Καθαρισμός πένας. Καθημερινός και τακτικός

Άβαταρ μέλους
geobarou
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 12 Μάι 2012, 15:47
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 70 times
Ηλικία: 44

Για να δούμε εδω πως καθαριζουμε τις πένες μας.

Εγω έχω κάνει μόνο ένα γεμισμα μετά τις ανακάλυψα στο συρτάρι μου κι ετσι δεν έχω πολλά να σας πω!

Από τα ξεραμένια μελάνια, όμως, τις καθάρισα με χλιαρο ντουζάκι. Τις αποσυναρμολόγησα σε ένα ποτηράκι μιας χρησεως και τα ξέπλενα με ζεστό νερό εωσότου δεν έβγαζαν μελάνι. μετά τις άφησα και 12 ωρες εκει μέσα για να βγουν και τα τελευταία.

Στο καθημερινό γέμισμα τι κάνετε;

Γιώργος
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εαν ειναι ιδιο το μελανι και δεν εχουν περασει πολλες μερες απο την τελευταια χρηση τιποτα, απλα ξαναγεμίζω.
Εαν εχουν περασει μερες η θελω να αλλαξω και μελανι τοτε εχω αδειες καθαρες αμπουλες (για οσες πενες παιρνουν και αμπούλα), τις τοποθετω και τοτε βαζω μια συριγγα (20αρα)με καθαρο νερο στο πισω μερος της αμπουλας πιεζω και ετσι αδειαζει το καθαρο νερο απο την μυτη της πένας καθαριζοντας την ταυτοχρονα. Επαναλαμβανω μεχρι να δω οτι πλεον βγαινει καθαρο νερό.
Τώρα που τα καλόπαιδα το Forum μου ξαναθυμησαν το σαράκι της πένας και τις ξέθαψα, όσες ηταν ξεχασμενες με μελάνιο μέσα έκανα πρώτα την διαδικασια που ανέφερες, και στην συνεχεια αυτο που περιεγραψα. Σε αυτες που δεν παιρνουν αμπουλα κανω το ιδιο χρησιμοποιωντας το converter. Το βγάζω το γεμιζω νερο και στην συνεχεια το τοποθετω και γυριζω το πιστονι να βγει απο την μυτη το νερο.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μια καλή μέθοδος είναι να γεμίζεις το κυπελλάκι με σαπουνόνερο (χλιαρό νερό και σαπούνι πιάτων), να βυθίζεις την πένα και να γεμίζεις το convertor. Έτσι αναγκάζεις το σαπουνόνερο να περάσει μέσα απο τον τροφοδότη και προς τις δυο κατευθύνσεις για να τον καθαρίσει εσωτερικά. Το κάνεις 1-2-3 φορές και μετά άλλες τόσες με καθαρό νερό ώστε να φύγει η σαπουνάδα. Είναι πολυ απλό σε πένες με convertor, αλλά λίγο πιο δύσκολο σε πένες piston filler ή vacuum.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δηλαδή η χρήση σαπουνόνερου, δεν δημιουργεί πρόβλημα στις πένες; Ασχέτως υλικού, από πλαστικές ως χρυσές;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εγώ δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι, και γιατί άλλωστε? Το χλιαρό νερό και το σαπούνι πιάτων είναι πολυ απλά συστατικά.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Tο σαπούνι και το νερό είναι απολύτως ασφαλή. Τα υλικά που φτιάχνονται οι περισσότερες πένες είναι πλαστικά και μέταλλα, άρα λίγο χλιαρό νεράκι δεν θα κάνει κακό. Το μόνο που θα μπορούσε να είναι μια ένσταση είναι το πολύ σκληρό νερό που ενδέχεται να αφήσει ίχνος αλάτων στη πένα. Αν έχετε τέτοια ανησυχία, χρησιμοποιήστε απεσταγμένο!
Τα περισσότερα μελάνια είναι υδατοδιάλυτα και ακόμα νερό σκέτο είναι το μόνο που χρειάζεται να καθαριστούν.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ένας άλλος τρόπος για να καθαρίζουμε τις πένες είναι με διάλυμα 10% αμμωνίας.
Ο γνωστός Stephen περιγράφει την διαδικασία εδώ.

Στην Ελλάδα βρίσκουμε αμμωνία στο φαρμακείο, η οποία είναι και 10% διάλυμα ΝΗ4ΟΗ.
Την χρησιμοποίησα σε ένα Parker 51 Aerometric, το οποίο είχε παλιό ξεραμένο μελάνι. Την ξέπλυνα κοντά στις 100 φορές με σαπουνόνερο και καθαρό νερό μέχρι που το νερό που περνούσε μέσα ήταν πεντακάθαρο. Μετά όμως όταν χρησιμοποίησα αμμωνία βγήκε αρκετό μελάνι που δεν καθάριζε με απλό σαπουνόνερο.

ΥΓ. Η αμμωνία του φαρμακείου είναι έτοιμη, ή χρειάζεται περαιτέρω διάλυμα 1:10;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Ποιά διαδικασία ακολουθούμε όταν έχουμε μια παλιά πένα που έχει ποτέ χρησιμοποιηθεί?

Ρωτώ γιατί πρόσφατα μου χάρισαν δυό παλιές πένες και ενώ τις καθάρισα με νεράκι και τις γέμισα (το converter), μια γράφουν και μια όχι.
Σαν να μην τροφοδοτεί καλά το μελάνι στο nib.
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Φορά το converter και πέρνα σαπουνόνερο μέσα από τη πένα. Πριν κάνεις αυτό, άσε τις να μουλιάσουν σε νερό ένα βράδυ και θα είσαι οκ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν κάτι που ανακάλυψα και κανείς απο ότι είδα δεν ανέφερε κάτι!Θυμάστε με τις deagostini που ταλαιπωριόμουνα, εχθές που είχα και τις δυο μαζί και αφού καθάρισα τη μια καλά , είπα να της ξεβιδώσω το nib, αυτό γίνεται όταν πιάνεις όλο το σύστημα κάτω και το ξεβιδώνεις , θα δουμε ότι βγαίνουνε και τα δύο κομμάτια.Αφου τα έπλυνα καλά , το βίδωσα πάλι προσεκτικά να είναι ευθυγραμμισμένο το όλο σύστημα κάτω και το βίδωσα μέχρι τέρμα.Σε αυτην την πένα τουλάχιστον δε έσφιγγε αλλά σταμάταγε να βιδώνει άλλο και απλά περιστρεφότανε.Βάζω το universal converter, το βουτάω όπως είναι όλο στο μελάνι και τραβάω λίγο.Έγραψα κάμποσο αλλά μετά σταμάτησε, το πατούσα δυνατά να ανοίξει λίγο το nib αλλά τίποτα, βρε καλέ μου ρε χρυσέ μου τίποτα!Το πιέζω λίγο το convertor και παρατηρώ ότι έβγαζε απο το ύψος του nib, σαν έβγαζε μέσα απο τη πένα την ίδια και δε περνούσε καθόλου μέσα απο το nib.Βγάζω το converter και κοιτούσα το μαύρο τσουτσούνι που μπαίνει μέσα ο κονβέρτορας ή η αμπούλα και το μελετάω καλά.Λέω κάτσε να ξεβιδώσω λίγο το όλο σύστημα με το nib απο κάτω και παρατηρω μέσα απο το τσουτσούνι ότι πήγαινε προς τα κάτω η κεφαλή του, αν το βίδωνα τέρμα έβλεπα ότι πήγαινε και καπάκωνε μέχρι τέρμα.
Αυτό ήτανε!!Με το που το ξεβίδωσα λίγο είδα ότι πηγαίνει το μελάνι κάτω!!Σήμερα το πρωί ήρθα και έγραφε πάλι μια χαρά, επιτέλους.Η deagostini ήτανε καινούργια αλλά ίσως να ήτανε σφιγμένο και να μην αφήνει το τσουτσούνι να περάσει το μελάνι.Δε ξέρω αν όλες λειτουργούνε έτσι αλλά εγω όφειλα να το πω μήπως και αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα , μου θυμίζει το πρόβλημα του Πάνου πιο πάνω.Το τι ταλαιπώρια είχα τραβήξει, να ανοίγω τη μύτη του nib διάπλατα , το τι καντήλια δε περιγράφεται αλλά πρέπει να είσαι ήρεμος και να μελετάς τα πράγματα!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”