Κατασκευή Σημειωματαρίου!

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Δεν είχα πρόθεση να ξεπεράσω ή να συγκρίνω το απότελσμα μου με εταιρειών που κάνουν χιλιάδες πωλήσεις σε όλο τον κόσμο. Δεν πουλάω.
Χομπίστας είμαι και απλά μοιράστηκα τον τρόπο που το έφτιαξα με τους φίλους του φόρουμ!
Χάρης
ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Δεν έχεις άδικο. Ωστόσο από τις φωτογραφίες η ποιότητα φαίνεται ότι αγγίζει αυτή του Midori και μια και ψάχνω μανιωδώς τα είδη γραφής, καθότι γραφομανής, η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη. Εξαιρετική δουλειά!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Όχι σημειωματαρίου,αλλά ας μην ανοίγουμε καινούργια θέματα...

Στα βήματα του Χάρη λοιπόν, έφτιαξα ένα δερμάτινο minimalistic wallet. Καιρό κοιτάζω τα διάφορα που κυκλοφορούν στη μόδα αυτόν τον καιρό (EZGO, Dash, Popov κ.ά.). Άλλα μου αρέσαν περισσότερο, άλλα λιγότερο, όμως όλα είχαν ορισμένα σοβαρά μειονεκτήματα:
  • Κανένα δεν με κάλυπτε 100% στις διαστάσεις, μιας και ήθελα να έχω μαζί μου και κάτι κάρτες που είναι μεγαλύτερες από τις κοινές.
  • Πολλά είτε δεν ήταν καν από γνήσιο δέρμα (Dash), είτε είχαν ολίγη από δέρμα μαζί με λάστιχα κλπ (EZGO), είτε ήταν από πιο χοντρό δέρμα απ' ότι ήθελα (Popov).
  • Και βεβαίως, τα περισσότερα κυμαίνονται σε ένα εύρος τιμής που δεν το λες ευκαταφρόνητο για ένα μικρό πορτοφολάκι
Βόλτα στου Ψυρρή λοιπόν, και ψάξιμο στα ρετάλια του Καρανάσου (επί της Μιαούλη). Πήρα με 9€ ένα κομμάτι μαλακού δέρματος σχεδόν 50χ50 εκ, από το οποίο έφτιαξα το πορτοφόλι, ένα λουράκι για το bambino, θα φτιάξω και δεύτερο, θα φτιάξω και τρίτο για τη γυναίκα μου, θα φτιάξω και μερικές θήκες για τις μηχανές / σαβέτες και πάλι θα μου περισσέψει :violin:

Φωτό λοιπόν από το πορτοφόλι:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το σχέδιο είναι αντιγραφή του Popov, με μια τροποποίηση στο πίσω μέρος για εξτρά θήκη κάρτας.

Εργαλεία / υλικά που χρησιμοποιήθηκαν: επιφάνεια κοπής, κοπίδι, 20 εκ κηρομένη κλωστή, 2 βελόνες, μικρό σουβλί, βενζινόκολλα

Ερώτηση: το μπλε σημαδάκι που φαίνεται στην μπροστινή πλευρά έγινε κατά λάθος, όταν ακούμπησε το κομμάτι δέρματος στην μύτη της πένας με την οποία σημάδευα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να αφαιρεθεί χωρίς να αλλοιωθεί το χρώμα του δέρματος; Αν το περάσω πχ με renovator για τα παπούτσια, θα αφαιρεθεί ή θα ξεπλύνει και το χρώμα;
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Πολύ ωραία δουλειά!

Για το σημάδι από μελάνι, προτείνω να κάνεις δοκιμές σε άλλο κομμάτι από το ίδιο δέρμα και να δεις αν φεύγει χωρίς σημάδι.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Τοσο απλό κι όμως δεν το σκέφτηκα!!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Το μελάνι φεύγει με γάλα. Η μάνα μου από ένα λευκό του πάγου υφασμάτινο μπουφάν που είχα στο σχολείο έτσι έβγαζε τις γραμμές από τα στυλό διαρκείας και μετά πλυντήριο. Τώρα στο δέρμα...δοκιμή όπως πρότεινε ο Χάρης.
Ωραία προσπάθεια!
Καλορίζικο!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Πολύ ωραία η προσπάθεια αλλά έχω δυο ενστάσεις. Η μια έχει να κάνει με την απόσταση που εχει τρυπημα με τρύπημα και το κατα πόσο θα κρατήσει σφιχτό και δεν θα χαλαρώσει σε βαθος χρόνου. Δεν ξερω ποσο θα το κρατήσει η βενζινόκολα που φαντάζομαι οτι για αυτόν τον λόγο χρησιμοποίησες.
Το δευτερο είναι η απορία γιατι δεν πήγες σε ενα τσαγκάρη να στο κανει σε δευτερόλεπτα το γαζί το οποίο και πιο σφιχτό θα ήταν αλλά και πιο όμορφο.
Οσο για το μελάνι εμπότισε σε ενα μωρομάντηλο γάλα και άστο να κολλήσει πάνω στον λεκε για καμια ώρα και στην συνέχεια με το ιδιο μωρομαντηλο τριψτο περνωντας πολλές φορές αλλά απαλά πάνω απο τον λεκέ
Άρης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Αρη, δεν πηγα σε τσαγκαρη γιατι πολυ απλα ηθελα να το κανω μονος μου :-) Το ζητουμενο δεν ηταν απλως να φτιαξω το αντικειμενο, αλλα να αποκτησω και μεγαλυτερη εμπειρια στη διαδικασια δερματοτεχνιας. Προφανως και δεν βγηκε οσο αψεγαδιαστο θα το εκανε ενας εμπειρος τεχνιτης.

Οσο για την αποσταση ραφης, εκανα δοκιμες και με πιο πυκνο ραψιμο αλλα μου αρεσε περισσοτερο αυτο το αποτελεσμα. Μεχρι να ανοιξει, μαλον θα εχω ηδη φτιαξει το επομενο :-)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σωστός ο κυριος!!!
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”