αλλά η ιδιαίτερη εκτίμησή σου στα Brooks Brothers, με έβαλαν στο πειρασμό να δοκιμάσω ένα κουστούμι την Παρασκευή και η αλήθεια είναι ότι εντυπωσιάστηκα τόσο, που νομίζω ότι τη Δευτέρα το πρωί θα πάω να μου το κάνω δώρο...
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη η Tumi τσάντα μάλλον κοντά στα €400 κοστίζει. Και εμένα μου αρέσει πολύ αλλά σε αυτό το κόστος δεν βλέπω λόγο να την πάρω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν θυμάμαι καλά στο κατάστημα του -1 του Mall έκανε γυρω στο 250, μετά την έκπτωση. Μπορεί βέβαια να ειναι λιγο διαφορετικό μοντελο απο αυτο της φωτογραφίας.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26269 times
Been thanked: 25719 times

Από τις 2 που προτείνεις στην φωτογραφόα Χάρη, θα πρότεινα και εγώ την δεύτερη.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”