Καθαρισμός πένας. Καθημερινός και τακτικός

Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Σε αλλαγη μελανιου απλως ξεπλενω καλα την πενα. Οταν αδειαζει και δε σκοπευω να χρησιμοποιησω αλλο την ιδια, παντα καλο πλυσιμο μετα καλο στεγνωμα και μετα αποθηκευση. Το χειμωνα οπου μπορω να σκουπησω νερα το κανω και μετα τις αφηνω 2 μερες σε μςρος χωρις σκονη να στεγνωσουν καλα. Δυο φπρες το χρονο τις λυνω κατα τπ δυνατον και κανω καλο πλυσιμο, λιπαντικο οπου απαιτειται σε πιστονι κλπ. Επισης τις εχω σε κυκλικη χρηση για να μη μενουν καιρπ στα κουτια ή τις θηκες γιατι εχω δει και ακουσει τρομακτικες ιστπριες... αυτό το ψευτοβελουτε των επωνυμων εταιριων να κολαει μετα απο 15 χρονια στην πενα και να γινεται το πλαστικο @/#^@*!*!*. Τις βελονες στις συριγγες μου τις κοβω να μην ειναι μυτερες κι με προσοχη μα μη κλεισει απο την πιεση της πενσας ή του rotary tool το στομιο. Μετα λειανση. Επισης εχω αχεδον ολα τα cartridges δλδ του τυπους, τροποιημενα να μποεω ν τοποθετησω τη συριγγα απο πισω. Οπωσθηποτε πανακια... απο καθαρια για το σκουπισμα και γεματα μελανι που τα πλενω ατο χερι καθε 2 μηνες και τα εχω για να σκουπιζω την πενα και το γραφειο ή χερια μολις γεμισω μια πενα. Το καθαρισμα και η αποθηκευση ειναι οπως στα μαχαιρια και τα πιστολια. Παντα δυσκολο παντα απαραιτητο.

Στη φωυο φαινονται συριγγες βελονες, eyedropper, ανταλλικτοι converters και αδεια, τρυπια στο πισω μερος ανταλλακτικα, πανακια, φιλμ για να ανοιγω τα tines twn nibs , ενα διαλυτικο απο zeller writing company σε δοχειο δειγματος και ενα κεσεδακι απο γιαουρτι. Επισης αντι για πανι η καλυτερη και φθηνη λυση ειναι χαρτι υγειας. Αφθνο χαρτι υγειας! Μαλακο... οχι τοσο οσο χρειαζομαστε για.... αλλα μαλακο. Και δε χρειαζεται να ειναι ακριβη μαρκα. Θελω χρονο παιδια και να πανε ολα καλα με τη δουλεια μου και την υγεια μου και να σας δωσω οση βοηθεια και οδηγιες ξερω. Καλο βραδυ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

ΕΠΙΣΗΣ ξεχασα να σας πω, εγω χρησιμοποιω κυριως νερο απιονισμενο (φτηνο ειναι) και επομενη επιλογη βρυσης. Το σαπουνονερο ειναι για δυσκολες καταστασεις πχ, παλια πενα αχρησιμοποιητη και το διαλυτικο σε πιο βαριες περιτπωσεις. Επισης μιξ με σοδα σε λιγο light καταστασεις, ή ζεστο νερο, ή γαλα. Βεβαια ΟΛΑ εκτος απο το νερο, θελουν πολυ καλο ξεπλυμα μετα γιατι δυνητικα το οξυ του γαλακτος ή το διαλυτικο ή το μιξ σοδας μπορουν να κανουν ζημια. Επισης η επιλογη διαλυτικου εχει σημασια σε piston fillers λογο του οτι το εσωτερικο λαστιχο του πιστονιου μπορει να ξεραθει αμεσως ή να χασει ενα μερος της ελαστικοτητας ή να φυγει το λιπαντικο. Μπορει να βαλετε βεβαια, πχ αν εχετε το μπουκαλακι που δινει δωρο η TWSBI αλλα παλι παιζουν αλλα. Π.Χ. δεν ειναι ολες οι πενες ευκολες στο ξεβιδωμα του πιστονιου και ουτε επανατοποθετουνται ευκολα. Ειχα 2 Rotring Renaissance και εμεινα με μια γιατι το πιστονι εσπασε τελειως! Μια βδομαδα ειχα νευρα...

Γενικα φτιαχνω αρκετες μονος μου αλλα σε βαριες ζημιες ή καλο καθαρισμα, αφηνω να μαζευτουν πολλες και τις στελνω εξω.

Καλημερα.
Άβαταρ μέλους
Panagiotis_17
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 31 Ιαν 2017, 08:44
7
Τοποθεσία: Πύργος
Has thanked: 2046 times
Been thanked: 1393 times
Ηλικία: 49

Καλησπέρα,
Ξεθάβω αυτό το νήμα, αφού με αφορμή αυτό ξέθαψα και μια παλιά μου πένα που μου είχαν κάνει δώρο (πρέπει να ήταν το 2004 αν θυμάμαι καλά) και βρίσκοταν σε μια μολυβοθήκη μαζί με ένα μάτσο άλλα στυλό. Είναι μια Waterman, μοντέλο δεν ξέρω να σας πω και μετά τόσον καιρό νόμιζα πως από το ξεραμένο μελάνι θα είναι πλεόν άχρηστη. Την έχω στο νερό και την καθαρίζω από χθες και αύριο θα πάρω και μελάνι καινούριο να κάνω και την δοκιμή μου να δω αν επανήλθε στη ζωή. Και θα ανεβάσω και καμία φωτό της. Επίσης έβαλα και καθαρίζω και μια Parker της συζύγου (αυτή είναι αρκετά πιο νέα) καθώς και μια από αυτές που είχε βγάλει η DeAgostini και είχα πάρει την πρώτη της σειράς. Οπότε θα επανέλθω με νεότερα στο θέμα.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αν οι Waterman/ Parker έχουν converter (αντλία αναρρόφησης) κάνε μερικές πληρώσεις με σαπουνόνερο και ύστερα με σκέτο νερό, ώστε να πλυθεί καλύτερα και το κανάλι ροής.

Οι περισσότερες πένες αυτών των εταιρειών αποσυναρμολογούνται πλήρως για καθαρισμό, αλλά αν δεν το έχεις κάνει ποτέ ΜΗΝ το δοκιμάσεις τώρα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”